62 000 €60 m²

Merilinnunkatu 1 B, Tallinmäki, Hamina2h+k+vh+wc+kph+s+ak

Velaton hinta
62 000 €
Hoitovastike
234 € / kk
Asuinpinta-ala
60 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1980
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Tallinmäki
Kaupunki
Hamina

Heti kaupanteosta käyttöösi vapautuva, 60 m² rivitalokaksio on saanut tämän vuoden puolella uudet ikkunat ja ulko-ovet, sekä laminaattilattian, jalkalistat ja seinäpintoihinsa maalia sekä tapettia. Velaton hintapyynti sisältääkin jo ikkuna- ja oviremontin kustannuksen 7 702,80 €. Tämän lainan voi maksaa pois kertasuorituksena 24.3.2026, tai ottaa vastattavakseen rahoitusvastikkeena 1.4.2026 alkaen, jolloin vastike 87,75 € / kk lisätään jo olemassa olevaan 52,94 € / kk rahoitusvastikkeeseen.

Taloyhtiö sijaitsee omalla tontilla ja lämmitysmuotona on suorasähkö. Tämän huoneiston lämmityskustannukset ovat olleet noin 50 €/kk. Vesimaksu ja autokatospaikka sisältyvät yhtiövastikkeeseen, joten asumiskulut ovat maltilliset.

Olisiko tässä uusi kotisi tai sijoitusasuntosi? Ota yhteyttä minuun!

Milla Hannikainen SKVL Laatuauktorisoitu kiinteistönvälittäjä, LKV milla.hannikainen@aitoalkv.fi 041 311 6020

Aitoa LKV -Kuin kotiin tulisi

Seuraa meitä myös somessa: FB: Aitoa LKV Ig: aitoa_lkv TikTok: aitoa_lkv

www.aitoalkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Merilinnunkatu 1 B, 49400 Hamina
Kaupunginosa
Tallinmäki
Kohdenumero
80486210
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
60 m²
Tontin pinta-ala
2 352 m²
Kokonaispinta-ala
60 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+vh+wc+kph+s+ak
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Jääkaappi, pakastin, liesituuletin (2025), valurautaliesi, astianpesukone.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu 2012.
Suihku, pk-liitäntä, sähköinen lattialämmitys. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, bideesuihku, wc-istuin.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Eteisen siivouskomero, vaatehuone ja kylmä ulkovarasto.
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys vuosille 2025-2029: *2025 Ikkunoiden uusiminen. (Tehty) *2026 Käyttövesiputkiston ja viemäristön kuntotutkimus. *2029 Parvekkeiden korjaus.
Tehdyt remontit
*2026 Ikkunoiden ja huoneistojen etu- ja takaovien uusiminen. *2023 Pihan kasvillisuuden lisääminen. *2021 Sadevesien ohjaus ja salaojat etupihalle, pihan kunnostus. *2019 Ulko-ovet kunnostettu, ikkunaventtiilit (raitisilma) asennettu. *2017 Jokaisen asunnon keittiön rasvahormit puhdistettu nuohoojan toimesta. *2016 Asuntojen D, E, F ja G käyttövesiputkien uusimisurakka jäätymisvaaran estämiseksi. *2011 Uusittu lämminvesivaraajat lukuun ottamatta huoneistoa 1, jossa työ suoritettu aiemmin. *2006 Terassiovet uusittu. *2003 Huopakate uusittu.
Palvelut
Palvelut: Keskustan palvelut n. 2 km päässä. Sale Alakaupunki n. 1,3 km.
Paikallistiedot: Tallinmäki on noin kaksi kilometriä Haminan keskustasta itään sijaitseva kaupunginosa. Se sijaitsee Vaalimaalle vievän valtatie 7:n pohjoispuolella, rajoittuen pohjoisessa Ruotsinkylään ja idässä Ruukkiin. Tallinmäen rakennuskanta koostuu enimmäkseen omakotitaloista, mutta alueella on myös rivi- ja luhtitaloja.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Hamina

Hinta

Velaton hinta
62 000 €
Myyntihinta
50 660,80 €
Neliöhinta
1 033,33 € / m²
Velkaosuus
11 339,20 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
234 € / kk
Pääomavastike
52,94 € / kk
Korjausvastike
87,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
374,69 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesi- ja autokatospaikkamaksu sisältyvät yhtiövastikkeeseen.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Merilinnunkatu 1
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöjärjestys 8 § Osakkeen omistajan velvollisuudet.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1980
Huoneistojen lukumäärä
10
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1980
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Puu ja tiili
Kattomateriaali
Huopa
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 09.09.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 352 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Hamina, Merja Sutinen, merja.sutinen@retta.fi, 010 228 7800
Kaavoitustiedot
Haminan kaupunki.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja sujuvat yhteydet omalla autolla Lähin bussipysäkki n. 150 m.
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Parvekkeiden ja sokkelin kuntotutkimus 12/2023. Parvekkeiden betonirakenteen kuntotutkimus 8/2024.
Pihan kuvaus
Nurmikkopiha, jossa myös laatoitusta ja terassi.
Lämmitys
Sähkö
Lisätietoja lämmityksestä
Kohteessa on sähkölämmitys. Sähkölämmityksen keskimääräinen kokonaiskustannus: 50€ / kk. Sähkölämmityksen tyyppi: Suorasähkö. Kokonaissähkön kulutus: 5743 kWh / vuosi.