55 000 €50,5 m²

Varputie 5, Ryttylä, Hausjärvi2h, k, kph/wc, s, vh, tk + ter

Velaton hinta
55 000 €
Hoitovastike
166,65 € / kk
Asuinpinta-ala
50,5 m²
Huoneita
2
Rakennusvuosi
1990
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Ryttylä
Kaupunki
Hausjärvi

Tämä kodikas kaksio sijaitsee rauhallisella alueella Ryttylässä, luonnonläheisessä ympäristössä. Lähellä sijaitsevat niin ruokakauppa kuin junaseisakekin, joten arki sujuu vaivatta.

Asunnon pohjaratkaisu on käytännöllinen. Keittiö ja olohuone muodostavat yhtenäisen tilan, josta on suora yhteys osittain katetulle terassille ja takapihalle. Makuuhuoneen yhteydessä on käytännöllinen vaatehuone. Asunnon käytössä on myös erillinen varasto. Pesuhuone ja sauna on remontoitu v. 2010, keittiötä päivitettiin v. 2023.

Asunnolle kuuluu oma autopaikka lämmitystolpalla. Riihimäelle moottoritien liittymään ajaa n. 15 minuutissa.

Tule tutustumaan tähän viihtyisään kotiin. Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!

Esittelyt ja lisätiedot: Jenita Väkiparta 041 732 0477 jenita.vakiparta@aitoasunnot.fi

Onko vanha asuntosi vielä myymättä? Sovi ilmainen arviokäynti!

Perustiedot

Sijainti
Varputie 5, 12310 Hausjärvi
Kaupunginosa
Ryttylä
Kohdenumero
44191494
Asuinpinta-ala
50,5 m²
Tontin pinta-ala
1 886 m²
Kokonaispinta-ala
50,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Lisäksi erillinen n. 4 m2:n kylmä varasto.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph/wc, s, vh, tk + ter
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiö ja olohuone yhtenäistä tilaa. Jääkaappipakastin, sähköliesi, liesituuletin. Keittiön kaapinovet ja työtaso uusittu v. 2023.
Välitila: laatta. Lattia: parketti.
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi. Suuri osittain katettu terassi takapihan ja Punkanjoen suuntaan.
Kylpyhuoneen varusteet
Ikkunallisessa pesuhuoneessa suihku, wc-istuin, bidee-suihku, pesuallas, peilikaappi, siivouskaappi, seinäkaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys. Seinät: laatta. Lattia: laatta. WC: Wc pesuhuoneen yhteydessä.
Säilytystilat
Ulkovarasto
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys/huoltosuunnitelma (hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana, toimenpiteet vaativat yhtiökokouksen päätökset): 2028: sokkelin kunnostus koko talon alueelta 2027: puuosien huoltomaalaukset 2026: ikkunoiden ja ulko-ovien uusinnat (ei as. 6), palovaroittimien vuositarkastus
Tehdyt remontit
Keittiön kaapinovet ja työtaso uusittu v. 2023. Kylpyhuone ja sauna uusittu v. 2010. 2026: asunnon A1 vesimittarin liitoksen vuodon korjaustyöt. 2025: IV nuohous ja säätö, huippuimureiden kondensaattorien vaihdot kaikki asunnot, palovaroittimien asennus. 2024: hyönteisverkot asuntojen tuuletusluukkuihin, pihavarastoihin tuuletusventtiilit. 2023: vesikaton saneeraus. 2022: märkätilojen kuntotarkastukset huoneistoihin. 2021: huoneistojen vesimittareiden vaihdot, talon päädyn maa-alueen korjaus. 2020: IV nuohous ja säätö 2019: vesikaton reikien korjaukset. 2018: lämmityspattereiden uusiminen kaikkiin huoneistoihin. 2017: talon huoltomaalaus, puuosien huoltomaalaus, yläpohjan lisäeristys. 2016:. yhteisantennivahvistimen uudelleen ohjelmointi. 2015: varastojen rännit ja syöksytorvet uusittu. 2014: IV-kanavien puhdistus ja säätötyöt 2013: ulko-ovien ja lukostojen uusinnat Täydellinen lista tehdyistä korjauksista saatavilla välittäjältä.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Sähkökiuas, lasiovi, lämminvesivaraaja, lattialämmitys. Seinät: puupaneeli. Lattia: laatta.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa n. 300 m (tietä pitkin). Junaseisake n. 1 km.
Ykslammin uimapaikka, frisbeegolfrata, kuntorata ja -portaat n. 2,4 km. Riihimäki n. 11 km.

Velaton hinta
55 000 €
Myyntihinta
45 004,16 €
Neliöhinta
1 089,11 € / m²
Velkaosuus
9 995,84 €

Vastikkeet

Hoitovastike
166,65 € / kk
Pääomavastike
104,25 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
270,90 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Sähkön kokonaiskulutus nykyisellä omistajalla ollut v. 2025 4400 kWh ja v. 2024 4200 kWh. Yhden hengen talous. Huonelämpötila ollut n. 18-20 c, saunaa käytetty vain satunnaisesti. Oma vesimittari, vesiennakko 10 €/hlö/kk, tasaus kerran vuodessa. Lisätietoa velkaosuudesta: Lainaosuus maksettavissa pois taloyhtiön määrääminä aikoina, jonka jälkeen rahoitusvastiketta ei peritä..

Rakennusvuosi
1990
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1990
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Puu. puu/tiilivuoraus
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto. Taloyhtiössä tehty kattoremontti 2023.
Energialuokka
E2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
1 886 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat itse, Huoltoyhtiö. Lumityöt ja nurmikon leikkaus ulkoistettu (huoltoyhtiö).
Isännöinti
Lopen Talo ja Tili Oy/Tuomas Niemi, tuomas.niemi@talotili.fi, p. 010 231 1362.
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Hausjärven kunta p. 019 758 6505/kaavoitus.
Kuntotutkimus
Rakennusmateriaalit saattaa sisältää asbestia.
Pihan kuvaus
Asunnossa on piha.
Lämmitys
Sähkö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Sähkölämmitys. Lattialämmitys: Lattialämmitys pesutiloissa.

Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Makuuhuoneen yhteydessä vaatehuone. Seinät: tapetti/maali. Lattia: parketti. Vaatehuone: Vaatehuone makuuhuoneen yhteydessä. Hyllyt ja vaatetangot. Seinät: maali. Lattia: muovimatto.