69 000 €67 m²

Rajankuja 12 E, Uusi-Summa, Hamina2h+k+vh+kph+s+v+ak

Velaton hinta
69 000 €
Hoitovastike
234,50 € / kk
Asuinpinta-ala
67 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Uusi-Summa
Kaupunki
Hamina

Voisiko uusi kotisi sijaita suositulla ja luonnonläheisellä Uuden-Summan alueella Haminassa? Asunto on siistissä kunnossa, ja tähän voit muuttaa ilman remontti huolia.

Olohuoneesta on suora käynti tilavalle ja katetulle terassille, joka avautuu vehreälle takapihalle. Tämä suojaisa piha on täydellinen paikka rentoutua ja nauttia kesäpäivistä. Asunnon keittiöstä löytyy kaikki tarvittava ja kylpyhuone on remontoitu vuonna 2007. Lisämukavuutta asumiseen tuo ilmalämpöpumppu.

Asunto Oy Penttilänkuja 4 on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on tehty säännöllisiä kunnostuksia, kuten vesijohtojen uusiminen ja katon maalaus. Tulevaisuudessa suunnitellaan pihavarastojen kunnostusta ja ikkunoiden uusimista.

Alueella on hyvät palvelut ja kulkuyhteydet. Läheltä löytyy muun muassa Uuden-Summan koulu ja päiväkoti sekä K-Market. Haminan keskustan ja lähialueen palvelut ovat myös helposti saavutettavissa. Uusi-Summa tarjoaa loistavat mahdollisuudet ulkoiluun meren läheisyydessä.

Tähän kannattaa tutustua! Soita ja varaa oma aikasi esittelylle.

Piia Hartikainen Laillistettu kiinteistönvälittäjä LKV, KED piia.hartikainen@aitoalkv.fi 044 248 2068

Asuntounelmissa aidosti mukana Pyhtäällä, Kotkassa ja Haminassa.

Seuraa meitä myös somessa: FB: Aitoa LKV Ig: aitoa_lkv TikTok: aitoa_lkv

www.aitoalkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Rajankuja 12 E, 49420 Hamina
Kaupunginosa
Uusi-Summa
Kohdenumero
80506595
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
67 m²
Tontin pinta-ala
3 447 m²
Kokonaispinta-ala
67 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+vh+kph+s+v+ak
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 3 kk kaupanteosta / sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Työtason materiaali: Laminaatti. Jääkaappi, liesituuletin, keraaminen liesi, astianpesukone.
Terassin kuvaus
Tilava, katettu terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu 2007.
Peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, bideesuihku, wc-istuin, pk-liitäntä, suihku, suihkukaappi ja sähköinen lattialämmitys.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Tuulikaapin kaapisto, makuuhuoneen peililiukuovikaapisto, vaatehuone ja kaksi pihavarastoa.
Tulevat remontit
Asunto-osakeyhtiön kunnossapitotarveselvitys 2027-2032: Pihavarastojen kunnostus, julkisivun etelän puolen puuosien kunnostus, ikkunoiden uusiminen (pyydetään tarjouksia, mahdollinen toteutus vuoden 2026 aikana). Hallitus päättänyt yhtiökokouksessa 10.4.2024 tehdä roskakatoksen laajennuksen kesän 2024 aikana (ei ole vielä toteutettu, toteutustapa talkoilla). Keskusteltu VILP ulkoyksiköiden katoksen tekemisestä.
Tehdyt remontit
*2023 Lämpöyhtiöstä irtautuminen /VILP asennus (ilmavesilämpöpumppu), oma vesiliittymä. *2022 Vesijohtojen sekä lämpöputkien uusiminen. *2018 Katon maalaus. *2013 Katon korjaus ja kourujen pinnoitus. *2012 Hormien nuohous. *2011 Yläpohjan lisäeristys. *2008-2009 Katon maalaus
Palvelut
Palvelut: K-Market Uusi-Summa n. 800 m. Haminan palvelut n. 5,7 km. Karhulan palvelut n. 15 km. Kotkansaaren palvelut n. 24 km.
Paikallistiedot: Laaja pientaloalue tukeutuu Haminan keskustan ja lähialueen palveluihin. Länteen suuntautuvan linja-autoliikenteen seutupysäkit kohtuullisen matkan päässä. Uudessa-Summassa asut meren lähellä ja voit nauttia hyvistä ulkoilumaastoista.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Hamina

Hinta

Velaton hinta
69 000 €
Myyntihinta
50 907,17 €
Neliöhinta
1 029,85 € / m²
Velkaosuus
18 092,83 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla 30 päivän lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
234,50 € / kk
Pääomavastike
201,68 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
436,18 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 24 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Kylmävesi 4,15 €/m3, lämminvesi 7 €/m3, vedentasaus 2 krt/v. Autokatos 50 €/v.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Penttilänkuja 4
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
10
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Puu ja tiili
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 10.11.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 447 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
T&K Kirjanpito ja isännöinti, Jere Haikka, jere.haikka@tkkp.fi, 050 555 0809
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvät pyöräilytiet Palvelulinja kulkee lähellä taloyhtiötä.
Pihan kuvaus
Takapihalla tilava terassi, nurmialue, kaksi kukkapenkkiä ja varastolle vievä liuskekivipolku.

Yhteiset tilat
Ulkovarasto (Autokatosten yhteydessä varasto, jossa taloyhtiön työkaluja.)
Keittiön lattia
Laatta ja laminaatti