115 000 €59,5 m²

Kaarikuja 4, Kontula, Helsinki2h, k, kph, erill. wc, p

Velaton hinta
115 000 €
Hoitovastike
238 € / kk
Asuinpinta-ala
59,5 m²
Huoneita
2
Kerros
6 / 8
Rakennusvuosi
1967
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kontula
Kaupunki
Helsinki

Tilava läpitalon kaksio yläkerroksista. Suojainen sijainti vehreässä ympäristössä, silti kaikki peruspalvelut pienen kävelymatkan päässä. Vuokrattu.Vapautuu 1.9.2026

Perustiedot

Sijainti
Kaarikuja 4, 00940 Helsinki
Kaupunginosa
Kontula
Kohdenumero
1395922
Kerros
6 / 8
Asuinpinta-ala
59,5 m²
Tontin pinta-ala
1,71 ha
Kokonaispinta-ala
59,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, erill. wc, p
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. Irtisanomisajan jälkeen
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, astianpesukoneliitäntä, astianpesukone, induktioliesi, liesituuletin/ aktiivihiilisuodatin, kaapistot. Lattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen ilmansuunta: Länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, erillinen wc, suihku, peilit, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kylpyhuonekaapisto, kiinteät valaisimet. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Näkymät
Puistomaiset, pihalle, kadulle. Ikkunasuunnat: länsi, itä
Tulevat remontit
Vuosi 2026 autokatoksen kuntotutkimus Vuosi 2027 huoltotikkaiden kunnostus kattosiltojen asennus Vuosi 2028 vuosikorjaukset Vuosi 2029 vuosikorjaukset Vuosi 2030 hissien peruskunnostus tai uusiminen
Tehdyt remontit
Keittiö. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. Julkisivun kunnostus -1994. Linjasäätö- ja sulkuventtiilien vaihto (lämmitysjärjestelmä ja kylmä käyttövesi) -1997. Antenniverkoston uusiminen -1998. Lukoston uusiminen -1999. Autokatoksen yläkannen korjaus -2000. B-talon saunaosastojen kunnostustyö, kylpyhuoneiden matto- ja vesieristystöitä -2002. A-talon saunaosastojen kunnostustyö, kylpyhuoneiden matto- ja vesieristystöitä -2003. Autokatoksen alakannen korjaus -2006. Jätekatoksen laajennus, porraskäytävien kunnostus, huoneistojen ikkunoiden, parvekeikkunoiden ja -ovien sekä sokkelikerroksen ikkunoiden ja ovien uusiminen, patteriventtiilien uusiminen -2009. D-portaan kylmiön peruskunnostus -2011. Piha-alueiden asfalttityöt -2013. Pihaleikkivälineiden uusiminen -2014. Molempien talojen lämmönsiirtimen uusiminen -2015. Autokatoksen aitojen ja metalliosien maalaus -2016. Rakennusten ulkovaipan kunnostus ja maalaustyö -2018. Linjasaneeraus 2020-2021, vuosikorjaukset, autokatoksen saumauskorjaukset, lukituksen uusiminen, aurinkopaneelit 2023 - autohallin oven uusiminen 2023. Ikkunoiden kunnostus 2024.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Vesalan koulu n. 0,4 km; Päiväkodit: useita lähellä n. 0,3 km; Ruokakaupat: Ostarin kaupat n. 0,4 km; Muut lähipalvelut: Metro n. 0,4 km

Velaton hinta
115 000 €
Myyntihinta
76 037,51 €
Neliöhinta
1 932,77 € / m²
Velkaosuus
38 962,49 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
238 € / kk
Pääomavastike
269,53 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
537,28 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Erityisvastike: 29,75 € / kk
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kaarikuja 4
Lisätietoa taloyhtiöstä
Tontin vuokrasopimus on umpeutunut 31.12.2025 ja tämän jälkeen tonttivuokraan on tehty korotus 01.01.2026 alkaen.. Helsingin kaupungin linjauksen mukaan vuokran määrittelyssä tontin markkina-arvosta huomioidaan asuntotontin vuokrasopimusta uusittaessa vain noin 60%. Arvion mukaan vuokra nousee 01.01.2026 alkaen 88.101,96€. Tämän hetkisen tiedon mukaan vuokra on noin 50% uuden vuokrasopimuksen mukaisesta vuokrasta, toisena vuonna 55%, kolmantena vuonna 60% jne. kunnes kymmenen vuoden jälkeen vuokra on noussut uuden vuokrasopimuksen mukaiseen tasoon. Arvion mukaan 10 vuoden kuluttua uuden sopimuksen alkamisesta vuokra on 176.203,92€.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1967
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1967
Kerroksia
8
Energialuokka
G2013
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilma
Tontin koko
1,71 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontulan Huolto Oy, Kontulankaari 1 a, 00940 Helsinki, asiakaspalvelu@kontulanhuolto.fi 09 3424 200 Isän. Patrick Lindman, p. 09 3424 200, patrick.lindman@kontulanhuolto.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Alueella suunnitteilla täydennysrakentamista, lisätiedot https://kartta.hel.fi. Helsingin kaupunki, Kaupunkisuunnitteluvirasto, Asemakaavaosasto, puh. 09 3101673
Liikenneyhteydet
Bussi n. 0,4 km
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2080
Tontin vuokra
88099 € / vuosi

Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Kaapisto. Lattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu
Olohuoneen varusteet
Lattia: Parketti. Seinät: Maalattu
Ominaisuudet
TV-antennit: Kaapeli-TV liittymä. Tietoliikenneyhteydet: Taloyhtiölaajakaista 10 M.
Lainalaskuri