385 000 €82,5 m²

Ulvilantie 19 E, Munkkivuori, Helsinki4 h, k, kph, p

Velaton hinta
385 000 €
Hoitovastike
576,09 € / kk
Asuinpinta-ala
82,5 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
1957
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Munkkivuori
Kaupunki
Helsinki

Tämä tilava ja toimiva perhehuoneisto sijaitsee rauhallisella alueella, jossa arki sujuu mutkattomasti. Esteetön kulku hissille takaa helpon liikkumisen ja tekee asunnosta erinomaisen valinnan myös pitkäaikaiseen asumiseen.

Kyseessä on suuri ja hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on yhteensä 282 asuntoa. Yhtiössä on panostettu kunnossapitoon ammattimaisella otteella – suuret remontit on jo tehty, ja talon arvoa sekä asumismukavuutta on ylläpidetty suunnitelmallisesti.

Yhtiöllä on oma talonmies, joka tuo arkeen huolettomuutta ja lisää asumisen laatua.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Ulvilantie 19 E, 00350 Helsinki
Kaupunginosa
Munkkivuori
Kohdenumero
80458839
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
82,5 m²
Tontin pinta-ala
3,74 ha
Kokonaispinta-ala
82,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Pinta-alat saattavat tämänikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4 h, k, kph, p
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
1 kuukausi kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Luode.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Peilikaappi, pesukoneliitäntä, pesukone, suihkuseinä, wc-istuin ja kiinteät valaisimet. Pesutilojen kuvaus: allaskaappi, vesikierto kuivauspatteri.
Säilytystilat
Huoneiston käytössä on 2 kellarikomeroa. Lisätietoja säilytystiloista: Huoneiston käytössä on 2 kellarikomeroa.
Näkymät
Pihapuistomaiset, n. lounas-kaakko-luode.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025-2029: 2025: Parvekkeiden uusimisen suunnittelu (suositeltu), E talon sadevesien osittaiset korjaukset (suisittelu), Ilmanvaihtokoneiden uusiminen suunnittelu (suositeltu), Viemärien puhdistus (suositeltu), Rivitalojen puuosien huoltomaalaus (suositeltu), Matalien kerrostalojen sisäänkäyntiaulojen kunnostus (suositeltu), Puiden hoitosuunnitelman toteutus (joka vuosi), Kalliosuojan sisäänkäynnin katon verkottaminen ja mahdolliset ovirakenteen korjaukset (suosittelu). 2026: Ilmanvaihtokoneiden uusimisen suunnittelu (suositeltu), talotekniikkakuilujen korjaukset (palokatkot) (suositeltu). 2027: Tornitalojen porrashuoneiden maalaus (suosittelu). 2028 parvekkeiden uusinta (suositeltu), julkisivujen korjaukset (suositeltu), pintavesien ohjaus (suositeltu), tornitalojen porrashuoneiden maalaus (suositeltu). 2029: Pintavesien ohjaus (suosittelu).
Tehdyt remontit
Hallituksen selvitys suoritetuista kunnossapito- ja muutostöistä valmistumisajankohtineen 2025 Maalämpöhankkeeseen ei yhtiössä lähdetä. EFG viemäreiden puhdistus Kalliosuojan oven korjaukset ja pakit 2024–2025 F ja G -talojen sadevesien ohjaustyöt 2024 Aluetalojen kunnostukset B, C ja D -talot 2023 Ilmanvaihtokanavien puhdistus 2023–2024 Maisematyölausunnon mukaiset puustonhoitotyöt 2022 Energiaselvitys, päälämmitysjärjestelmä ja muut toimenpiteet (LTO/PILP, ilmanvaihtokoneiden uusinta) Lukituksen uusiminen iLOQ S5 Kattorakennuksen kuuluneiden suoja-aitojen asentaminen 2021 Kiinteistön kattojen rakennekorjaukset ja huoltomaalaukset Pintavesien vedenohjauksen suunnittelun käynnistäminen Tornitalojen esteettömyyshanke, vastaanotettu 18.11.2021 2020 Kattojen kuntoarvion toteuttaminen 2019 Tuulettuvien parvekkeiden ja huoneistojen parvekkeiden kuntotutkimus 2018–2019 Kiinteistöjen kaikkien ikkunoiden uusiminen ja porrashuoneiden ovien uusiminen 2017 Tornitalon hissien uusiminen 2016 DNA:n taloyhtiöaikakaistaliittymä perusnopeudella, joka toimii Ethernet 2015 F- ja G-talon vesikattojen uusiminen 2010 Matalien kerrostalojen kattojen maalauskorjaus Rivi- ja tornitalojen kattojen uusiminen 2005–2008 Putki- ja sähkösaneeraus 2004 F-talon julkisivukorjaus ja maalaus 2002–2003 LVI- ja rakennusten kuntotutkimus 2002 E-talon julkisivutyö 1998–2000 B-, C- ja D-talojen julkisivukorjaus ja maalaus 1994–1998 Asuinhuoneistojen patteriventtiilit uusittu 1994–1995 Ikkunoiden huoltomaalaus 1993–1994 Peltikattojen maalaus 1983 Kaukolämpöliittymä Esitetty yhtiökokouksessa pvm 21.5.2025
Tietoliikennepalvelut
taloverkko. DNA Taloyhtiönetti, jonka saa käyttöön osoitteesta www.dna.fi/tlk, netin maksuton perusnopeus on 25 Mbit/s. DNA kaapeliverkko Antenniverkon signaalin lähetys kaapeliverkossa on päättynyt. TV vastaanottimessa tulee olla kaapeliverkkoon sopiva viritin (Cable Ready HD - testattu).

Hinta

Velaton hinta
385 000 €
Myyntihinta
378 609,60 €
Neliöhinta
4 666,67 € / m²
Velkaosuus
6 390,40 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
576,09 € / kk
Pääomavastike
76,81 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
652,90 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
0 Sisältyy hoitovastikkeeseen
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Lisätietoja vastikkeista: Hoitovastike 7,35 e/jm2/kk 01.07.2025 alkaen. Pääomavastike 6: 0,52 e/jm2/kk 01.07.2025 alkaen. Pääomavastike 8: 0,46 e/jm2/kk 01.07.2025 alkaen. Pysäköintikortti yhtiön autopaikoilla 01.07.2025 alkaen 10 e/kpl/k. Autohallipaikka 01.07.2025 alkaen 50 e/kpl/kk. Autotallipaikkavuokra 115 €/kk. Yhtiökokouksessa 21.05.2025 hallitukselle on myönnetty periä enintään 2 kuukauden suuruinen ylimääräinen hoitovastike yhtiön taloudellisen tilanteen sitä vaatiessa.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Munkkivuori
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Tietoja lainojen pituuksista: Käyttötilin limiitti Nordea: 100 000 € (ei käytetty). Erittely lainojen määristä, koroista ja maksuajoista löytyy isännöitsijäntodistuksesta. Tietoja sopimuksista: Talotekniikkakuilut: Taloyhtiössä on ollut vireillä vuonna 2024 talotekniikkakuilujen palokatkoja koskeva selvitys. Talotekniikkakuiluihin selvityksen mukaan kohdistettavia toimenpiteitä. Suunnittelua ei ole vielä aloitettu. Taloyhtiön kiinnitykset: 6 635 155 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1957
Huoneistojen lukumäärä
282
Liiketilojen pinta-ala
466 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä