159 900 €50,5 m²

Kaivokatu 1 A, Keskusta, Hämeenlinna2h, k, kph, vh, lasitettu parveke

Velaton hinta
159 900 €
Hoitovastike
212 € / kk
Asuinpinta-ala
50,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 7
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Hämeenlinna

Kaunis ja valoisa kaksio palvelujen ytimessä!

Vuonna 2018 valmistuneen taloyhtiön toisen kerroksen huoneisto, josta näkymät avautuvat kauppakeskus Goodmanin sisäpihalle. Valoisan asunnon olohuone yhdistyy saumattomasti keittiöön ja lasitettu parveke on kesäaikaan kuin yksi huone lisää. Säilytystilaa on runsaasti makuuhuoneen kaapistorivistön ja vaatehuoneen muodossa ja tilavaan kylpyhuoneeseen mahtuu mainiosti myös pesutorni.

Taloyhtiössä on asukkaille myös yhteisiä tiloja, kuten mm. sauna ja kerhotilat. Kauppakeskus Goodmaniin pääsee asioimaan kätevästi myös sisäkautta. Autohallipaikat yhtiössä ovat erillisinä osakkeina.

Huoneisto myydään vuokrattuna.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kaivokatu 1 A, 13100 Hämeenlinna
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80504222
Kerros
2 / 7
Asuinpinta-ala
50,5 m²
Tontin pinta-ala
2 012 m²
Kokonaispinta-ala
50,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, vh, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. Irtisanomisaika vuokranantajan puolelta 6kk
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Astianpesukone, jääkaappipakastin ja liesi. Liesi: Induktioliesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Pohjoinen.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Pesukoneliitäntä, allaskaappi, pesuallas, peilikaappi, suihku, wc-istuin ja suihkuseinä.
Säilytystilat
Kaapistot ja häkkivarasto
Tulevat remontit
Yhtiökokoukselle 9.4.2026 esitetty hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista 2026-2030: 10-vuotis takuutarkastus ja siihen liittyvät toimenpiteet, suositeltu 2026 Verkkokäyttöisten palovaroittimien uusinta, suositeltu 2028
Tehdyt remontit
Tehdyt remontit ja kunnossapitotyöt Parvekelasituksien korjaukset 2025 Lämmitysjärjestelmän korjaukset asuntojen tarkistusten yhteydessä 2024 Ilmanvaihdon puhdistus- ja säätötyöt 2024 Katosten rakentaminen liikehuoneistojen ovien päälle 2023 Parkkihallin lattiapinnoitteen korjaus YJS-sopimuksen mukaisesti 2022 Julkisivun rappauskorjauksia rakennuttajan toimesta 2021
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Palvelut: Goodmanin palvelut tavoitettavissa myös sisäkautta.
Paikallistiedot: Huoneisto sijaitsee Hämeenlinnan keskustassa, kauppakeskus Goodmanin tuntumassa.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Lunastusoikeus koskee autohallipaikkoja: Jos autohallipaikan hallintaan oikeuttava osake siirtyy sellaiselle siirronsaajalle, joka ei ole yhtiön asuinhuoneiston hallintaan oikeuttavan osakkeen omistaja tai yhtiö itse, yhtiöllä ja asuinhuoneiston hallintaan oikeuttavien osakkeiden omistajilla on oikeus lunastaa autohallipaikan hallintaan oikeuttava osake yhtiöjärjestyksen 8 § mukaisesti.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
109-3-21-5
Postitoimipaikka
Hämeenlinna
Tietoliikennepalvelut
Elisa 25M kiinteistölaajakaista

Hinta

Velaton hinta
159 900 €
Myyntihinta
63 881,91 €
Neliöhinta
3 166,34 € / m²
Velkaosuus
96 018,09 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 14 päivän lunastusoikeus. Osakkailla 14 päivän lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
212 € / kk
Pääomavastike
770,13 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
982,13 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
30,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hämeenlinnan Paasikulma
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 10 792 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2018
Huoneistojen lukumäärä
55
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2018
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 30.09.2031
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 012 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Nikkilä Marika, marika.nikkila@retta.fi, 010 228 7009
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, taksitolppa lähellä, hyvä kulkuyhteys, kaupunkiliikenneyhteys ja hyvät pyöräilytiet
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Tehdyt kuntoarviot / tutkimukset: Märkätilojen kuntokartoitus 2025 Julkisivujen kuntotutkimus 2019

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autohallipaikat erillisinä osakkeina
Yhteiset tilat
Urheiluvälinevarasto, kuivaushuone ja sauna, lastenvaunuvarasto, irtaimistovarastot ja kerhotilat