40 000 €62 m²

Katumantie 25 A, Katumajärvi, Hämeenlinna2h+k+kph+s+et+parv

Velaton hinta
40 000 €
Hoitovastike
306,90 € / kk
Asuinpinta-ala
62 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
1951
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Katumajärvi
Kaupunki
Hämeenlinna

Muuttovalmis saunallinen kaksio!

Maalämpötalon kulmahuoneisto, jota on remontoitu kauniisti ja neutraalein värein. Keittiö ja olohuone on avattu yhtenäiseksi avaraksi tilaksi, jota jakaa vain kevyin yläkaapein varustettu baaritiski. Makuuhuoneeseen on asennettu liukuovikaapistot ja huoneesta on myös käynti parvekkeelle. Huoneistossa on oma sauna ja kylpyhuoneeseen mahtuu hyvin pyykinpesukone.

Taloyhtiössä on tehty mm. vesi- ja viemärijärjestelmän saneeraus vuonna 2009, katon korjaus ja maalaus 2018 sekä siirrytty maalämpöön vuonna 2019.

Sijainti Katumajärven rantamaisemissa, ympäristössä kivasti myös viheralueita.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Katumantie 25 A, 13250 Hämeenlinna
Kaupunginosa
Katumajärvi
Kohdenumero
80497752
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
62 m²
Tontin pinta-ala
6 779 m²
Kokonaispinta-ala
62 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph+s+et+parv
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
12.1.2026 tehty märkätilojen kosteuskartoitus. Raportin saa välittäjältä.
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi ja liesituuletin
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kaapistot ja huoneistokohtaiset varastot
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys käsitelty hallituksen kokouksessa 5.2.2026 ja esitetty varsinaisessa yhtiökokouksessa 10.3.2026: - Arvio ulkovaipan rappauksen kunnosta, ulkovaipan paikkakorjauksia ja maalaus. - Kiinteistön kuntoarvio. - Huoneisto-ovien lukituksen uusinta. - Lämmitysverkoston tasapainoitus. - Sähkömittareiden siirto huoneistoihin + sähköjärjestelmän kartoitus. - Pihan korjauksen suunnittelu. Normaalit vuosihuollot ja korjaukset tehdään sekä ennalta arvaamattomat korjataan. Yhtiökokous tekee vuosittain päätökset tulevista korjauksista.
Tehdyt remontit
1989 Ikkunat ja parvekeovet uusittu. 1994 Pysäköintipaikat ja lämityspistokkeet. 1996 Lämmönjakohuoneen ja kellarikäytävien lämpöjohdot uusittu ja kunnostettu. 2000 Parvekekorjaukset. 2001 Lukitukset uusittu. 2004 Antenniverkko kunnostettu digikelpoiseksi. Vesikate ja kattovarusteet maalattu ja kunnostettu. 2009 Vesi ja viemärijärjestelmän saneeraus, kaukolämpölaitteiden ja patteriventtiilien uusinta. 2011 Kellarin uppopumppu vaihdettu isommaksi. Huoneisto-ovet kunnostettu. 2013 Piippujen kuntotarkastus ja pellitys. Julkisivututkimus. 2017 Ikkunat ja parvekeovet huoltomaalattu. 2018 Katon korjaus ja maalaus. 2019 Kiinteistön lämmitysmuodoksi maalämpö. 2022 Yhteisten tilojen lukitusten uusinta iLoq. 2025 Kameravalvonta. 2026 Kylpyhuoneiden kosteuskartoitus.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Huoneiston saunan korjaus- ja kunnossapitovastuu osakkaalla.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Katuman grilli baari noin 600 m.
Sale Käikälä ja K-Market Käikälä noin 2,4 km. S-Market Harvialantie noin 3 km ja kävellen noin 2,5 km.
Hämeenlinnan keskusta kauppakeskus Goodman noin 5 km.

Paikallistiedot: Uimapaikka noin 200 m.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
109-18-9-1
Postitoimipaikka
Hämeenlinna

Hinta

Velaton hinta
40 000 €
Myyntihinta
40 000 €
Neliöhinta
645,16 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
306,90 € / kk
Korjausvastike
49,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
356,50 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
12,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 30 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Varastovuokra 1, 8, 40 €/kk ja varastovuokra 2, 7 €/kk, pesutupa 5 €/krt
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Katumantie 25
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Taloyhtiö on tehnyt sopimuksen DNA taloyhtiönetistä sekä lisäpalveluista, johon sis. DNA Kaapeli-TV sekä DNA taloyhtiönetti perusnopeus 25M/10M, arvioitu toimitusaika 1.6.2026. Yhtiökokous päätti 10.3.2026 julkisivu-urakan aloittamisesta huhtikuussa 2026. Hallitukselle myönnettiin max 500 000 € lainavaltuutus urakan rahoittamiseksi. Urakan päätyttyä jaetaan laina huoneistokohtaisiin lainaosuuksiin, jonka voi joko maksaa pois tai alkaa maksamaan rahoitusvastiketta. Myytävän huoneiston lainaosuus julkisivu urakasta noin 7 989,34 € tai rahoitusvastikkeena 64,36 €/kk. Ylimääräinen yhtiökokous 26.3.2026 päätti huoneiston D 47 hallintaanotosta. Hallituksella valtuudet purkaa hallintaanotto, mikäli asiantila muuttuu. Yhtiöjärjestys 4. Vastuu osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien huoneistokohtaisten parvekelasien, saunojen, takkojen, LVIS-laitteiden tai muiden vastaavien korjaamisesta, kunnossapidosta, niistä aiheutuneista ylimääräisistä kustannuksista ja vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 454 000 €.