29 000 €58 m²

Pellavamakasiininkuja 3, Lammi, Hämeenlinna2h+k+psh/wc+parveke

Velaton hinta
29 000 €
Hoitovastike
307,40 € / kk
Asuinpinta-ala
58 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lammi
Kaupunki
Hämeenlinna

Valoisa ja siisti kerrostalokaksio. Olohuoneesta pääsee lasitetulle parvekkeelle, josta on näkymät taloyhtiön pihalle ja puistoon.

Keittiö on remontoitu vuonna 2007, jolloin uusittiin työtasot ja kaapinovet. Keittiön yhteydessä on ruokailutila. Makuuhuoneen lattia on uusittu samana vuonna, ja ikkunasta aukeaa näkymä Pellavamakasiininkujalle. Erittäin tilavan makuuhuoneen yhteydessä on lisäksi erillinen lisähuone, joka soveltuu erinomaisesti esimerkiksi etätyöpisteeksi.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu. Yhtiössä on tehty muun muassa julkisivu- ja ikkunaremontit v. 2006 sekä käyttövesiputkien uusiminen v. 2021. Yhteisistä tiloista löytyy sauna ja uima-allas. Lämpötolpallinen autopaikka on mahdollinen.

Lammin keskustan palvelut, koulut ja päiväkodit ovat lähellä, ja linja-autoasemalle on noin 600 metriä.

Perustiedot

Kaupunginosa
Lammi
Kohdenumero
80488113
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
58 m²
Tontin pinta-ala
2 609 m²
Kokonaispinta-ala
58 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+psh/wc+parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiön yhteydessä ruokailutila. Keittiön työtasot ja kaapistojen ovet uusittu v. 2007.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku, pesukoneliitäntä, suihku ja peili. Pesutilojen kuvaus: Pesuhuone remontoitu noin 2000-luvun alussa.
Näkymät
Makuuhuoneesta Pellavamakasiininkujalle ja parvekkeelta taloyhtiön pihalle/ puistoon.
Tulevat remontit
Iv-Kanavien puhdistus ja säätö v. 2026
Tehdyt remontit
- Julkisivu- ja ikkunasaneeraus 2006, - Lukituksen uusiminen 2008, - Porraskäytävän maalaus ja ovien korjausmaalaus 2011 - IV-kanavien puhdistus, autotolppien uusiminen 2012 - Käyttövesiputkisuunnitelmien päivitys 2020 - Käyttövesiputkien uusiminen 2021 - Vesikaton tarkastus 2021 - Uima-altaan laitteiston uusiminen 2023 - Yleisten tilojen patteriventtiilien asennus 2023 - Huopakaton pinnan uusiminen 2024 - Taloyhtiön sauna remontoitu v. 2025.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Lammin keskustan palvelut noin 550 m.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
109-523-1-87
Postitoimipaikka
Hämeenlinna

Hinta

Velaton hinta
29 000 €
Myyntihinta
17 624,88 €
Neliöhinta
500 € / m²
Velkaosuus
11 375,12 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
307,40 € / kk
Pääomavastike
104,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
411,80 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Taloyhtiö laskuttaa veden huoneistokohtaisten mittareiden mukaan.
Autopaikan kustannukset
14 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lamminkoivu II
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Taloyhtiön saunatilan yhteydessä uima-allas. Taloyhtiön kiinnitykset: 300 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
15
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
2
Tontin koko
2 609 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Lammin Kiinteistökeskus Oy, Henri Vilén, henri.vilen@lamminkiinteistokeskus.fi, 0405307584
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Lammin Linja-auto asema noin 600 m.

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Mahdollisuus autolämmitystolppapaikkaan.
Yhteiset tilat
Uima-allas
Keittiön lattia
Laminaatti
Keittiön seinä