35 000 €44 m²

Tommolankatu 1 A, Tommola, Heinola1h,k,kph,p

Velaton hinta
35 000 €
Hoitovastike
255,68 € / kk
Asuinpinta-ala
44 m²
Huoneita
1
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1952
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tommola
Kaupunki
Heinola

Tervetuloa tutustumaan tähän valoisaan ja tilavaan 44 m² yksiöön rauhallisella Tommolan alueella Heinolassa. Asunto sijaitsee hyvin hoidetun taloyhtiön toisessa kerroksessa kolmikerroksisessa tiilitalossa.

Pohjaratkaisu on toimiva: reilunkokoinen huone tarjoaa hyvin tilaa niin oleskelulle kuin nukkumisellekin, ja erillinen keittiö tuo arkeen käytännöllisyyttä. Asunnossa on lisäksi Asukkaiden käytössä ovat muun muassa talosauna, pesutupa, kuivaushuone, pyörävarasto sekä kellarikomero. Autopaikkoja on saatavilla sähköpistokkeella.

Tämä asunto sopii erinomaisesti esimerkiksi ensiasunnoksi, sijoitukseen tai kaupunkikodiksi Heinolasta.

Perustiedot

Sijainti
Tommolankatu 1 A, 18130 Heinola
Kaupunginosa
Tommola
Kohdenumero
20666182
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
44 m²
Tontin pinta-ala
1 883 m²
Kokonaispinta-ala
44 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
1h,k,kph,p
Huoneita
1
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Kylpyhuone remontoitu v.2025
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: kiinteät valaisimet.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys: - taloyhtiön pesulaosaston maalaus v. 2025 - 2026 - porraskäytävien seinien maalaus v. 2025 - 2026 - huoneistojen patteritermostaattien uusiminen v. 2026 - 2027 - kaukolämmön teknisten laitteiden uusiminen v. 2027
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: runkolinjat ja huoneistokohtaiset vesijohdot ovat uusittu v.1990, lämmönvaihdin ja varusteet uusittu v.1990 , pihavalot uusittu v. 1995, tiilikate uusittu v.1997, pohjaviemäri uusittu v. 2003, ovet ja ikkunat vaihdettu ja porrasulkovalot uusittu v. 2005, julkisivut ja parvekkeet v. 2006, piha-aita uusittu v. 2008, talon sähkökeskus uusittu v. 2012, autojen lämpöpistokepaikat varustettu 2 tunnin kellolaitteella v. 2014 salaojitusta puistonpuolella uusittu v. 2014, puistonpuoleinen kivijalka on kaivettu auki nurmikosta ja mullasta ja asennettu kosteussulku ja laitettu alue hiekalle v. 2014, IV-kanavien puhdistus ja mittaus (n. 10 v välein tehtävä) v. 2015, kiinteistön valaisimet uusittu automaattikäyttöisiksi valaisimiksi v. 2016, liiketilojen seinustan paikkaus ja uudelleen käsittely v. 2017, abestikarkoitus tehty v. 2017, märkätilojen kuntotarkoitus tehty v. 2021, käyttövesisaneeraussuunnitelma tehty v. 2022, käyttövesisaneeraus ja viemäreiden sukitus v.2025

Velaton hinta
35 000 €
Myyntihinta
15 390,95 €
Lainaosuuden maksu
Ei
Neliöhinta
795,45 € / m²
Velkaosuus
19 609,05 €

Vastikkeet

Hoitovastike
255,68 € / kk
Pääomavastike
177,54 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
433,22 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Saunan kustannukset
10,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Pysäköintimaksu
8.00 e / kk
Muut kustannukset
TV: 6.95 EUR/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Osakeyhtiö Tommolankatu 1
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1952
Huoneistojen lukumäärä
27
Liiketilojen pinta-ala
157 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018 viimeinen voimassaolopäivä: 25.03.2035
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 883 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Heinolan Talohuolto Oy Kauppakatu 16, 18100 Heinola 03-877 740 info@heinolantalohuolto.fi
Isännöinti
Isännöintikeskus Päijät-Häme Oy Koulukatu 17, 18100 Heinola Meri Kolu, IAT 044 2524290 meri.kolu@phtili.fi

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 18.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, kuivaushuone, mankeli, kellarikomero, väestönsuoja, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: ulkoiluvälinevarasto, pyörävarasto.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: muu. Pesutiloissa: laatta. Makuuhuoneessa: muu. Seinät: Keittiössä: maalattu, tapetti. Pesutiloissa: kaakeli. Makuuhuoneessa: tapetti.