129 000 €76 m²

Ortelantie 3, Hätilä, Hämeenlinna3h, k, vh, wc, kph, s, lasitettu parveke

Velaton hinta
129 000 €
Hoitovastike
342 € / kk
Asuinpinta-ala
76 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
1975
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hätilä
Kaupunki
Hämeenlinna

Valoisa ja muuttovalmis kolmio Hätilän sydämessä

Tämä viihtyisä koti sijaitsee Hämeenlinnan Hätilässä, jossa arki sujuu vaivattomasti palveluiden läheisyydessä. Sijainti on mitä mainioin niin lapsiperheille kuin eläkeläisillekin; Ortelan koulu sijaitsee aivan vieressä, ja kattavat lähipalvelut kuten ruokakauppa sekä päiväkoti ovat kävelymatkan päässä. Liikkuminen on tehty helpoksi erinomaisten bussiyhteyksien ansiosta, ja maantasokerrokseen on helppo tulla vaikka lastenvaunujen kanssa.

Asunto on kokenut kattavan pintaremontin vuonna 2026, jolloin seinät maalattiin, katto maalattiin ja uudet laminaattilattiat asennettiin. Tilava 76 neliön kolmio tarjoaa toimivan pohjaratkaisun, johon kuuluu oma sauna, kylpyhuone sekä erillinen wc. Keittiön kaapistojen ovet on uusittu vuonna 2022, ja asunnon viimeistelty ilme luo puitteet viihtyisälle asumiselle. Lasitettu parveke tarjoaa suojaisan paikan nauttia rauhallisista, puistomaisista näkymistä.

Asunto Oy Ortelantie on hyvin hoidettu, vuonna 1975 valmistunut taloyhtiö, jossa on siirrytty maalämpöön. Yhtiön tiloista löytyy monipuolisesti mukavuutta lisääviä palveluita, kuten talopesula, kuivaushuone ja askarteluhuone. Yhtiössä on tehty kattavasti kunnossapito- ja perusparannustöitä vuosien varrella, mikä kertoo pitkäjänteisestä ylläpidosta.

Tämä koti on täydellinen yhdistelmä käytännöllisyyttä, huoletonta asumista ja rauhallista sijaintia. Tervetuloa tutustumaan tähän kodikkaaseen asuntoon paikan päälle ja kokemaan sen tunnelma itse.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi jo tänään – tämä koti odottaa uusia asukkaitaan.

Perustiedot

Kaupunginosa
Hätilä
Kohdenumero
1411900
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
76 m²
Tontin pinta-ala
2 511,5 m²
Kokonaispinta-ala
76 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, vh, wc, kph, s, lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, astianpesukone, astianpesukoneliitäntä, keraaminen liesi, kaapistot, liesituuletin 2026. Lattia: Laminaatti 2026
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone: suihku, suihkuseinä, pyyhekuivain, peilikaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys. Erillinen wc: korotettu wc-istuin, peilikaappi, allas, allaskaappi, seinäkaappi. Sähkösauna: (lauteet uusittu, kiuaskivet uusittu 2026). Lattia: Laatta
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero, Muu erillinen varasto. Vaatehuone, kaapistot. Taloyhtiön tiloissa: jäähdytetty kellari, kellarikomero
Näkymät
Puistomaiset, pihalle
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan 2025-2030: Piha: Etupihan alue. Julkisivut: Tiilisaumat, ikkunoiden välipeltien vaihto. Parvekkeet: Kaikkien parvekkeiden lasitus, jos osakas laitattaa. Ikkunat: Suodattimien vaihto, ikkunaventtiilit niihin ikkunoihin mistä ne puuttuu. Viemärien kuntotutkimus 2025: Viemäreiden sukitus tulossa lähivuosina ajankohtaiseksi. Salaojien tarkistus 2026. Tarvittavat kunnossapito- ja huoltotyöt.
Tehdyt remontit
laminaati. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. TÄYDELLINEN KUNNOSSAPITOTARVESELVITYS VÄLITTÄJÄLTÄ. Ikkunoiden kunn. -91, lukot -94, kattorännien sulatusj. -97, katonreunapeltien korj. -00 B-rappu, kaukolämmönalajakokesk. uus. ja parvekkeet peruskorj. -05. Kattoikkunan kautta tullut vuoto korj. 99-00 B-rappu, ilmastoinnin putsaus sekä patteri termostaatit -06. Takapihan puolen ikkunat uus. -03 (ei parveke) sekä saunojen ikkunat. Viemäreiden putsaus ja roskakatos -07. A-rapun huoneistojen 1,4,8,12 keittiölinjan ja kph.n osalta kvputket uus. -09. Etupuolen ikkunat uus. -10. Pesukoneiden poistoputket on laitettu menemään seinäpintaa pitkin -10. Huoneisto 12 lattia aukaistu-09 ja kaikki viemäriputket uus. ko huon. osalta. Yht. kaukolämönalajakokesk. käyttövesipuoli vaihd. -09. Yhtiön salaojajärjestelmä uusittu -11-12. Vaakaviemärit kellaritilassa uus. -10. alakerran alaslasketun katon yläpuolella. Huoneistojen A9 ja B 28 kosteiden tilojen remontit tehty -13. Yhtiön pesulakone uus. -12. Käyttövesiputkien uus. aloitettu A-rappu -15-17. Maalämpöjärj. as. Yhtiön saunatilat uus.-16. Vesikaton kuntotark. putkiremontin lopputöitä suoritettu (päätyasunnot 1,4,8,12 /2010), porraskäytävät maalattu, lukitus vaihdettu -17. IV-puhd. -18. Asennettu lavahissi. Vesikatto uus. -20. E-tod. uus., Maalämpöpumppu uus., -22., maalämmön huolto ja modemin uusinta -25., rappujen tunnistevaloja uusittu -25., tonttia rajoittavia aitoja ja roskakatosta uusittu/kunnostettu -25., takapihan ikkunan ylä- ja alapuolien rakenteiden aukaisu ja tutkinta -25, viemärien kunnon tarkistus -25.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ortelan koulu n. 0,1 km, Kutalan päiväkoti kävellen n. 0,6 km, K-Supermarket Hätilä n. 0,32 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Hämeenlinna
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus, Huoneistoissa 10M-taloyhtiön laajakaista, lisänopeudet omalla sopimuksella.

Hinta

Velaton hinta
129 000 €
Myyntihinta
122 129,16 €
Neliöhinta
1 697,37 € / m²
Velkaosuus
6 870,84 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
342 € / kk
Pääomavastike
10,64 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
352,64 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
12,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 25 € / kk
Muut kustannukset
Hoitovastikkeessa lyhennetään hoitolainoja: maalämpölainaa joka päättyy 30.10.2030 ja kattoremonttilainaa joka päättyy 30.9.2030. Hoitolainoja ei jyvitetä osakkaille.
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Ortelantie
Lisätietoa taloyhtiöstä
Yhtiöjärjestyksen muutos 2019: kosteiden tilojen vastuu siirretty osakkaille. Yj 18 pykälän mukaan osakkeenom. vastaa huoneiston sisäpuolella tekemistään muutostöistä ja niistä aiheutuvista lisäkustannuksista.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1975
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1975
Kerroksia
4
Tontin koko
2 511,5 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöinti- ja tilipalvelu A. Sokanmaa, Palokunnankatu 10 D 27, 13100 HML, 03 765 5005
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Asemakaava, lisätietoja kaavoituksesta Hämeenlinnan kaupunki puh. 03 6211. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Hämeenlinnan kaupunki p. 03 6211
Liikenneyhteydet
linja-auto n. 0,1 km