203 310 €27,5 m²

Turumankatu 7 H, Kruunuvuorenranta, Helsinki1h+kt+alk

Velaton hinta
203 310 €
Asuinpinta-ala
27,5 m²
Huoneita
1
Rakennusvuosi
2024
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kruunuvuorenranta
Kaupunki
Helsinki

Tämä 27,5m2 yksitasoinen, persoonallinen pieni rivitalokoti on täysin uniikki. Makuutilat sijaitsevat rauhallisessa alkovissa. Korkea huonetila n. 3m avartaa tilaa ja antaa tilan käyttöön uusia mahdollisuuksia. Ilmalämpöpumppu viilentää huoneilman kuumanakin kesäpäivänä. Asunnolla on oma sisäänkäyntinsä ja sille kuuluu pieni sievä asuntopiha.

Kajon muuttovalmiit kodit Kruunuvuorenrannassa tarjoavat nyt pysyvästi päivitetyn hinnan -10%, joka tekee hankintapäätöksestä helpomman. Päivitys on viety netissä esitettyihin hintoihin.

Taloyhtiön tiedot

Valmis koti, oma tyyli. Koettavissa nyt kaksi täysin uutta stailattua kotia!

Kruunuvuorenrannan Kajon kaksi kotia ovat saaneet täysin uuden ilmeen sisustussuunnittelija ja vaikuttaja Maikki Hevarin käsissä. Stailatut kodit näyttävät konkreettisesti, miten uudisasunto toimii loistavana pohjana omalle tyylille ja miten sisustuksella tilasta syntyy persoonallinen koti. Sovi oma esittelyaikasi ja tule paikan päällle inspiroitumaan näistä tyyleistä! Kajon asunnon ostajana saat kaupan päälle uuteen kotiisi omaan tyyliinsä pohjautuvan Maikki Hevarin suunnitteleman kevyen sisäväri- ja kalustussuunnitelman (arvo 690–1200 € asunnon koosta riippuen). Etu koskee vain uusia asuntokauppoja ja on voimassa 30.6.2026 asti.

Asunto Oy Helsingin Kruunuvuorenrannan Kajon kahdeksankerroksisessa pistetalossa on 38 kerrostalokotia ja rivitaloissa seitsemän kotia. Oli asumismuotosi kumpi tahansa, kotisi on osa tasokasta korttelimaista naapurustoa. Pääset nauttimaan modernin ja tyylikkään kotisi lisäksi sisäpihojen valotaiteesta ja suojaisasta vehreydestä. Rakenteilla olevat Kruunusillat tuovat tulevaisuudessa nopean yhteyden ydinkeskustaan.

Anna Kruunuvuorenrannan Kajon avartaa näkökulmaasi kaupunkiasumiseen. Kerrostalon ja kahden rivitalon muodostamassa yhtiössä moderni asuminen ja urbaani yhteisöllisyys kohtaavat rantakalliot, luonnon ja meri-ilman.

Yhtiö on rakennettu Helsingin kaupungin tontille. Valmistumispäivä 12.9.2024. Kerrostalon ja sen rivitalo-osuuden energialuokka on A2018 ja erillisen rivitalo-osuuden B2018.

Asunnot ovat muuttovalmiita. Sovi oma esittelyaikasi ja tule tutustumaan vapaana oleviin koteihin! These apartments are ready to move in. Ask for your personal presentation time and come see the available homes!

Perustiedot

Sijainti
Turumankatu 7 H, 00590 Helsinki
Kaupunginosa
Kruunuvuorenranta
Kohdenumero
70042783
Kerroksien lukumäärä
8
Asuinpinta-ala
27,5 m²
Huoneiston kokoonpano
1h+kt+alk
Huoneita
1
Kunto
Uusi
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa
Keittiön varusteet
Keittiössä on liesikupu, induktioliesitaso, kiertoilma-kalusteuuni, astianpesukone, varaus mikroaaltouunille ja jääkaappipakastin.
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuoneiden, wc:n ja kodinhoitohuoneiden varusteet suunnitelmien mukaan. Suunnitelmien mukaiset LED-valaisimet. Seinät ja lattiat on laatoitettu. Kylpyhuoneessa tai kodinhoitohuoneessa on tilavaraus ja liitännät pyykinpesukoneelle.
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Yksitasoinen, persoonallinen pieni rivitalokoti. Makuutilat alkovissa. Korkea huonetila n. 3m avartaa tilaa. Ilmalämpöpumppu viilentää huoneilman. Asunnolle kuuluu oma pieni asuntopiha. Kajon muuttovalmiit kodit Kruunuvuorenrannassa tarjoavat nyt pysyvästi päivitetyn hinnan -10%, joka tekee hankintapäätöksestä helpomman. Päivitys on viety netissä esitettyihin hintoihin.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
Huoneistoihin asennetaan laajakaistaisen tiedonsiirron mahdollistava kaapelointijärjestelmä. Yhtiöön tulee Elisan 50M kiinteistölaajakaistaliittymä. Asuntojen datapisteiden määrä sähkösuunnitelman mukaan.

Hinta

Velaton hinta
203 310 €
Myyntihinta
85 953 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
7 393,09 € / m²
Velkaosuus
117 357 €
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet lyhennysvapaakaudella
Lyhennysvapaan kauden aikana pääomavastike sisältää vain lainan korot.

Hoitovastike
200,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
200,20 € / kk

Vastikkeet lyhennysvapaan jälkeen

Hoitovastike
200,20 € / kk
Pääomavastike
549,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
749,60 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Käyttövedestä suoritetaan vesivastiketta, jota peritään huoneistoissa käytetystä vedestä huoneistokohtaisen mittauksen perusteella.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Kyllä
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Kruunuvuorenrannan Kajo
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2024
Huoneistojen lukumäärä
45
Kerroksia
8
Energialuokka
Energialuokka: A2018
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Keskitetty koneell. ilmanvaihto, lämmöntalteenotto ja tuloilman viilennys. Rivitalo ja parvias: huon.koht. ilmanvaihtokone, lämmöntalteenotto (yhtiön sähkössä) ja ilmalämpöpumppu viilennyskäyttöön.
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-tv
Liikenneyhteydet
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpöön liitetty vesikiertoinen lattialämmitys. Kph:ssa, wc:ssä ja osin saunassa sähkötoiminen mukavuuslattialämmitys.

Pysäköintitilan kuvaus
Pysäköintipaikat sijaitsevat erillisessä pysäköintihallissa ja yksi autopaikka sijaitsee talon yhteydessä olevassa autotallissa. Pysäköintipaikat myydään erillisinä osakkeina.
Yhteiset tilat
Pesula ja kuivaushuone sekä erillinen kuivaushuone sijaitsevat kellarikerroksessa. Yhdistetty kerho- sekä saunatila pukuhuoneineen sijaitsee 1. kerroksessa. Huoneistokohtaiset irtaimistovarastot sijaitsevat kellarikerroksessa. Ulkoiluvälinevarastot sekä polkupyörävarastot sijaitsevat kellarikerroksessa sekä 1. kerroksessa, pyörävaraston edessä ulkona polkupyöräpaikkoja.