295 000 €41 m²

Korkeavuorenkatu 12 as, Itäsatama, Hanko1h+avok+kph+parvi+lasitettu terassiparveke

Velaton hinta
295 000 €
Hoitovastike
215,25 € / kk
Asuinpinta-ala
41 m²
Huoneita
1
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
2019
Rakennuksen tyyppi
Luhtitalo
Kaupunginosa
Itäsatama
Kaupunki
Hanko

Upea luhtitalon huoneisto Itäsatamassa

Tämä häikäisevän komea ja valoisa "yksiö" on paljon virallisia neliöitään suurempi. Huikea huonekorkeus on mahdollistanut seisomakorkeuden makuutilana toimivalle parvelle, joten se on melkein kuin oma huoneensa. Ja entä parveke! Ihana lasitettu terassiparveke toimii ylimääräisenä oleskelutilana jo aikaisin keväällä aina pitkälle syksyyn asti. Se onkin asunnon omistajan lempipaikka - eikä mikään ihme. Parvekkeelta on näkymät kauniiden vanhojen talojen sivuitse Itäsatamaan ja sitä reunustaviin vanhoihin puutalokortteleihin. Ja kyllä sieltä merikin pilkottaa.

Asunnon oleskelutiloissa on kaunis vaalea avokeittiö ja parvelle vievien rappusten alle on rakennettu mittojen mukaan eleettömät säilytyskaapistot. Parven alle jää myös tyylikäs kylpyhuone. Omaa saunaa ei tarvita, sillä taloyhtiössä on viihtyisä saunaosasto, joka on osakkaiden käytössä silloin kun haluavat.

Villa Valio on rakennettu kukkulalle entisen Valion pääkonttorin paikalle. Komeat kalliot ja kaunis vanha puutarha näkyy vieläkin yhtiön pihalla. Viehättävällä ja suojaisalla pihalla on mm. syreenimaja, vanhoja lehmuksia ja kauniita istutuksia.

Ota yhteyttä ja sovi oma esittelysi! Asunto vapautuu nopeasti. Unelmakauppias Nana Puh. 0400942052 nana@himajahuvila.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Itäsatama
Kohdenumero
80494727
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
41 m²
Tontin pinta-ala
1 560 m²
Kokonaispinta-ala
45,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Asuinpinta-ala 41 m², parvi 4,5 m², lasitettu terassiparveke n. 12 m².
Huoneiston kokoonpano
1h+avok+kph+parvi+lasitettu terassiparveke
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. Vapautuu 1.5.2026 jälkeen sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Valkoinen Noblessan avokeittiö, joka heijastaa kauniisti valoa. Tasot kiveä, tiskiallas ruostumatonta terästä, välitilassa tyyliin sopiva levy. Varusteisiin kuuluu 2-levyinen induktiotaso, jääkaappi erillisellä pakastinosiolla, liesituuletin, integroitu mikro, pieni viinikaappi ja Candy Duo uuni/astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Lounas. Parvekkeen (tai parvekkeiden) kokonaispinta-ala: 12 m².
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kaunis vaalea kylpyhuone, jossa seinämallinen wc-istuin, Skärgård Camargue -allaskaapisto, peilikaappi, kääntyvät suihkuovet ja sadevesisuihku. Pk-liitäntä. Seinät isoa valkoista 20x40 kaakelia, lattiassa hillitty marokkolaiskuvioinen laatta. Lattialämmitys asuntokohtaisella sähköllä.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Eteisessä ja parven rappusten alle rakennettu eleettömät kiinteät kaapistot, joissa reilusti säilytystilaa. Lisäksi huoneistokohtaiset lämpimät varastokopit.
Näkymät
Näkymät terassilta kauniin vanhan rakennuksen ohi Itäsatamaan ja Korkeavuorenkatua pitkin merelle asti. Meri pilkottaa kahdesta suunnasta!
Kiinteistötunnus
78-001-0106-0001
Postitoimipaikka
Hanko

Hinta

Velaton hinta
295 000 €
Myyntihinta
141 549,58 €
Neliöhinta
7 195,12 € / m²
Velkaosuus
153 450,42 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
215,25 € / kk
Pääomavastike
1 164,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 379,65 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Mediamaksu 15€/kk, maanvuokra/autopaikkamaksu 150€/v.

Rakennusvuosi
2019
Huoneistojen lukumäärä
10
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2019
Kerroksia
2
Tontin koko
1 560 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta, Olle Johansson
Kaavatilanne
Asemakaava
Rakennusoikeus
0 m²

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Valmius asentaa sähköauton latauslaite.
Yhteiset tilat
Pyörävarasto ja huoneistokohtaiset varastokopit
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Tilava parvi on kuin oma makuuhuoneensa. Tänne mahtuu parisängyn lisäksi myös vaikka etätyöpiste. Parvelle on kunnon portaat ja siellä on seisomakorkeus. Lattia parkettia, seinät maalattu.
Olohuoneen varusteet
Korkea olohuone ja sen yhteydessä oleva lasitettu terassiparveke tuntuvat paljon kokoaan suuremmilta. Suuret lasiliukuovet tuovat valon ja maiseman sisään. Parveke onkin kuin lisähuone jo varhain keväästä pitkälle syksyyn asti. Lattia parkettia, seinät maalattu.