63 000 €87 m²

Jokiaro 3 C, Laaniitty, Hämeenlinna4h+k+wc+kph+vh+parveke

Velaton hinta
63 000 €
Hoitovastike
456,75 € / kk
Asuinpinta-ala
87 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1993
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Laaniitty
Kaupunki
Hämeenlinna

Siisti perhekoti Laaniityssä

Valoisa ja tilava perheasunto, joka on valmistunut 1993 ja hiljattain pintaremontoitu (laminaattilattiat, seinien maalaus osittain lokakuussa 2024). Asunnosta löytyy kolme makuuhuonetta, keittiö, olohuone, wc, kylpyhuone sekä vaatehuone ja parveke, josta avautuvat näkymät lounaaseen. Päätyhuoneisto, ikkunat kolmeen suuntaan.

Keittiö on varustettu nykyaikaisilla kodinkoneilla ja koko asunnon lattiat ovat saaneet uuden ilmeen laminaatilla. Kylpyhuoneessa on kaikki tarvittava mukavaan arkeen ja erillinen wc lisää asumisen käytännöllisyyttä. Asunto on läpikotaisin valoisa suurten ikkunoidensa ansiosta, jotka tuovat tiloihin runsaasti luonnonvaloa.

Asunto sijaitsee alueella, jossa on hyvät kulkuyhteydet niin bussilla, autolla kuin pyörälläkin. Läheltä löytyvät koulut, päiväkodit ja kaupat tekevät tästä kodista erinomaisen valinnan perheelle. Lisäksi taloyhtiössä on sauna, pyörävarasto ja kaapeli-tv, jotka lisäävät asumisen mukavuutta.

Tämä koti on myydään valmiiksi vuokrattuna toistaiseksi voimassa olevalla vuokrasopimuksella. Hyvä vuokratuotto - reilu 7,5 %.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Jokiaro 3 C, 13210 Hämeenlinna
Kaupunginosa
Laaniitty
Kohdenumero
80500852
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
87 m²
Tontin pinta-ala
4 954 m²
Kokonaispinta-ala
87 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+wc+kph+vh+parveke
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Asunnossa on vuokralainen. Vuokralainen on muuttanut asuntoon 1.11.2024, vuokra on 860 €/kk. Vuokravakuus rahana 1 kk vuokra. Irtisanomisaika vuokranantajan puolelta on 6 kk.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi (2 kpl), uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone (uusittu 1/2024). Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Laminaattilattiat asennettu siistin muovimaton päälle, seinät siistitty 2024.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesuallas, peilikaappi, bidee-suihku ja pystykaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peili, pesuallas ja lääkekaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja häkkivarasto
Tulevat remontit
Yhtiökokoukselle 19.3.2026 esitetyn kunnossapitotarvesuunnitelman mukaan suunnitteilla seuraavaa: 2026 - 2031 Normaalit huoltotoimenpiteet vuosittain. 2026 Vesikaton uusinta. Kuntokartoitus (PTS). 2027 Porrashuoneiden huoltomaalauksia. Käytävien kattojen kunnostus tarvittavilta osin. 2028 Ilmanvaihtokanavien nuohous ja säätö.
Tehdyt remontit
2009 Lämmönvaihdin uusittu. 2015 Jätekatos rakennettu. 2016 Saunaosastot uusittu. 2017 Poistoilmapuhaltimet uusittu. IV-kanavat nuohottu ja ilmamäärien säätö. 2020 Käytävien alakattojen akustolevyt uusittu tarvittavilta osin. Vedensäätötuotteiden asennus vesikalusteisiin. Ulkoseinän portaikon kohdalta olevat puuosat uusittu. Sisäänkäyntikatoksen puuosien huoltomaalaus, sekä teräsosien hionta, ruostesuojaus ja maalaus. 2021 Vesikaton kaidepollarit (turvallisuus) ja läpivientien ja kattokaivojen tarkastukset & tiivistykset vesikaton PTS raportin mukaan. 2022 Huippuimuri Fläktgroup Stec-3-102-2-0-1 uusittu. 2024-2025 Asunnon D30 viemärivahingon korjaukset. 2025 Palovaroittimien uusiminen. Asunnon D33 ulko-oven uusiminen.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Idänpään S-market, R-kioski ja Alko lähellä, huoltoasemia 3 kpl.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
109-16-44-6
Postitoimipaikka
Hämeenlinna
Tietoliikennepalvelut
Telia, 10 M, Talolaajakaista

Hinta

Velaton hinta
63 000 €
Myyntihinta
51 738,29 €
Neliöhinta
724,14 € / m²
Velkaosuus
11 261,71 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
456,75 € / kk
Pääomavastike
98,27 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
555,02 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
30 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hämeenlinnan Jokiaro 3
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Kaksi erillistä taloa. Talo 1 rappukäytävät A ja B. Talo 2 rappukäytävät C ja D. Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiökokous päätti 19.3.2026 yksimielisesti hyväksyä hallituksen esityksen kattourakan käynnistämisestä ja valita Icopal Katto Oy:n urakoitsijaksi. Arvio aikataulusta on, että urakka alkaisi viikolla 17/26 ja valmista olisi viikon 23/26 loppuun mennessä. Päätettin, että urakka rahoitetaan max. 125 000 € suuruisella pääomalainalla. Osakas voi halutessaan maksaa oman huoneistonsa lainaosuuden kerralla pois ennen pääomavastikkeiden keräämistä. Yhtiökokous 19.3.2026 valtuutti hallituksen päättämään pääomavastikkeen suuruudesta korko- ja/tai taloustilanteen vaatiessa. Taloyhtiön kiinnitykset: 789 600 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1993
Huoneistojen lukumäärä
38
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1993
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 16.12.2031
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä