69 000 €79 m²

Hakkalantie 10 B, Lammi, Hämeenlinna3h, k, s, ph ja wc

Velaton hinta
69 000 €
Hoitovastike
279,96 € / kk
Asuinpinta-ala
79 m²
Huoneita
3
Rakennusvuosi
1981
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Lammi
Kaupunki
Hämeenlinna

Rivitalokolmio rauhalliselta paikalta

Hyvin hoidetun taloyhtiön päädyssä sijaitsee 79m² lähes alkuperäiskuntoinen saunallinen kolmio. Oma pieni piha rajoittuu kuusiaitaan ja tarjoaa suojaisan oleskelualueen.

Vuonna 1981 rakennetussa talossa on tehty useita remontteja viime vuosina, kuten vesikaton uusiminen huippuimureineen ja rakennusten puuosien maalaus. Tulevat huoltotoimenpiteet on myös huomioitu, mikä lisää asumismukavuutta pitkällä tähtäimellä.

Sijainti on erinomainen: ala-aste on vain 1,5 kilometrin päässä ja yläaste vain 300 metrin päässä. Lammin keskustan palvelut, kuten kaupat, kirjasto ja uimahalli, ovat kävelyetäisyydellä. Hyvät liikenneyhteydet Hämeenlinnaan, Lahteen ja tampereelle tekevät tästä kodista täydellisen valinnan rauhallista, mutta hyvin saavutettavaa asuinpaikkaa etsivälle.

Tartu tilaisuuteen ja remontoi tästä itsellesi oman näköinen koti.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Hakkalantie 10 B, 16900 Hämeenlinna
Kaupunginosa
Lammi
Kohdenumero
80498623
Asuinpinta-ala
79 m²
Tontin pinta-ala
5 409 m²
Kokonaispinta-ala
79 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa
olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta
asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, s, ph ja wc
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Kosteusmittaus 1.4.2026, raportin saa välittäjältä.
Lisätietoa vapautumisesta
1 kk.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin ja liesi. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Alkuperäiset keittiökaapistot.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä, peili ja pesuallas. Pesutilojen kuvaus: Alkuperäiskuntoinen. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peili ja kaapistot.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto ja seinäkaapit
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan suunnitteilla vuosille 2026-2030: Kuivaushuoneen ja polkupyörävaraston lattian maalaaminen v. 2027-2028.
Tehdyt remontit
Jätekatoksen kunnostus ja maalaus sekä väliaitojen paikkakorjaus v. 2025. Rakennusten puuosien maalaus / uusiminen v. 2025. Palovaroittimien uusiminen kaikkiin asuntoihin v. 2025. Vesikaton ja huippuimureiden uusiminen v. 2024. Näkösuoja-aidan asennus parkkipaikan ja tien väliin v. 2023. Kurtturuusut poistettu tien ja parkkipaikan välistä v. 2022. Etupihanpuolen ikkunoiden ja ulko-ovien sekä terassien ovien uusiminen v. 2021. Postilaatikoiden uusiminen v. 2020. Väliaitojen kunnostaminen v. 2020. Oleskelupihan kunnostaminen (keinu kunnostettu, leikkimökki ja pihalaatoitus uusittu sekä korjattu A-talon lämmönjakohuoneen seinustan pihan kaato) v. 2019. Ilmanvaihtoventtiilien lisääminen ulkovarastoihin v. 2019. Sammaleen poisto katoilta v. 2018. Iv-kanavien ja venttiilien puhdistus ja säätö v. 2015. Talojen päätyihin tuuletusritilöiden asennus v. 2015. Katon läpivientien maalaus v. 2015. Lämmönjakohuoneen alajakokeskuksen ja patteriventtiilien uusiminen v. 2014. Jätekatoksen ja keinun maalaus v. 2014. Vesikaton piippujen ja tarkistusluukkujen korjaus v. 2013.
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Alkuperäinen, kiuas uusittu.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Lammin keskustassa noin 500 m päässä päivittäistavarakaupat S- ja K-Market,
Rautakauppa, kirjasto, uimahalli ja terveyskeskus noin 1 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
109-512-3-12 ja 109-512-3-265
Postitoimipaikka
Hämeenlinna

Hinta

Velaton hinta
69 000 €
Myyntihinta
69 000 €
Neliöhinta
873,42 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
279,96 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
289,96 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
28 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Muu vastike: 10 € / kk Lisätietoja maksuista: Valokuitumaksu 6,90 €
Autopaikan kustannukset
8 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Mylly
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 175 228 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1981
Huoneistojen lukumäärä
13
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1981
Tontin koko
5 409 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Lammin Kiinteistökeskus Oy, Henri Vilén, henri.vilen@lamminkiinteistokeskus.fi, 040 530 7584
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Sujuvat yhteydet omalla autolla ja bussipysäkki lähellä Hämeenlinna noin 35 km Lahti noin 42 km
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin kuvaus
Muodostuu kahdesta kiinteistöstä: Myllymäki 109-512-3-12 ja Myllynsivu 109-512-3-265
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat yhtiön hallinnassa
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, kuivaushuone ja urheiluvälinevarasto