194 000 €58 m²

Strömsinlahdenkuja 1 D, Roihuvuori, Helsinki2h+k+parveke

Velaton hinta
194 000 €
Hoitovastike
375,20 € / kk
Asuinpinta-ala
58 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1992
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Roihuvuori
Kaupunki
Helsinki

Tämä ihastuttava kaksio sijaitsee Roihuvuoren kaupunginosassa, vain muutaman minuutin päässä merestä ja kauniista siirtolapuutarhasta. Asunto tarjoaa mukavat puitteet elämiseen, ja sen parveke tuo lisätilaa ja mahdollisuuden nauttia ulkoilmasta omassa rauhassa.

Asunto on hyvässä kunnossa ja sen pohjaratkaisu on toimiva. Olohuoneessa ja makuuhuoneessa on kaunis parkettilattia, joka tuo lämpöä ja kodikkuutta tiloihin. Keittiö on hyvin varusteltu, ja kylpyhuoneessa on pesukoneliitäntä, joka helpottaa arkea.

Taloyhtiössä on monipuoliset palvelut, kuten sauna ja pesutupa, ja asukkailla on mahdollisuus käyttää puuverstasta. Alueelta löytyy erinomaiset ulkoilumahdollisuudet, ja liikenneyhteydet ovat sujuvat – metrolle pääsee nopeasti pyörällä tai bussilla.

Asunnon läheisyydessä sijaitsee upea Roihuvuoren Kirsikkapuisto, joka on yksi alueen arvostetuimmista vetonauloista. Puisto tunnetaan keväisestä hanami-kukinnasta, jolloin yli 200 kirsikkapuuta muuttavat alueen vaaleanpunaiseksi juhlan keskukseksi.

Tässä kodissa yhdistyvät rauhallinen ympäristö ja hyvät palvelut. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta oma kotisi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Roihuvuori
Kohdenumero
80463927
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
58 m²
Tontin pinta-ala
6 907 m²
Kokonaispinta-ala
58 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Huoneiston pinta-ala on yhtiöjärjestyksen,
isännöitsijäntodistuksen ja myyjän ilmoituksen mukaan 58 m2. Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu. Edellä
mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja
rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston
todellinen pinta-ala voi siis olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua
pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Uuni, liesituuletin, astianpesukone, mikroaaltouuni ja liesi
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihkuseinä, suihku, pesukoneliitäntä, pesuallas, wc-istuin ja allaskaappi.
Säilytystilat
Irtaimistovarasto
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025: Piha: kunnostuskorjauksia Yleiset tilat: saunaosastojen kunnostus Lämmitysjärjestelmä: vaihtoehtoisten energiamuotojen seuranta, lämmitysjärjestelmän säätö Paikoitusalue: autopaikka alueen sähköistys ja alueen kunnostus
Tehdyt remontit
2024:Viemärinjärjestelmien (sadevesi ja jätevesi) huuhtelu ja kuvaus 2024: Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö 2023: Vesikaton korjaushanke. 2022: Julkisivun kunnostustyöt ikkunoiden huoltomaalaus. 2020: Porrashuoneiden ovikoodilaitteiden asennus. 2019: F-portaan sisäänkäynti, muutos esteettömäksi. 2018: Autokatoksen istutusluiskan ja pihakivetyksien korjaus. F-portaan hissin uusiminen. 2017: Sokkelien edustojen pihamassojen korjaus. 2016: Parvekkeiden kunnostus- ja muutostyö. 2015: F -porrashuoneen saunan puuosien kunnostus. Parvekkeiden kunnnostussuunnitelmat. Painehuuhtelu pohja- ja tonniviemäreille sekä keittiöiden ja kylpyhuoneiden pystyviemäreille. 2014: D- ja F-porrashuoneen saunan puuosien kunnostus. 2013: Lukitus uusittu Sento-avainjärjestelmään. Lämmönsiirrin. 2012: Ilmanvaihtohormien puhdistus. 2011: Kerhohuoneen kunnostus. 2010: 55 kylpyhuoneen saneeraus. 2009: Leikkipihan kunnostus EU-määräysten mukaiseksi. 2007: Patteriventtiilien uusiminen ja verkoston perussäätö. 2006: Kylpyhuoneiden kunnostus 3 kpl. 2004: Kylpyhuoneiden kuntotutkimus 2002: Elementtisaumat ja parvekkeiden maalaus. 2001: Porraskäytävän maalaus. 2000: Grillikatos. 1995:Pihan peruskorjaus 1995: Kerhohuone muutettu kuntosaliksi. Pihan peruskorjaus.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Roihuvuoren ala-aste (etäisyys n. 0.85 km), Herttoniemen yhteiskoulu (etäisyys n. 2.5 km), Päiväkoti Strömsinlahti (etäisyys n. 0.45 km), Päiväkoti Roihuvuori (etäisyys n. 0.55 km), K-market (etäisyys n. 0.5 km), Alepa (etäisyys n. 0.55 km)
Paikallistiedot: Meri ja siirtolapuutarha sijaitsevat aivan vieressä. Alueella on muutenkin kauniit, puistomaiset ulkoiluympäristöt, joissa kasvaa runsaasti vanhoja jalopuita. Kesäisin lähiympäristössä avautuvat upeat niityt. Lenkkeily-, kävely- ja pyöräilyreitit ovat erinomaiset. Autolla pääsee nopeasti sekä Kehä I:lle että Lahdenväylälle. Metroasema on noin viiden minuutin pyörämatkan päässä ja sinne kulkee myös bussiyhteys.

Palvelut ovat todella hyvät. Kauppakeskukset Itis ja Easton noin 1,5 km etäisyydellä. Herttoniemen sekä Roihuvuoren omat palvelut sijaitsevat lähellä.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu, ja pihapiiri on viihtyisä ja suojaisa. Talossa järjestetään pihatalkoita ja yhteistä tekemistä, joissa naapurit viettävät yhdessä aikaa – osallistuminen ei kuitenkaan ole velvollisuus. Naapurusto on ystävällinen ja ilmapiiri rauhallinen. Asukkaiden käytössä taloyhtiössä on kuntosali ja puuverstas.

Autopaikkoja on runsaasti taloyhtiön puolesta, ja lisäksi lähialueella on paljon kaupungin kiekkopaikkoja, joten auton saa aina helposti parkkiin.

Asunto on kaksioiksi poikkeuksellisen tilava, ja säilytystilaa on hyvin.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
091-043-0235-0001
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
194 000 €
Myyntihinta
192 877,68 €
Neliöhinta
3 344,83 € / m²
Velkaosuus
1 122,32 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
375,20 € / kk
Pääomavastike
63,84 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
439,04 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Pesutupamaksu: 10 euroa/kk
Autopaikan kustannukset
18 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Strömsinlahdenkuja 1
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 727 755 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1992
Huoneistojen lukumäärä
82
Kerroksia
3
Rakennusmateriaali
Betoni
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 07.09.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
6 907 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Helsinki Oy, Pasi Vähä-Touru, pasi.vaha-touru@kiinteistotahkola.fi, 0207481006
Kaavoitustiedot
Liitteenä: Roihuvuoren kirkon kortteliin suunnitellaan uusia asuinkerrostaloja ja uutta päiväkotirakennusta. Lisätietoja: Laura Viljakainen, p: (09) 310 37243 Ystävyydenpuiston kallioväestönsuoja. Lisätietoja: Mikko Näveri johtava arkkitehti, p. (09) 310 37331
Tontin vuokra päättyy
31.12.2050
Tontin vuokra
154 506,73 € / vuosi
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle