234 000 €93 m²

Porvarinkuja 2 b, Suutarila, Helsinki4h, k, s, kph, erillinen wc, terssi

Velaton hinta
234 000 €
Hoitovastike
511,50 € / kk
Asuinpinta-ala
93 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1978
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Suutarila
Kaupunki
Helsinki

Muuttovalmis kolmen makuuhuoneen perheasunto vehreältä alueelta

Tarjolla on toimivapohjainen koti, jossa on kolme makuuhuonetta, erillinen keittiö ja selkeä oleskelutila. Asunto on muuttovalmis, eli tänne voi muuttaa heti ilman remonttitarpeita ja aloittaa arjen saman tien.

Sijainti on rauhallinen ja vehreä. Läheltä löytyvät puistot, leikkipaikat ja ulkoilureitit, mutta samalla palvelut ja julkinen liikenne ovat helposti saavutettavissa. Alue sopii erityisen hyvin perheille tai niille, jotka arvostavat väljyyttä ja selkeitä reittejä arkeen.

Asunnon pohjaratkaisu palvelee monenlaista elämäntilannetta: makuuhuoneet sijoittuvat omaksi kokonaisuudekseen, ja oleskelutiloihin jää tilaa sekä yhdessäololle että omalle rauhalle. Säilytystilat ovat suunniteltu käytännöllisesti, ja kodin ilmapiiri on huoliteltu mutta rento.

Tämä asunto sopii sinulle, jos etsit paikkaa, jossa arkea ei tarvitse ensin korjata, voi vain aloittaa.

Tätä kotia on ilo esitellä! Varaa heti oma aikasi!

TIEDUSTELUT JA YKSITYISESITTELYVARAUKSET: Tuomas Maksimainen, LKV, LVV, KiAT, Kaupanvahvistaja / 040 358 0051 tai tuomas.maksimainen@roof.fi

OTATHAN YHTEYTTÄ JA VARAAT OMAN ESITTELYAJAN! I can provide services also in English.

Get a roof. www.roof.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Porvarinkuja 2 b, 00750 Helsinki
Kaupunginosa
Suutarila
Kohdenumero
80457055
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
93 m²
Tontin pinta-ala
1,29 ha
Kokonaispinta-ala
93 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, s, kph, erillinen wc, terssi
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, erillisuuni, liesi, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti ja kivi.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, bidee-suihku ja allaskaappi. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, bidee-suihku ja pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Vaatehuone ja kylmä ulkovarasto
Tulevat remontit
2025–2027: Lämmityksen perussäätö ja tasapainotus (ei tiedossa), 2026-2028: Valokuitukaapelointi, 2026–2028: Käyttövesiputkien uusintatarkastus (arvio n. 4 000 €).
Tehdyt remontit
1999: Lämmönjakohuoneen saneeraus, 2002: Antenniverkon saneeraus, 2003: Ikkunoiden ja terassinovien uusiminen, 2004: Rakennusten ulkopuoliset vesi- ja lämpöpumput, 2004: Laajakaistaliittymä, 2005: Lämpimän veden ulkolinjan uusiminen (rak.ulkop.), 2006: Uusittu kaikki ulko-ovet ja lukitus (Exec), 2006: Kaikkien rakennusten ylä- ja alapohjat kunnostettu, 2007: Jäteasemien uusinta syväkeräysasemiksi, 2009: Rakennuksen kuntoarvio (Suomen Talokeskus), 2009: Julkisivujen maalaus, 2010: Postilaatikkojen uusiminen, 2011: Peltikattojen ja rännien maalaus, 2011: Ilmanvaihtokanavien nuohous, 2012: Kylpyhuonesaneerauksia (SKPL), 2014: Perusvesikaivojen 11 kpl padotusventtiilien vaihto, 2014: Salaojien huuhtelu ja kuvaus, 2016: L-talon alapohjan tuuletuksen parantaminen, 2018: Pihapylväsvalojen uusiminen (13 kpl), 2018: Rakennusten alapohjien tuuletuksen parantaminen, 2018: Leikkipaikkojen kunnostus, 2018: Pihavalaistuksen parantaminen, 2020: Putkien kuntotutkimus, 2019–2020: Märkätilojen kunnostus (I-luokan märkätilat), Asunnot: A1, A2, A4, B5, C8, C9, C10, C11, D12, D13, E16, E17, E19, F20, F21, F22, F23, G24, G25, G27, H28, H30, H31, I32, I33, I34, I35, K37, K38, K39, L40, L41, L43, M45, M47, M48, N49, N50, N51, N52, O54, O55, O56, P57, P58, P59, P60, S64, S66, S67. Muut kylpyhuoneet on remontoitu aiemmin joko taloyhtiön tai osakkaan toimesta. 2021: Aitojen uusiminen ja julkisivujen maalaus 31.10.2021, 2022: L40 huoneiston uudelleenrakennus, 2022: L41 huoneiston uudelleenrakennus, 2023: Lukituksen uusiminen, 2024: Uusi lämmönvaihdin ja palovaroittimet asennettu taloyhtiöön.
Lidl - Helsinki, Ala-Tikkurila,
Paikallistiedot: Peruspalvelut kävelyetäisyydellä. Autolla 15min Malmin Nova, Dixi, Tammisto ja Jumbo. Tapulikaupungin liikuntapuisto, Helsingin mailapelikeskus ja Tapanilan erä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
10mb, Kaapeli, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
234 000 €
Myyntihinta
223 263,25 €
Neliöhinta
2 516,13 € / m²
Velkaosuus
10 736,75 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
511,50 € / kk
Pääomavastike
134,89 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
646,39 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Pistokepaikka 20 € / kk. Sähköautopaikka 40 € / kk.
Autopaikan kustannukset
40 € / kk

Rakennusvuosi
1978
Huoneistojen lukumäärä
67
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1978
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 18.12.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,29 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Tapulin Huolto Oy, Hannu Huhta, hannu.huhta@isannointitapuli.fi, 0407542820
Kaavoitustiedot
Lähialueella mahdollisesti käynnissä ja suunnitteilla olevista kaavamuutoshankkeista voi aiheutua urakoinnin aikana rakennuspöly, -melu sekä liikennehaittaa. Ostajan tulee tutustua lähialueen kaavoitushankkeisiin huolellisesti. Lisätietoa kaavoituksesta antaa: Helsingin kaupunki asemakaavoitus Kansakoulukatu 3, 00100 Helsinki p. (09) 310 1691 https://kartta.hel.fi/
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2040
Tontin vuokra
50 346,65 € / vuosi
Lisätietoja talosta