75 000 €44 m²

Raatihuoneenkatu 4 B, Keskusta, Hämeenlinna1h,k

Velaton hinta
75 000 €
Hoitovastike
201,60 € / kk
Asuinpinta-ala
44 m²
Huoneita
1
Kerros
1 / 6
Rakennusvuosi
1954
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Hämeenlinna

Heti vapaa tilava yksiö hyvällä sijainnilla ja esteettömällä sisään käynnillä. Pohjaratkaisu antaa mahdollisuuden suunnitella tästä toimiva pikkukoti. Hyvin hoidettu yhtiö, käyttövesiputket uusittu ja viemärit pinnoitettu. Mainio ensiasunto tai sijoitukseen. Sovi oma esittelysi.

Perustiedot

Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
617081
Kerros
1 / 6
Kerroksen lisätiedot
Alin kerros
Asuinpinta-ala
44 m²
Tontin pinta-ala
1 543,6 m²
Kokonaispinta-ala
44 m²
Huoneiston kokoonpano
1h,k
Huoneita
1
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jenkkikaappi, sähköliesi, liesituuletin, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, peilit, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Kellari, vintti
Tulevat remontit
Suunnitellut: 2025 Vuosikorjaukset, alajakokeskus kuntotarkastus 2026 Vuosikorjaukset 2027 Sähköjärjestelmän saneerauksen suunnittelu 2028 Sähköjärjestelmän uusinta, alajakokeskuksen uusinta, mahdollisesti lämmön talteenotto ja muita energiansäästötoimia 2029 Vuosikorjaukset 2030 Vuosikorjaukset
Tehdyt remontit
2024 Patteriverkoston tasapainotus ja venttiilien vaihto (linjasäätö ja term.vent.). Etäohjattujen termostaattien käyttöönotto (Wattinen) 2023 Kattojen pinnoitus (Noxyde), ylempi sekä alempi (liike) 2023 Tuuletusparvekkeiden ikkunoiden ja ovien uusinta 2023 Vesikaton pinnoitus, Noxyde 2022 ilmahormiston nuohous ja (ei vent. vaihtoa) 2021 Katon kuntotarkastus, katon huoltokorjaukset 2019 Kameravalvonta ulko-oville, autotallien ovien kunnostus ja maalaus, kahvilan peruskorjaus ala- ja yläkerroksen osalta, C 2 lasitiiliseinän korjaus kiinteäksi seinäksi, A 23 huoneiston peruskorjaus, lämmitysjärjestelmän paisunta-astioiden (2) uusinta 2018 Parvekkeiden saneeraus, rakennuksen ulkomaalaus, lämmityksen alajakokeskuksen tarkastus 2017 Ovipuhelinten asennus 2017 Parvekkeiden kuntotutkimus 2017 Parvekkeiden saneerauksen suunnittelu 2016 Hissien saneeraus, lukituksen uusinta (Abloy Sento), porraskäytävien maalaus 2015 Alapihan asfaltointi ja pistoketolppien uusinta, jätekatoksen valaistus, C 1 vuokra-as. saneeraus 2013 Käyttövesiputkiston saneeraus 2013 Viemäreiden sisäpuolinen saneeraus (pinnoitus-menetelmä Lassila&Tikanoja), pohjaviemärin ja sadevesiviemärin uusinta (Japira) 2012 Yläpihan parkkipaikat 2011 Lämpimän käyttöveden siirrin uusittu (alajakokeskus) 2003 Ikkunoiden vaihto 2002 Parvekeovien uusinta 1996 Lämmityksen alajakokeskus vaihdettu. Asunnon remontit: kulku kylpyhuoneeseen muutettu keittiön puolelle.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: ruokakauppa Keskusta Hallituskatu noin 400 m ja Keinusaari noin 500 m, terveysasema Viipurintien tervesaseman noin 500 m.

Velaton hinta
75 000 €
Myyntihinta
69 623,52 €
Neliöhinta
1 704,55 € / m²
Velkaosuus
5 376,48 €

Vastikkeet

Hoitovastike
201,60 € / kk
Pääomavastike
225,54 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
427,14 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23,00 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu 23,00 €/hlö/kk, saunamaksu 10,00 €/kk, autopaikka 25,00 €/kk. Lainaosuudet: parvekeremontti 4 361,18 € ja pääomavastike 49,14 €/kk,putkiremontti 1 015,30 € ja pääomaavastike 176,40 €/kk. Pankki saattaa laskuttaa ylimääräisistä osakaslyhennyksistä ja niistä vastaa osakas, isännöitsijä veloittaa tehdystä työstä hinnaston mukaisesti. Hallituksella valtuus periä 1-2kk hoitovastike.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Raatihuoneenkatu 4
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1954
Huoneistojen lukumäärä
52
Liiketilojen pinta-ala
383 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1954
Kerroksia
6
Tontin koko
1 543,6 m²
Liikenneyhteydet
Linja-auto asema noin 500 m, Rautatieasema noin 500 m
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Kunnan numero
109

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, kuivaushuone, kellarikomerot
Pintamateriaalit
Keittiö: lattia parketti, seinät tapetti. Olohuone: lattia parketti, seinät tapetti, katto paneloitu. Kylpyhuone: lattia laattaa ja seinät laatta ja muovitapetti. Eteinen: lattia parketti, seinät tapetti, katto paneloitu.