75 000 €59,5 m²

Aulangontie 8 A, Hätilä, Hämeenlinna2h+k+ruoka.h

Velaton hinta
75 000 €
Hoitovastike
327,25 € / kk
Asuinpinta-ala
59,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hätilä
Kaupunki
Hämeenlinna

Erinomaisella sijainnilla tämä perukuntoinen valoisa kolmannen kerroksen kaksio. Huoneistossa on lattia muutettu lamimaatiksi ja joitakin pieniä uusimisia on tehty mm. lasitettu parveke. Hätilän alueen kaupat muutaman sadan metrin säteellä ja talon kohdalta alkaa kävelytie, joka johtaa rautatieasemalle. Taloyhtiössä on maalämpö laitettu v. 2019 ja muutoinkin kunnostuksia tehty. Varaa oma esittelyaika!

Perustiedot

Kaupunginosa
Hätilä
Kohdenumero
616667
Kerros
3
Kerroksen lisätiedot
Ylin kerros
Asuinpinta-ala
59,5 m²
Tontin pinta-ala
1 316,3 m²
Kokonaispinta-ala
59,5 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+k+ruoka.h
Huoneita
2
Lisätietoa vapautumisesta
1kk kaupanteosta
Keittiön varusteet
Jenkkikaappi, sähköliesi, kaapistot. Pöytätiskikone (säilyitys alakaapissa)
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, suihkukaappi, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä. Seinäpatteri.
Infrapunasauna MH:ssa, joka sisältyy kauppaan, mutta jos ostaja ei sitä halua, niin myyjä vie sen pois.
Pyykinpesukone ei kuulu kauppaan.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellari
Näkymät
Läpitalon huoneisto, näkymät Aulangontielle ja sisäpihalle
Tulevat remontit
Suunnitellut: Käsitelty hallituksen kokouksessa 24.3.2025 ja yk 6.5.2025 Kunnossapitotarveselvitys 2025-2029: Normaaleita huoltokorjauksia Viemäriputkien kuntotarkastus Akustiikkalevyt rappukäytävän seiniin Putkiremontin suunnittelun aloitus Yhtiökokous tekee vuosittain päätökset mahdollisista korjauksista.
Tehdyt remontit
1990 Lämmönvaihdinlevyt uusittu, Vesikaton pinnoite uusittu 1991 Välikaton eristys 1995 Rappukäytävä maalattu 2001 Raja-aita uusittu 2007 Nuohous 2009 Lukoston sarjoitus (Exec) 2013 Kaukolämpölaite (uusittu) 2013 Ikkunat ja ovet uusittu 2014 Kattoremonttikorjausta (tiivistys¿paikkauksena), 2014 Steni-levyt paikoilleen 2016 Ulko-ovet uusittu (sisäänkäynti), 2016 Yleisten tilojen lattioiden kunnostusta huoltomaalauksia rapussa 2017 Jätekatoksen kunnostus 2019 Maalämpö 2020 Patteriverkoston tasapainotus ja säätö, Vesikattourakka 2021 Katon jälkikorjaukset, A 11 olohuone ja eteinen 2021 Ilmanvaihdon nuohous ja säätö 2022 Huoltokorjauksia 2024 Sadevesikaivon huolto, viemärivuodon korjaus 2025 Palovaroittimet asennettu 10 v paristolla. Asunnon remontit: Isännöitsijän todistuksessa mainittu: 23.7.2012 laminaattilattian uusinen ja 20.07.2021 suihkukaapin liittäminen vesijohtoverkkoon
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: ruokakauppa K-supermarket, terveysasema Viipurintien pääterveysasema. Koulut: lähistöllä useita. Viipurintien pääterveyskeskus.

Velaton hinta
75 000 €
Myyntihinta
73 371,97 €
Neliöhinta
1 260,50 € / m²
Velkaosuus
1 628,03 €

Vastikkeet

Hoitovastike
327,25 € / kk
Pääomavastike
53,55 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
380,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20,00 € / hlö / kk Mittarin mukaan
Muut kustannukset
- taloussähkö kulutuksen mukaan, talo lämpiää maalämmöllä (maksu sisältyy hoitovastikkeeseen) - lainaosuus on maksettavissa puolivuosittain Hallituksella on valtuudet kerätä 1-2kk ylimääräinen hoitovastike talouden niin vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Aulangontie 8
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
12
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Rakennusmateriaali
Betoni
Kattomateriaali
Bitumi. 2020 Vesikattourakka
Kattotyyppi
Tasa
Tontin koko
1 316,3 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö, osakkaat
Isännöinti
Tero Rantanen, Taloasema Hämeenlinna, Hallituskatu 17 B, 13100 Hämeenlinna, p.0503828654, tero.rantanen@taloasema.fi
Kaavoitustiedot
Hämeenlinnan kaupunki, p. 03-6211
Kaavatilanne
Asemakaava.
Liikenneyhteydet
kaupunkiliikenne, Rautatieasema noin 0,5-1 km, keskusta noin 2km
Lämmitys
Maalämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Maalämpö
Kunnan numero
109

Yhteiset tilat
Sauna, kellarikomerot, pyörävarasto, ilmanvaihtojärjestelma: koneellinen, antennijärjestelmä: ktv (digi)
Pintamateriaalit
Keittiö: lattia laminaattia, seinillä laattaa ja maalia. Olohuone: lattia laminaattia, seinillä tapettia. Makuuhuone 1: lattia laminaattia, seinillä tapettia. Kylpyhuone: lattia ja seinät laattaa. Eteinen: lattia laminaattia, seinillä maalia. Vaatehuone: lattia laminaattia, seinillä maalia.