99 000 €64 m²

Lukiokatu 22 B, Keskusta, Hämeenlinna2 h, k, kh, lasitettu parveke

Velaton hinta
99 000 €
Hoitovastike
371,20 € / kk
Asuinpinta-ala
64 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Hämeenlinna

Valoisa läpitalon kaksio Hämeenlinnan sydämessä – ylimmässä kerroksessa, näkymät Hämeen linnalle!

Tämä kolmannen kerroksen koti tarjoaa jotain, mitä harvoin pääsee kokemaan keskusta-asumisessa: keittiön ja makuuhuoneen ikkunoista avautuu näkymä kohti Hämeen linnaa, kun taas lasitetulta etelänpuoleiselta parvekkeelta voi nauttia päiväauringosta vuodenajasta riippumatta.

Läpitalon pohjaratkaisu tuo asuntoon valoa kahdesta suunnasta ja tekee tilasta ilmavan.

Huoneisto on hyvässä kunnossa, ja keittiö on varusteltu toimivaksi kokonaisuudeksi erillisine ruoanlaittotiloineen. Vaatehuone tarjoaa järkevää säilytystilaa arjen tarpeisiin.

Vuonna 1974 rakennetussa taloyhtiössä on huolehdittu isot remontit ajallaan. Vuonna 2025 valmistunut talotekniikkasaneeraus uudisti vesijohdot, osan kylpyhuoneista sekä sähköjärjestelmiä ja kaukolämmön alajakokeskuksen, ja samalla porrashuoneet saivat pintansa kuntoon. Myös katto, julkisivut ja parvekkeet on korjattu aiemmin.

Yhtiön omalla tontilla sijaitseva rauhallinen talo tarjoaa asukkailleen kellarivarastot, talosaunan, pesulan ja urheiluvälinevaraston.

Sijainti Hämeenlinnan keskustassa on arjen kannalta erinomainen. Aivan vieressä löytyvät R-kioski, Postin pakettipalvelut ja Kotipizza. Goodman-kauppakeskus on noin 600 metrin päässä. Kaupunginkirjasto sijaitsee Lukiokadulla kävelymatkan päässä, ja Vanajan rantareitit, kesäinen kauppatori sekä kulttuuripalvelut ovat kaikki helposti saavutettavissa.

Hämeen linnan puiston uudistaminen tuo alueelle entistäkin viihtyisämmät puitteet.

Varaa oma henkilökohtainen esittelysi, niin pääset kokemaan tämän kodin tunnelman paikan päällä.

Olet lämpimästi tervetullut!

Päivi-Sisko Niemi Kiinteistönvälittäjä, LKV p. 044 241 3646 paivi-sisko.niemi@bo.fi

THIS IS WHERE THE STORY BEGINS!

Perustiedot

Sijainti
Lukiokatu 22 B, 13100 Hämeenlinna
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
21735986
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
64 m²
Tontin pinta-ala
1 672 m²
Kokonaispinta-ala
64 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu.
Pinta-ala voi siten poiketa SFS 5139 standardin mukaisesti laskettavasta pinta-alasta.
Huoneiston kokoonpano
2 h, k, kh, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto on hyvässä kunnossa, normaalia asumiseen liittyvää kulumista, mm. parkettilattioissa naarmuja ja käytön jälkiä (maton alla isompi naarmu). Putkistot vedetty pintavetoina koko yhtiössä, jonka jälkeen toimeksiantaja teetätti ulkopuolisella toimijalla kylpyhuoneen peruspuhdistuksen ja silikonisaumojen päivityksen. Yhtiöjärjestyksen 13 §: Osakkeenomistaja vastaa itse huoneistoon tekemistään muutostöistä ja asennuksista ja vastaa sen jälkeen rakenteiden ja rakennelmien osalta korjauksesta, kunnossapidosta, huollosta, vahingoista sekä osakkeenomistajan vastuualueella olevista asioista että yhtiön vastuualueella olevista asioista. Osakkeenomistajat eivät ole oikeutettuja tekemään hallinnassaan olevilla parvekkeilla sellaisia korjaus-, kunnossapito- ja peruskorjaustoimenpiteitä tai asentamanaan tai rakentamaan niille sellaisia laitteita tai rakenteita, jotka vaikuttavat rakennusten julkisivuun tai muuhun ulkonäköön vaikuttaviin seikkoihin. Muutoin kunnossa pitovastuu määräytyy asunto-osakeyhtiölain mukaisesti.
Keittiön varusteet
Liesi: muu. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: mikroaaltouuni, astianpesukone, kiinteät valaisimet, liesituuletin / suodatin. Erillinen keittiö, maisema Hämeen linnalle.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu, ulostyönnetty. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukone, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Näkymät
Katumaisema Lukiokadun puolelle, sisäpihalta Hämeen linna
Tulevat remontit
Porrashuoneiden valaisimien uusiminen led-valaisimiksi, suositeltu 2025 Lukituksen uusiminen, suositeltu 2027 Julkisivujen peruskorjaus, suositeltu 2034
Tehdyt remontit
Aiemman omistajan toimesta tehty/teetetty parkettien asennus. Olohuoneen ikkunan veto korjattu nykyisen omistajan toimesta, ilmoitettu yhtiölle. TALOYHTIÖSSÄ: Hallituksen selvitys suoritetuista kunnossapito -ja muutostöistä valmistumisajankohtineen 1993 uusittu vesikatteen huopa, 1994 uusittu käyttövesiputket, 1998 uusittu ikkunat, 2004 uusittu lukosto (Exec), 2006 uusittu autosähkötolpat ja kaapelointi, 2006 uusittu kaukolämmön alajakokeskus, 2006 iv-kanavien puhdistus, 2007 parveke- ja julkisivujen korjaus, 2008 uusittu talokuivain ja 2009 pesukone ja 2010 mankeli, 2011 uusittu lämmitysventtiili ja säätömoottori ja asennettu huippuimurien pakkasrajoitin, 2012 asennettu pihavalaisin, 2013 asennettu jätteen syväkeräysastiat (vuokralla, om. L&T), 2014 uusittu huoneisto-ovet neljään asuntoon (B14 -16). 2015 IV-kanavien nuohous ja säätö. 2017 uusittu katto ja parvekkeiden pohjat saumattu ja tasoitettu. 2018 B-portaan ilmanvaihdon säätö. 2020 B 12 huoneiston vesivahingon korjaus. 2021 kiertovesipumpun, moottoriventtiilin ja moottorin vaihto. 2021 asennettu peltilistat parvekelaattojen alareunoihin. 2024 vesivahingonkorjaus B 10 ja B 14. 2025 Talotekniikkasaneeraus, vesijohdot uusittu komposiitiksi, osa kylpyhuoneista peruskorjattu ( 2, 5, 7, 9, 13, 14, 15, 16 ja 19), osittainen sähköjärjestelmien uusminen, palovaroittimien asennus, kaukolämmön alajakokeskuksen uusiminen ja porrashuoneiden huoltomaalaus, valaisimien uusiminen sekä talosaunan peruskorjaus. Esitetty yhtiökokouksessa 4.6.2025
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: R-kioski, Postin lokerikot ja Kotipizza vieressä
Goodman 100 m, kauppatori
Hämeensaari Citymarket
Kaupunki suunnitellut, että 1. korttelissa sijaitseva vanha Linna-kauppakeskus puretaan, tulee uusi ostoskeskus (kaava vahvistunut).
Kirjasto, n. 400 m.
Hämeen linnan puiston uudistaminen meneillään.
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: Turvakaappi Ostaja saa halutessaan parvekkeen kalustuksen (sohva, sohvapöytä, istutuslaatikko kukille).
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
99 000 €
Myyntihinta
64 404,33 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 546,88 € / m²
Velkaosuus
34 595,67 €

Vastikkeet

Hoitovastike
371,20 € / kk
Pääomavastike
201,66 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
572,86 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Asunnot hoitovastike 5,80/m2/kk
Autotallipaikat hoitovastikkeet 4,35/ap.m2/kk
Vesimaksu 25,00 e on vesivastike-ennakkoa /hlö/kk. Huoneistossa on vesimittari. Tasauslaskutus kulutuksen mukaan.
Autopaikkavuokra 16,00/kpl/kk
Saunamaksu 10,00/kpl/kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Saunan kustannukset
e / hlö / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Hallituksella valtuus periä yksi ylimääräinen hoitovastike tarvittaessa.

Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
21
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018 Raksystems Insinööritoimisto Oy, Ville Kauko, laadittu 16.12.2022, voimassa 16.12.2032.
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
1 672 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: He-Ti Huolto Oy He-Ti töiden vastaanotto p. 041 312 3657 Luukkaankatu 7 13110 Hämeenlinna huolto@hetihuolto.com
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy Raatihuoneenkatu 17 A 13100 Hämeenlinna p. 010 2287000 www.rettaisannointi.fi Isännöitsijä Marika Nikkilä p. 010 2287009 marika.nikkila@retta.fi

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 6.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, mankeli, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja. Taloyhtiössä muuta: kellarikomero/verkkovarastot .