239 000 €81,5 m²

Ilotulitustie 20 B, Marjaniemi, Helsinki3h,k,kph,s,wc,vh,las.p

Velaton hinta
239 000 €
Hoitovastike
586,80 € / kk
Asuinpinta-ala
81,5 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
1998
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Marjaniemi
Kaupunki
Helsinki

Hyvän pohjaratkaisun omaava kahden makuuhuoneen saunallinen asunto Marjaniemen siirtolapuutarhan lähellä!

Tähän kotiin ihastut jo sisään astuessasi, kun eteesi avautuu valoisa ja avara olohuone, joka on saumattomasti yhteydessä keittiöön tehden tilasta harmonisen kauniin kokonaisuuden. Kaksi tilavaa makuuhuonetta sekä kylpyhuone, jonka yhteydessä sauna. Tässä kodissa on myös erillinen WC sekä vaatehuone.

Sijainti on mitä mainioin. Välittömässä läheisyydessä sijaitsevat Itäkeskuksen kattavat kaupat ja palvelut sekä Eastonin kaupat. Myös koulut ja päiväkodit ovat kävelyetäisyydellä. Päiväkotiin n. 400m ja lähimpään kouluun kilometri.

Kulkuyhteydet julkisilla ovat erinomaiset, lähin bussipysäkki n. 160m, raitiovaunu kulkee n 500m päässä ja metrolle on reilu 600metriä.

Vaikka olemme keskellä kaikkea, pääset silti nauttimaan myös upeasta luonnosta aivan lähistöllä. Marjaniemen siirtolapuutarha, Marjaniemen uimaranta sekä roihuvuoren upeat merenrantareitit ovat kävelyetäisyyden päässä.

Lisätiedot ja esittelypyynnöt:

Pauli Kaarre 0406808565, Myös Whats App! pauli.kaarre@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Ilotulitustie 20 B, 00930 Helsinki
Kaupunginosa
Marjaniemi
Kohdenumero
80438738
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
81,5 m²
Tontin pinta-ala
1 740 m²
Kokonaispinta-ala
81,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,k,kph,s,wc,vh,las.p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1kk kaupanteossa.
Keittiön varusteet
Kaunis, toiminnallinen ja erittäin valoisa keittiö, joka avautuu modernisti olohuoneen suuntaan tehden tilasta yhtenäisen. Keittiössä astianpesukone, keraaminen liesi, jääkaappi/pakastin sekä kaapistot. Keittiöstä kulku lasitetulle parvekkeelle.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Siistit pesutilat jossa kääntyvät suihkuseinät, paikka pesukoneelle. Iso allaskaappi. Erillisen WC:n kuvaus: Siisti erillinen WC, jossa peili, allaskaapisto.
Säilytystilat
Vaatehuone
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys yhtiön rakennusten ja kiinteistöjen kunnossapitotarpeesta Kts. Asunto Oy Tähdistie kunnossapito- / korjaussuunnitelma v. 2025–>, joka on esitetty yhtiökokouksessa 27.5.2025 2025 lämmönvaihtimien uusinta ja patteriverkoston tasapainotus 2026 parvekkeiden valokatteen uusinta / korjaus 2026 iv-koneiden uusinta 2027 patteriverkoston korjaustyöt / lämmitysjärjestelmän säätötyöt 2028 - 2029 sokkelien saumakorjaukset, bitumikermikatteiden korjaus Muut pienemmät huolto / korjaushankkeet 2025–2029 kuntoarvion ja märkätilojen kuntoraportin päivitys parvekekaiteiden korjausarvio parvekelasitusten liitossaumojen uusiminen patteriverkoston säätö julkisivun puuverhouksen huoltomaalaus ulko-ovien huoltomaalaus
Tehdyt remontit
2025 hissien korjaus, 2025 palovaroittimien uusinta, 2024 Vesikatonvuotokorjaus ja valokatteet 2 kpl, 2023 Vesikaton peltien maalaus, Pystyviemäreiden huuhtelu ja videokuvaus, Ikkunoiden huolto, peltikaton puhdistus ja huolto, IV-kanavien puhdistus ja ilmamäärien mittaus ja säätö, yhtiön omassa hallinnassa oleviin pihapaikkoihin lisätty sähköautojen latausmahdollisuus, 7 kylpyhuoneen korjaus, 2022 Ikkunoiden venttiilien uusiminen, 2021 Lämpötilakartoitus, 2020 pohjaviemäreiden huuhtelu, Raksystems kylpyhuoneiden kuntoarviot, 2020 Raksysterms kiinteistön kuntoarvio ja korjaussuunnitelma, 2018 Kattojen ja parvekkeiden tiivistyskorjauksia, 2017 porrashuoneiden ja kellaritilojen seinien maalaus, 2015 julkisivujen korjauksia, 2013 alapohjan siistiminen.
Saunan lisätiedot
Siisti sauna jossa sähkökiuas.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Hitas-lunastusehto. Katso Yhtiöjärjestys 8§-10§. Hitas on Helsingin kaupungin omistamille vuokratonteille rakennettujen asuntojen hinta- ja laatutason sääntelyjärjestelmä. Hitas-asunnoilla tarkoitetaan kyseisen sääntelyjärjestelmän alaisia asuntoja. Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Osakkaan on ennen muutostöihin tai huoneistoremontteihin ryhtymistä tehtävä asunto-osakeyhtiölain mukainen ilmoitus isännöitsijälle. Yhtiöjärjestyksen 21§ ja 22§ ilmalämpöpumput ja parvekelasitukset ja niiden korjaukset ym ovat osakkaan vastuulla. Hallituksella valtuudet kerätä enintään kahden kuukauden ylimääräiset hoitovastikkeet taloudellisen tilanteen niin vaatiessa. Ennen tarjouksen jättämistä tutustu seuraaviin dokumentteihin: Myyntiesite, Isännöitsijäntodistus, kunnossapitotarveselvitys, toimintakertomus ja tilinpäätöstiedot, yhtiöjärjestys ja energiatodistus.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Elisa, 10M

Hinta

Velaton hinta
239 000 €
Myyntihinta
226 945,11 €
Neliöhinta
2 932,52 € / m²
Velkaosuus
12 054,89 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
586,80 € / kk
Pääomavastike
51,58 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
638,38 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
26 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Hissien korjauslainan rahoitusvastike tästä tulee olemaan 0276€/osake eli 22,24€/kk Pääomavastiketta 0,0276 €/osake/kk kerätään 5.10.2025 alkaen enintään 15v ajan niiltä osakkailta, jotka eivät maksa huoneistokohtaista lainaosuuttaan kerralla pois. Autopaikan vuokra 23€/kk, autopaikan vuokra 2. 45€/kk autohallin vuokra 48€/kk. Autopaikan sähkönlatauksen maksu 10€/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Helsingin Tähtisadeaukio
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 3 540 521 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1998
Huoneistojen lukumäärä
40
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1998
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 02.05.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 740 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Suur-Helsingin Asuinkiinteistöt Oy, Janne Marttunen, 093436240
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Kuntotutkimus tehty: 11.05.2023. Lisätietoja tutkimuksista: Kuntoarvio rakennus ja LVIS-tekniikka 2020. märkätilan kosteuskartoitus 2020, salaojien kuntotarkastus, lämpötilakartoitus 2021, pihan kahden autopaikan lataustarvekartoitus.