122 000 €57 m²

Rauhankatu 2 H, Keskusta, Hämeenlinna2 h, k, kph, vh, lasitettu parveke

Velaton hinta
122 000 €
Hoitovastike
228 € / kk
Asuinpinta-ala
57 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 5
Rakennusvuosi
1979
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Hämeenlinna

Kauniit näkymät Vanajavedelle! Huippusijainti Hämeenlinnan keskustassa. Tervetuloa kotiin, jonka käytännöllinen pohjaratkaisu yhdistää erinomaisesti toiminnallisuuden ja kodikkuuden. Tämä valoisa kaksio sijaitsee hissitalon ensimmäisessä asuinkerroksessa, selkeästi katutason yläpuolella. Koti on sävyiltään vaalea ja raikas. Laadukas vinyylilankkulattia kattaa koko huoneiston. Etelään suuntautuva lasitettu parveke on kuin minikeidas, jolla kelpaa rentoutua ja nauttia näkymistä Vanajavedelle. Viime vuosina taloyhtiössä on tehty mittavia remontteja ja peruskorjauksia, viimeisimpänä talotekniikkasaneeraus vuonna 2023. Myös ikkunat ja katto on uusittu 2000-luvulla. Kodin sijainti on erinomainen niin nuorisolle kuin varttuneemmalle väelle: lyhyt kävelymatka keskustan palveluihin, uimarantaan ja Verkatehtaalle. Linja-autoasema kivenheiton päässä ja juna-asemallekin matkaa vain vajaa kilometri. Tulehan katsomaan olisiko tämä tuleva kotisi? Esittely ja myynti: Anneli Pehrman, kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, 050 2660, anneli.pehrman@lupauslkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Rauhankatu 2 H, 13100 Hämeenlinna
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
21109233
Kerros
1 / 5
Asuinpinta-ala
57 m²
Tontin pinta-ala
5 418,6 m²
Kokonaispinta-ala
57 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Edellä mainittu asuinpinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin nykyisten standardien mukaan laskettavasta asuinpinta-alasta.
Todellinen asuinpinta-ala saattaa siis olla esitteessä mainittua pienempi tai suurempi. Tiloja ei ole tarkistusmitattu. Kohteen hinta ei ole pinta-alaperusteinen.
Huoneiston kokoonpano
2 h, k, kph, vh, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huoneistossa on tehty pintaremonttia vuosina 2024 - 2025 ja asunto on hyväkuntoinen Kylpyhuoneen suihkukaappi ja allaskalusteet on uusittu vuonna 2025. Kylpyhuoneen osalta kunto on tyydyttävä.
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Työtasot: laminaatti, metalli. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: kiinteät valaisimet, liesituuletin / suodatin. Valoisa keittiö on taloyhtiön sisäpihalle päin. Tänne mahtuu hyvin 4- hengen ruokapöytä. Varustus : Bosch jääkaappi/ pakastin, astianpesukone, sähköliesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuoneessa on tilaa pesukoneeseen ja kuivausrummulle.
Kylpyhuoneeseen on uusittu suihkukaappi ja allaskalusteet vuonna 2025.
Vesieristeitä ei ole uusittu putkiremontin yhteydessä. Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Säilytystilat
kellarikomero
Näkymät
Upeat näkymät Vanajavedelle! Rantaan on vain kivenheiton matka.
Tulevat remontit
Yhtiökokouksessa esitetty 5- vuoden kunnossapitosuunnitelma: Parvekekorjaukset, uusi jätekatos, julkisivun kunnon seuranta ja tarvittavat pienkorjaukset Pihakannen kunnon seuranta ja tarvittavat pienkorjaukset Kellaritilojen ikkunoiden, autotallien ja porraskäytävien ovien kunnon seuranta
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2025 lukituksen uusinta 2024 porraskäytävien ja kellarikäytävien maalaus, kellaritilojen kameravalvonta, laajakaistan käyttöönotto cat-verkossa, Elisan liittymä 2023 talotekniikkasaneeraus: - uudet vesijohdot ja osa kalusteista - uudet ovipuhelimet - uudet sähkönousut ja ryhmäkeskukset - ICT - kaapeloinnit - uusi antenniverkko - viemäreiden sukitus - IV-kanavien nuohous - liiketilan IV-kone, yleisten tilojen valaistus - viisi sähköauton latauspaikkaa - saunatilojen saneeraus 2021 kameravalvonta piha-alueelle 2020 julkisivuelementtien saumaus rakennus 3, julkisivujen ja autohallin betoniosien kuntotutkimus, jätepuristimen huolto 2019 julkisivuelementtien saumausten uusinta, lämmitys- ja viemäriverkon kuntotutkimus, märkätilojen kartoitus, peruskuntoarvio, vesikattojen turvatuotteiden asennus (vaijerijärjestelmä) 2018 käyttövesiputkiston kuntotutkimus 2017 rakennus 3 pohjaviemärin painauman korjaushanke, liikehuoneiston ilmanvaihtokoneiden korjaus ja ilmanvaihtokanavien puhdistus 2017 sähkömittarin uusinta 2016 jätevesipumppaamon saneeraus 2016 vesimittarin uusinta, viemäreiden huuhtelu ja kuvaustyöt 2015 autohallin lukituksen uusinta, sisäpihan muutostyöt, istutusten hoito, nurmialueet ja kasvien lisäys, turvahiekoin varustettu lasten keinu, vesijohtokorjauksia 2014 IV- laitteiden tarkastus, huolto ja säätö 2014 ikkuna- julkisivusaneeraus, jätepuristimen perushuolto, paisunta-astia uusittu Muut korjaustyöt, ks lista
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Kaikki keskustan palvelut ympärilllä.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
122 000 €
Myyntihinta
94 009,20 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 140,35 € / m²
Velkaosuus
27 990,80 €

Vastikkeet

Hoitovastike
228 € / kk
Pääomavastike
274,58 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
502,58 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Ostaja maksaa varainsiirtoveroa 1,5 % velattomasta asunnon hinnasta kaupantekotilaisuudessa.
Ostaja on tietoinen siitä, että hänen tulee hakea omistusoikeutensa rekisteröintiä huoneistotietojärjestelmään Maanmittauslaitokselta kahden kuukauden kuluessa kauppakirjan allekirjoituksesta.

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Saunan kustannukset
15,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
20.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksu on kulutuksen mukaan. Vesimaksuennakko on 25,00 eur/ kk/ hlö ja tasaus vuosittain. Auton lämmin hallipaikka on 35,00 eur/ kk.Luovutusrajoitus: Lunastusoikeus koskee autotalliosakkeita.

Rakennusvuosi
1979
Huoneistojen lukumäärä
114
Liiketilojen pinta-ala
634 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
5
Energialuokka
D2018 Energiatodistus on voimassa 04.08.2033 saakka.
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
5 418,6 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: JSM Kiinteistöhuolto Oy Rastinkaari 35, 14200 Turenki anu.jansson@jsmhuolto.fi
Isännöinti
REIM HämeenlinnaOy Jarmo Luukkanen jarmo.luukkanen@reim.fi
Kaavoitustiedot
Hämeenlinnan kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Linja-autoasema 200 m Juna-asema 1 km