495 000 €65 m²

Verkkosaarenranta 8 A, Kalasatama, Helsinki3h, k, kph, wc, vh, las. parv.

Velaton hinta
495 000 €
Hoitovastike
858 € / kk
Asuinpinta-ala
65 m²
Huoneita
3
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
2024
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kalasatama
Kaupunki
Helsinki

Merellistä asumista Verkkosaarenrannassa

Uusi ylimmän 5.kerroksen koti yhdistää modernin designin ja käytännölliset tilaratkaisut. Suuret ikkunat tuovat runsaasti luonnonvaloa ja avara olohuone-keittiö jatkuu lasitetulle parvekkeelle. Kaksi tilavaa makuuhuonetta eri eri ilmansuuntiin. Toisen makuuhuoneen yhteydessä on vaatehuone. Modernit ja kauniit pesutilat - erillinen kylpyhuone ja wc. Laadukkaat materiaalit ja huolellinen toteutus takaavat huolettoman asumisen vuosiksi eteenpäin. Kauniit tammiparketit asuintiloissa. Koko huoneiston levyinen lasitettu parveke länteen.

Verkkosaari on osa kehittyvää Kalasatamaa, jossa kaikki palvelut, koulut, päiväkodit ja liikuntamahdollisuudet ovat lähellä. Kauppakeskus Redi, metro ja erinomaiset yhteydet tekevät arjesta vaivatonta. Lisäksi merenrannan ulkoilureitit alkavat heti kotiovelta.

Asunto Oy Helsingin Meripuisto on Helsingin kaupungin valinnaisella vuokratontilla. Tällä hetkellä tonttivuokra sisältyy hoitovastikkeeseen. Yhtiökokous 6.2025 antoi hallitukselle valtuutuksen ryhtyä tontin lunastamisen edellyttämiin toimiin, jolloin tämän huoneiston osalta lunastushinta olisi n.129 347,50 € (laina-aika 25 v.). Tontin lunastuksesta ei vielä päätöstä.

Tässä kodissa yhdistyvät huolettomuus, tehokkuus ja merellinen sijainti - tervetuloa tutustumaan uuteen unelma-asuntoosi!

Perustiedot

Kaupunginosa
Kalasatama
Kohdenumero
21083317
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
65 m²
Tontin pinta-ala
806 m²
Kokonaispinta-ala
65 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, wc, vh, las. parv.
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Valkoiset kaapistot ja laminaattitasot. Electroluxin integroidut kodinkoneet; jääkaappi/pakastin, astianpesukone, induktioliesitaso, liesituuletin, kalusteuuni sekä paikka mikroaaltouunille.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu, ulostyönnetty. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Seinät kaakeli, laattalattiat, vesikiertoinen lattialämmitys ja katto puupaneeli.
Sadesuihku, suihkuseinät, seinä-wc, allas- ja peilikaapistot, korkea kaappi, bideesuihku, pyyhekuivain ja pesukoneliitäntä. Erillisen WC:n kuvaus: Seinät kaakeli, laattalattiat, vesikiertoinen lattialämmitys ja katto puupaneeli. Allas- ja peilikaapistot, seinä-wc ja bideesuihku.
Näkymät
Kaupunkimaisemat sisäpihalle.
Tulevat remontit
Yhtiön korjaushistoria ja kunnossapitosuunnitelma 5-vuotiskaudelte 2025-2030: Ei korjaustarvetta. Kohde on valmistunut ja luovutettu osakkaille 20.12.2024. Urakan takuuaika on 3 vuotta urakan vastaanotosta. Takuuaikana urakoitsija on velvollinen korjaamaan kustannuksellaan suorituksessaan ilmenneet puutteet, viat ja virheet.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Kauppakeskus Redi, Alepa Verkkosaari (Capellanranta 2), Lidl Verkkosaari, kivijalkaliikkeet ja ravintolat, Kalasataman terveyskeskus.
Koulut: Kalasataman koulu. Päiväkoti: Päiväkoti Verkkosaari, Palke Kaleva Päiväkoti, Palke Nihti Päiväkoti, Kalasataman päiväkoti.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
valokuitu

Hinta

Velaton hinta
495 000 €
Myyntihinta
259 686,52 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
7 615,38 € / m²
Velkaosuus
235 313,48 €
Lunastuspykälä
Lunastusoikeus yhtiöllä
Lisätietoa velkaosuudesta
Perustamislaina OP
Rahoitusvastike I, Kiinteä korko 0,69. Lainan päättymispäivä 15.01.2049.

Valinnainen vuokratontti

Onko osuus lunastettu
Ei
Lisätietoa tontin lunastuksesta

Varsinaisessa yhtiökokouksessa 18.6.2025 päätettiin valtuutuksen myöntämisestä hallitukselle ryhtyä tontin lunastamisen edellyttämiin toimiin.
Osakkaat ovat esittäneet, että yhtiökokous päättää tontin lunastamisesta Helsingin kaupungilta. Tontin lunastushinta on arviolta
2 057 750, 00 euroa. Tontin lunastaminen edellyttää, että hallitukselle myönnetään
valtuudet neuvotella tontin lunastamisesta Helsingin kaupungilta, kilpailuttaa ja nostaa lunastamisen tarvittava rahoitus sekä hankkia ja pantata rahoitusta varten tarvittavat panttikirjat. Käytiin keskustelua tontin lunastamisesta ja hallitukselle myönnettävistä valtuutuksesta ryhtyä tontin lunastamisen edellyttämiin toimiin. Todettiin, että kokouskutsun liitteenä osakkaille on lähetetty osakekohtainen rahoituslaskelma (liite 8). Yhtiökokous päätti yksimielisesti myöntää hallitukselle valtuutuksen neuvotella ja kilpailuttaa lunastukseen tarvittava rahoitus. Päätettiin kuitenkin, että mahdollinen lunastuksen toteuttaminen eli rahoituksen nostaminen sekä panttikirjojen hankkiminen ja panttaaminen päätetään myöhemmin
järjestettävässä yhtiökokouksessa. Valtuutus on voimassa vuoden 2028 loppuun asti.

Päätettiin vahvistaa aiemmin ylimääräisessä yhtiökokouksessa 17.3.2025 esitettyjä vahvistettu talousarvio (liite 9) vuodelle 2025 sekä sen mukaiset vastikkeet ja käyttökorvaukset. Päätettiin, ettei tontin lunastusvastiketta ole tässä valheessa tarpeellista alkaa kerätä. Todettiin kuitenkin, että lunastusvastikkeen lisääminen
yhtiöjärjestykseen jo tässä valheessa on perusteltua, sillä jos tontti päätetään myöhemmin lunastaa, olisi sen mahdollistava uusi vastikelaji jo kirjattuna yhtiöjärjestykseen.

Todettiin, ettei lunastusrahaston perustamisesta ole tarvetta päättää tässä
vaiheessa, koska tontin lunastuksesta ei ole tehty päätöstä.

Lunastushinta tämän huoneiston osalta olisi n. 129 347,50 € (Rahoitussuunnitelma 3,50 % annuiteetti 25 vuotta, lyhennysjakso 1 kk 647,54 €)

Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
858 € / kk
Pääomavastike
1 518 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
2 376 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksu käyttökorvaukset kulutuksen mukaan. Käyttömaksu (kylmä vesi): 4,45 €/m3. Käyttömaksu (lämmin vesi): 9,11 €/m3. Autotallivuokra osakas 120,00 €/kk. Autotallivuokra muu 180,00 €/kk. Käyttösähkö kulutuksen/oman sähkösopimuksen mukaisesti. Hoitovastike sisältää tontin vuokravastikkeen. Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta. Kohde on yhtiölainoitettu. Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Rakennusvuosi
2024
Huoneistojen lukumäärä
15
Liiketilojen pinta-ala
26 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
5
Energialuokka
A2018 Viimeinen voimassaolopäivä 27.2.2033
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
806 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kotikatu Oy
Isännöinti
Munterinkatu 8 20360 Turku Isännöitsijä Ida Girs 02 2788 300
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki https://kartta.hel.fi/ Alue vielä kehittyy ja rakentamattomia tontteja on ympärillä. Käyttötarkoitus AK Asuinkerrostalojen korttelialue Kaavatunnus 11956 Tyyppi Ohjeellinen kaavatontti Käyttötarkoitus W/A-1 Vesialueella sijaitseva korttelialue, jolle saa sijoittaa kelluvia asuntoja ja niitä palvelevia laitureita, käyntisiltoja, venepaikkoja ja muita rakenteita, sekä kelluvan aallonmurtajan.