179 000 €44 m²

Kivihaantie 11 C, Kivihaka, Helsinki2h+avok+kph+vh+las.parveke

Velaton hinta
179 000 €
Hoitovastike
242 € / kk
Asuinpinta-ala
44 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1978
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kivihaka
Kaupunki
Helsinki

Upea kaksio Helsingin Kivihaassa putkiremontoidusta talosta - Keskuspuiston laidalta!

Upea kaksio Helsingin Kivihaassa - omalla tontilla Keskuspuiston laidalta!

Tämä 44 m2 kokoinen asunto sijaitsee kerrostalon ylimmässä kolmannessa kerroksessa, tarjoten rauhaa ilman yläpuolen naapureita. Kerrostalo on valmistunut vuonna 1978 omalle tontille ja taloyhtiössä on juuri valmistunut linjasaneeraus.

Asunto on vastikään täysin remontoitu ja kaikki on ihan uutta. Pääset nauttimaan myös asunnon uudesta avarasta pohjaratkaisusta avokeittiön myötä. Lasitetulla parvekkeella pääset nauttimaan vaikka kupposen kahvia auringon paistaessa. Taloyhtiön uima-allassaunaosasto, kuntoiluhuone ja vehreä ympäristö väljästi rakennetulla tontilla tekevät asumisesta mukavaa.

Sijainti on ihanteellinen rauhallisessa ja viihtyisässä ympäristössä ihan keskuspuiston laidalla. Ulkoilumahdollisuudet ovat mahtavat, sillä luonto on lähellä. Kulkuyhteydet ovat loistavat, Helsingin keskustaan pääsee alle 20 minuutissa lähipysäkiltä. Haagan lähikaupat löytyvät alle kilometrin päästä ja esim. Pasilan Mall of Tripla on vain muutaman kilometrin päässä.

Kustannus putkisaneerauksesta tämän huoneiston osalta on 57 062,70 €. Jos lainaosuutta ei makseta kerätään rahoitusvastiketta 370,92 €/kk (01.07.2026 alkaen). Putkisaneerauksen tuleva kustannus ei sisälly nyt pyydettyyn kauppahintaan. Taloyhtiö on vastaanottanut ja hyväksynyt saneerauksen ja siitä tulleet kustannukset.

Tämä asunto on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat luonnonläheistä asumista ja heti muuttovalmista kotia hyvien liikenneyhteyksien läheisyydessä.

Tule ja ihastu tähän hienoon kaksioon Kivihaassa! Ota yhteyttä ja sovi esittelyaika!

Tiedustelut ja näyttöpyynnöt: Anton Swanljung, RE/MAX LKV, LVV, KiAT 045 275 4666 tai anton.swanljung@remax.fi Betjäning även på Svenska! Service also in English!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kivihaantie 11 C, 00310 Helsinki
Kaupunginosa
Kivihaka
Kohdenumero
80428296
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
44 m²
Tontin pinta-ala
1,01 ha
Kokonaispinta-ala
44 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+avok+kph+vh+las.parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesi, jääkaappipakastin, erillisuuni, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, peilikaappi, suihku, suihkuseinä, allaskaappi, pesukoneliitäntä, bidee-suihku ja pyyhekuivain.
Säilytystilat
Häkkivarasto, vaatehuone ja jäähdytetty kellari
Näkymät
Etelään
Tulevat remontit
Ikkunoiden kunnostus 2025-2026 Pihan ajoluiskan asfaltointi 2025 Parvekkeiden elementtisaumojen uusiminen 2027-2028 Julkisivujen paikkakorjaukset ja julkisivusaumojen kunnostus 2027-2029
Tehdyt remontit
2025 Linjasaneeraus tämän huoneiston osalta valmis (valmistuu koko yhtiön osalta syyskuussa 2025) 2024 Linjasaneerauksen kilpailutus. 3-talon kylmäkellarin moottori uusittu. 2023 Linjasaneerauksen hankesuunnitelma. Itä- ja pohjoispuolen ikkunoiden kunnon tarkastus. Linjasaneerauksen toteutussuunnittelu. 2022 Kylmäkellarin moottori uusittu, linjasaneerauksen hankesuunnitelma, puiden kaadot ja hoitoleikkaukset, parvekekatselmus, kylpyhuoneiden kuntoarviot. 2021 Julkisivujen pinnoitus, putkiston kuntotutkimus, B-portaan huippuimuri uusittu, leikkipaikan tarkastus ja hiekkalaatikon uusiminen, katon kuntokartoitus. 2019 Huoneiston D 41 vauriokorjaus. 2018 Julkisivu- ja parveke-elementtien kuntotutkimus. 2014-2016 Porrashuoneiden maalaus. 2013 Autopaikkojen sähköpylväiden ja kaapeloinnin uusiminen, eteläpäädyn saumausten korjaus. 2009 Länsi- ja eteläikkunoiden uusiminen. 2006 Uima-allas ja saunaosaston korjaus. 2005 Piha-alueiden asfaltoinnin uusiminen. 2003 2 kpl jätekatoksia. 2002 Julkisivupaikkaukset. 2000 Parvekeremontti ja kaukolämmön alajakokeskuksen uusiminen. 1999 Ikkunoiden tiivistys. 1998 Katto sekä talon eteläpuolten saumaukset ja ikkunoiden tiivistys/maalaus.
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10M, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
179 000 €
Myyntihinta
178 486,38 €
Neliöhinta
4 068,18 € / m²
Velkaosuus
513,62 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
242 € / kk
Pääomavastike
8,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
250,80 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
27,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
28 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Lämmitystolpallinen autopaikka 18,90 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kivihaantie 11
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: 15§ Osakkeenomistajan kunnossapitovastuu Osakkeenomistaja vastaa huoneistoparvekkeen parvekelasituksen kunnossapidosta ja parvekelasituksen puutteellisuuden tai vian yhtiön rakennukselle aiheuttamista vioista ja niiden korjaamisen kustannuksista. Osakkeenomistaja vastaa lisäksi lasituksen yhtiölle aiheuttamista kustannuksista, kuten esimerkiksi lasituksen purun ja ennalleen saattamisen kustannuksista yhtiön suorittaman kunnossapitotoimen yhteydessä. Vastuu parvekelasien kunnossapidosta käsittää vastuun huollosta, hoidosta, korjaamisesta, perusparantamisesta ja uudistamisesta sekä näiden toimenpiteiden kustannuksista. Taloyhtiön lisätiedot: Putkiremonttilainan lainalimiitti (Nrd märkätila -6023) määrä: 6.200.000,00 €, josta käytetty 5.391.320,03 € (pvm.05.03.2026). Taloyhtiön kiinnitykset: 6 273 109,40 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1978
Huoneistojen lukumäärä
72
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1978
Kerroksia
3