219 000 €81,5 m²

Riihenkulma 8 C, Ala-Malmi, Helsinki3h, k, kph, s, eril.wc, vh, piha, varasto

Velaton hinta
219 000 €
Hoitovastike
470,25 € / kk
Asuinpinta-ala
81,5 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Ala-Malmi
Kaupunki
Helsinki

Kaksitasoinen rivitalokolmio Ala-Malmilla!

Kaksikerroksisen kodin alakerrasta löytyvät tilavat oleskelutilat. Olohuone, keittiö sekä ruokailutila muodostavat yhtenäisen tilan, jossa onnistuu seurustelu perheen ja vieraiden kesken. Olohuoneesta tila jatkuu pihan puolelle. Eteisen vieressä erillinen wc. Nykyaikainen keittiö valkoisilla kaapistoilla. Keittiössä paljon säilytys-ja laskutilaa. Yläkerrassa sijaitsevat makuuhuoneet, tilava kylpyhuone saunalla sekä vaatehuone. Toinen makuuhuone toimii hyvin työhuoneena tai lastenhuoneena.

Ala-Malmi on viehättävää pientalovaltaista aluetta, missä viihdytään. Malmin keskus sijaitsee noin 15 minuutin kävelymatkan päässä tai autolla 5 minuutissa, josta löytyy hyvät päivittäistavarapalvelut sekä kattavat julkisen liikenteen käyttömahdollisuudet. Hyvät ulkoilumaastot ja harrastusmahdollisuudet lähellä, mm. jalkapallokentät ja leikkipuistot sekä Ala-Malmin liikuntapuisto.

VIERAILE ASUNNOSSA ETUKÄTEEN ILMOITUKSESSA OLEVAN 3D-VIRTUAALIESITTELYN AVULLA! Suora linkki: https://my.matterport.com/show/?m=UtcmDvVoTat

// Lisätiedot ja esittelyt:

SANTERI CARLSSON Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV Puh: 050-2106 (lyhyt numero) santeri.carlsson@roof.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Riihenkulma 8 C, 00700 Helsinki
Kaupunginosa
Ala-Malmi
Kohdenumero
80472544
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
81,5 m²
Tontin pinta-ala
8 331 m²
Kokonaispinta-ala
81,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, s, eril.wc, vh, piha, varasto
Huoneita
3
LATTIA: Laatta.
SEINÄT: Kaakeli. Erillisen WC:n kuvaus: VARUSTUS:
Tulevat remontit
-- 2025: Jätevesipumppaamon tarkastus. Kylpyhuoneiden patteriventtiilien uusinta. -- 2026-2027: Vesimittareiden vaihto. -- 2027: Julkisivujen maalaus. Jätevesi- ja sadevesiviemäreiden huuhtelu ja kuvaus sekä salaojien kuvaus. -- 2029: Energiatodistuksen uusiminen. -- 2034: Palovaroittimien uusinta.
Tehdyt remontit
-- 2024-2025: Ikkuna- ja kattoremontti. Lisälämmöneristys kattoon. -- 2023: Asuntokohtaisten ulkovarastojen maalaukset. -- 2023: Sähköautojen latausvalmiudet ja -pisteiden rakentaminen. -- 2022: Nuohous ja puhaltimien tarkistus. -- 2021-2023: Pihavarastojen maalaus. -- 2021: Pihakorjaus. -- 2019: Sadevesikourujen ja rännien uusinta. -- 2017: Autokatosten ja A-C ja D-E välisten talojen varastojen ja E-talon katoksen kattojen korjaukset. -- 2017: Terassinovien uusiminen. -- 2016: Ulkopuolisten lämpöjohtojen uusinta. -- 2015: Vesimittareiden uusinta ja linja- ja patteriventtiilien uusinta, sekä lämmitysjärjestelmän tasapaino. -- 2014: Pumppaamoautomatiikan uusinta. -- 2014: Huoneistovaraston oikaisu. -- 2014: Pihavalaistuksen uusinta. -- 2011: Julkisivujen maalaus. -- 2010: Kahden vieraspaikan rakentaminen. -- 2008: Vesimittareiden vaihto. -- 2007: Kiinteistön lukitusten uusinta. -- 2007: Kylpyhuoneiden saneeraukset (yhtiö maksanut vesieristeet). -- 2007: Jätevesipumpun uusinta. -- 2007: Lämmönsiirtimen uusinta. -- 2005: Kattokorjaukset loput talot. -- 2004: B-talon aluskatteen korjaus. -- 2003: D-talon aluskatteen korajus, huoneistot D19-22. -- 2003: A-talon aluskatteen korjaus. -- 2001: E-talon aluskatteen korjaus. -- 2001: A- ja B-talojen viemäreiden korjaus. -- 1995: Joustavien putkiliittimien poisto. -- 1993: Viemärinkannattimien uusiminen.

Velaton hinta
219 000 €
Myyntihinta
179 120,96 €
Neliöhinta
2 687,12 € / m²
Velkaosuus
39 879,04 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
470,25 € / kk
Pääomavastike
282,15 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
752,40 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
14 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: - Autokatos 27,00€/kk. - Autopaikka 20,00€/kk.

Rakennusvuosi
1988
Huoneistojen lukumäärä
37
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1988
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Puu ja betoni
Kattomateriaali
Huopa
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
C2018
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
8 331 m²
Tontin vuokra päättyy
31.12.2050
Tontin vuokra
35 991 € / vuosi

Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, pyörävarasto, pesutupa ja askarteluhuone
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
SEINÄT: Maalattu / Tapetti. LATTIA: Parketti / Laminaatti
Olohuoneen varusteet
SEINÄT: Maalattu / Tapetti. LATTIA: Laminaatti