422 670 €75 m²

Kirstinkatu 8, Kallio, Helsinki2h + k + p

Velaton hinta
422 670 €
Hoitovastike
332,45 € / kk
Asuinpinta-ala
75 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 8
Rakennusvuosi
1951
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kallio
Kaupunki
Helsinki

2h+k+p+takka 75 m2

Hyväpohjainen, läpitalon, avara kaksio, parvekkeella ja takalla. Sijainti rauhallisella alueella, 4/7 krs, hissi. Vakavarainen taloyhtiö. Vapautuu sopimuksen mukaan.

Suuressa olohuoneessa tilaa myös ruokailuryhmälle, takka ja parveke. Erillinen keittiö, johon mahtuu pieni ruokapöytä. Tilava makuuhuone. Tilavia huoneistokomeroita makuuhuoneessa ja eteisessä.

Perinteisen putkiremontin (2012-2013) yhteydessä uusittu kylpyhuone, jossa on irrotettava amme, tai paikka pesutornille.

Hyvät liikenneyhteydet: raitiovaunu ja bussit kulkevat korttelin päästä ja metro kävelymatkan päässä. Lähialueella on paljon kulttuuritarjontaa, työväen- ja Kalliolan opistot, sekä palveluita ja kauppoja.

Taloyhtiölle on omistuksessa liikehuoneistoja ja autohallipaikkoja.

Perustiedot

Sijainti
Kirstinkatu 8, 00510 Helsinki
Kaupunginosa
Kallio
Kohdenumero
22238445
Kerros
4 / 8
Asuinpinta-ala
75 m²
Kokonaispinta-ala
75 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu.
Huoneiston kokoonpano
2h + k + p
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan, nopeasti.
Keittiö
Keittiö
Keittiön varusteet
Jää-pakastinkaappi, Pesukoneliitos, Sähköliesi, Liesituuletin, Suuri tiskipöytä
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Tassuamme, Peilikaappi, Allaskaappi, Rättipatteri, Laattalattia, Laattaseinä, Lattialämmitys, Useita suihkuja, Pesukone
Säilytystilat
Säilytystilaa, Ullakkokomero ja kellarikomero
Ominaisuudet
Hyvä äänieristys, Leveät ikkunalaudat, läpitalon huoneisto.
Ikkunoiden suunta
Ikkunoita itään, Ikkunoita länteen
Näkymät
Avara korttelipihanäkymä
Kylpyhuoneen remontit
2013
Kylpyhuoneen remontit
2013
Piharemontti
1993
Julkisivuremontti
2000
Parvekeremontti
2009
Putkiremontti
2012 - 2013
Tulevat remontit
Pihakannen korjaus
Tehdyt remontit
Takkojen hormisto uusittu, 2007 Julkisivun paikkaukset, 2016 Hissien turvallisuuskorjaukset, 2017 DNA-kiinteistölaajakaista, 2017 Lämmityksen tasapainotus ja patteriventtiilien uusinta, 2023
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Kirjasto lähellä, Puisto lähellä, Yläaste lähellä, Ala-aste lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei
Kiinteistötunnus
091-012-0356-0009
TV-palvelut
Antennijärjestelmä kaapeli/DNA-kiinteistölaajakaista

Hinta

Velaton hinta
422 669,92 €
Myyntihinta
400 000 €
Neliöhinta
5 635,60 € / m²
Velkaosuus
22 669,92 €
Kiinnitykset
Taloyhtiön kiinnitykset yhteensä 3 053 800 € (31.12.2023)
Lunastuspykälä
Ei ole
Taloyhtiön tilat ja tuotot
5 liikehuoneistoa, 2 autohallia (47 paikkaa), autotallit, sauna ja pesutupa. Kiinteistön vuokrat (55.685,49) ja käyttökorvaukset (3.240,00 €) Yht. 58.925,49 € (31.12.2023)

Vastikkeet

Hoitovastike
332,45 € / kk
Pääomavastike
225 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
557,45 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksu 26 €/hlö
Saunamaksu
15 €/kk
Muut kustannukset
Laajakaistavastike 2,45 /kk/as.
Kiinteistövero
23068,92 € (yhteensä)=15210,45 (tontti) 7858,47 (kiinteistö)

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1951
Huoneistojen lukumäärä
61
Liikehuoneistojen lukumäärä
5
Liikehuoneistojen pinta-ala
186 m²
Muut tilat
Autohallit (2 kpl, yhteensä 47 paikkaa), autotallit, sauna, pesutupa.
Kerroksia
8
Hissi
Kyllä
Lisätietoa hissistä
2 kpl
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Kattomateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
G2013
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli
Kiinteistön laajakaistayhteys
DNA
Kiinteistönhoito
Kiinteistöpalvelu Jokinen
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, Raitiovaunupysäkki lähellä, Metroasema lähellä, Taksitolppa lähellä