14 000 €59 m²

Joukahaisentie 3 as 26, Husula, Hamina2h, k

Velaton hinta
14 000 €
Hoitovastike
314,10 € / kk
Asuinpinta-ala
59 m²
Huoneita
2
Kerros
6
Rakennusvuosi
1970
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Husula
Kaupunki
Hamina

Valoisa ja käytännöllinen 59 m² koti tarjoaa huoletonta asumista hyvin hoidetussa taloyhtiössä Haminan Husulassa, vain lyhyen kävelymatkan päässä arjen tärkeimmistä palveluista. Toimiva pohjaratkaisu, lasitettu parveke ja ylimmän kerroksen rauha tekevät kodista miellyttävän niin omaksi kuin sijoitukseenkin - asunto onkin tällä hetkellä vuokrattu 495 €/kk vuokralla.

Kodin pinnat ovat siistit ja kokonaisuus viihtyisä. Kylpyhuone on remontoitu vuonna 2015, ja saman vuoden aikana myös keittiötä on päivitetty tapetoimalla ja uusimalla kaapinovet. Taloyhtiössä on hissi, ja yläkerrasta löytyvät sauna sekä pesutupa tuovat arkeen helppoutta.

Talo on kokenut laajoja peruskorjauksia ja ylläpitoa vuosikymmenten aikana - esimerkiksi vesikatto on uusittu 2023, viemärit sukitettu 2023 ja sauna peruskorjattu 2022. Lämmitys hoituu energiatehokkaalla maalämmöllä ja kustannukset pysyvät maltillisina. Yhtiö on aktiivisesti huolehtinut kunnostaan ja tehnyt merkittäviä parannuksia.

Perustiedot

Sijainti
Joukahaisentie 3 as 26, 49510 Hamina
Kaupunginosa
Husula
Kohdenumero
615384
Kerros
6
Asuinpinta-ala
59 m²
Kokonaispinta-ala
59 m²
Huoneiston kokoonpano
2h, k
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, lattialiesi, sähköliesi, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihkukaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet. Kylpyhuone remontoitu 2015
Säilytystilat
Kellari
Tulevat remontit
Suunnitellut: Parvekkeiden seinien tarkastus tarvittaessa, ikkunoiden uusiminen tarpeen mukaan, kylpyhuoneiden vesieristeiden uusiminen remonttien yhteydessä, putkiremontin hankesuunnittelun aloittaminen, ilmanvaihdon tarkastus ja huolto
Tehdyt remontit
Julkisivut: Julkisivusaneeraus (parvekeovet ja ikkunat, parvekelasit ja maalaus) 2003, parveke-elementtien saumaus 2014, porraskäytävien maalaus 2021 Ikkunat ja ulko-ovet: Ikkunoiden (keittiön, makuuhuoneiden ja parvekkeen ovi) uusiminen (olohuoneen ikkunat uusimatta) 1989, lukosta uusittu 2021 Katto: vesikaton huovan uusiminen 1997, vesikaton uusiminen 2023 Yleiset tilat: Saunana uusiminen 2022 Lämmitysjärjestelmä: Oman lämpökeskuksen rakentaminen 1998, lämmitysjärjestelmän perussäätö ja patteri- ja linjasäätöventtiilien uusiminen 2005, maalämpöön siirtyminen 2018 Vesi- ja viemärijärjestelmä: Viemäreiden kuntotutkimus 2022, viemäreiden sukitus 2023 Ilmanvaihto: ilmastoinnin nuohous 2014 Sähkö- ja tietojärjestelmä: porraskäytävien valaistus 2020 Hissit: Hissin modernisointi 1998, hissin hälytysjärjestelmä 2014, hissin ovenavaus 2020, liukuohjain ja pysäytyskytkin 2022. Asunnon remontit: Kylpyhuone remontoitu 2015 Keittiön tapetointi ja kaappien ovet uusittu 2015
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: ruokakauppa 200 m. Koulut: Husulan koulu 500 m.

Velaton hinta
14 000 €
Myyntihinta
6 492,56 €
Neliöhinta
237,29 € / m²
Velkaosuus
7 507,44 €

Vastikkeet

Hoitovastike
314,10 € / kk
Pääomavastike
45,37 € / kk
Erityisvastike
67,92 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
427,39 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
30,00 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu 30,00 €/hlö/kk, autopaikka 10,00 €/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Joukahaisentie 3
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1970
Huoneistojen lukumäärä
30
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1970
Kunnan numero
75

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, mankeli, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, pyörävarasto, askarteluhuone, väestösuoja, yhteisantennijärjestelmä, mahdollisuus autopaikkaan
Pintamateriaalit
Keittiö: Muovimatto. seinät tapettia. Olohuone: Muovimatto. seinät tapettia. Makuuhuone 1: Muovimatto. seinät tapettia. Kylpyhuone: Laattalattia, seinät laattaa / maalattu.