Tarjouskauppakohde

235 000 €67 m²

Maisemamaalauksenkatu 4 E, Kuninkaantammi, Helsinki3h, avok, kph, s, vh, et, lasit. parveke

Velaton hinta
235 000 €
Hoitovastike
301,50 € / kk
Asuinpinta-ala
67 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
2021
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kuninkaantammi
Kaupunki
Helsinki

Vuonna 2021 valmistunut upea asunto erinomaisen hyvällä pohjaratkaisulla, omalla saunalla sekä koko huoneiston leveydeltään olevalla isolla lasitetulla parvekkeella. Ensimmäisen kerroksen suojaisa kulmahuoneisto, jonne on esteetön sisäänkulku.

Taloyhtiö tarjoaa asukkailleen nykyaikaiset ja hulppeat fasiliteetit arki elämiseen - yhtiöstä löytyy mm. loistavat saunatilat sommallekin porukalle, kuntosali, kerhohuone, kuivaushuone sekä polkupyörien pesutilat ja -varastot.

Kuninkaantammi on uusi viime vuosina rakennettu asuinalue Vantaan ja Helsingin rajalla. Luonto, päiväkoti, useita ravintoloita sekä hyvät ulkoilumaastot ja Kaivokselan ruokakaupat löytyvät läheltä.

Huoneistoselitelmä on virallisesti yhtiöjärjestyksen mukaan 3h+kt+s. LISÄTIEDOT JA YKSITYISESITTELYT:

| Minna Uski | Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, KiAT | Puh. 044 328 6248 | minna.uski@mandana.fi

| www.mandanaproperties.fi | www.mandana.fi Asuntoportaalien (Etuovi.com, Oikotie.fi ja Tori.fi) tiedot ovat rajalliset ja erilaiset keskenään. Tilaathan välittäjältä kohteen virallisen myyntiesitteen sekä muut asiapaperit sähköpostilla tai soittamalla.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää
Tarjouskauppakohde

Tarjouskaupassa tarjoukset tehdään lähtöhinnasta ylöspäin.

Lähtöhinta
235 000 €
Uusin kirjallinen tarjous
-

Perustiedot

Kaupunginosa
Kuninkaantammi
Kohdenumero
80477625
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
67 m²
Tontin pinta-ala
2 553,6 m²
Kokonaispinta-ala
67 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, avok, kph, s, vh, et, lasit. parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Muuttovalmis asunto.
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Olohuoneen kanssa yhdistyvä avokeittiö jossa on kaikki tarvittavat kodinkoneet integroituina.
VARUSTUS: Jääkaappipakastin, induktioliesi, kiertoilmauuni, astianpesukone, mikroaaltouuni, LED-valot yläkaappien alla, kaapistot.
SEINÄT: Maali.
VÄLITILA: Välitilalevy.
TYÖTASO: Laminaatti.
LATTIA: Parketti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi ja luode.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Hyvin varusteltu kylpyhuone, jossa on runsaasti säilytystilaa. Pyykinpesukoneen saa mukavasti piiloon kaapin taakse.
VARUSTUS: Suihku, kääntyvä suihkuseinä, WC-istuin, käsisuihku (bidee), peili- ja allaskaappi, lattialämmitys, säilytyskaapit, pesukoneliitäntä, LED-valot katossa, lattialämmitys.
SEINÄT / LATTIA: Laatta.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Huoneistokohtainen varasto.
Tulevat remontit
Taloyhtiö on valmistunut vuonna 2021 ja hallitus katsoo, ettei yhtiöllä ole normaalin vuosittaisen kunnossapidon lisäksi sellaisia tarpeita yhtiön rakennusten ja kiinteistön kunnossapitoon yhtiökokousta seuraavien viiden vuoden aikana, jotka vaikuttaisivat olennaisesti osakehuoneistojen käyttämiseen, yhtiövastikkeeseen tai muihin osakehuoneiston käytöstä aiheutuviin kustannuksiin.
Tehdyt remontit
- Rakennusvalvontaviranomaisen loppukatselmus 25.03.2021 - Hallinnan luovutus 09.06.2021
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Taloyhtiössä on erilliset saunatilat sekä huoneistossa oma sauna.
Palvelut
S-Market Kaivoksela n. 1,4 km. Kauppakeskus Kaari n. 3,1 km. Kauppakeskus Myyrmanni n. 2,7 km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
91-33-405-4
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10 M, Taloyhtiölaajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
235 000 €
Myyntihinta
235 000 €
Neliöhinta
3 507,46 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Valinnainen vuokratontti

Tontin vuokravastike
201 € / kk
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
301,50 € / kk
Tontin vuokravastike
201 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
502,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
25 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: VASTIKKEET 1.8.2025 ALKAEN: Hoitovastike 335,00 € / kk (5,00 € / m² / kk) Arvioitu tontin lunastushinta marraskuussa 2024 on n. 591,53 €/m² eli n. 39 332,51 € tämän huoneiston osalta. Hallituksella valtuudet periä tai jättää perimättä enintään yhden (1) kuukauden ylimääräinen hoitovastike taloudellisen tilanteen niin vaatiessa/salliessa. Valtuus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Kuninkaanpolku
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Pesutupa, kuivaushuone, ulkoiluvälinevarasto, väestönsuoja, huoneistokohtaiset varastot, lastenvaunuvarasto. Yhtiön asukkailla on rasitesopimuksen mukainen käyttöoikeus tontin 5 rakennuksessa (Asunto Oy Helsingin Kuninkaankallio osoite: Maisemamaalauksenkatu 6) sijaitseviin kerho-, askartelu- ja harrastetilaan. D-portaassa sijaitseva kuraeteinen on myös tontin 5 asukkaiden käytössä. D-portaassa sijaitsee tontin 5 jätehuone, joka on pelkästään tontin 5 käytössä rasitesopimuksen mukaisesti. Taloyhtiön kiinnitykset: 11 038 333 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2021
Huoneistojen lukumäärä
48
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2021
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.09.2028
Energiatodistus