38 000 €80 m²

Ruosuontie 14, Lammi, Hämeenlinna3h+k+vh+psh/wc+parveke

Velaton hinta
38 000 €
Hoitovastike
316 € / kk
Asuinpinta-ala
80 m²
Huoneita
3
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lammi
Kaupunki
Hämeenlinna

Ylimmän kerroksen hyväkuntoinen kerrostalokolmio hissillisessä taloyhtiössä. Olohuoneesta avautuu kulku lasitetulle parvekkeelle, jolta näkymä taloyhtiön etupihalle. Asunnossa on tilava vaatehuone sekä runsaasti kaappitilaa arjen säilytystarpeisiin.

Läheisyydestä löytyy Hakkalan koulu, jonne matkaa kertyy noin 650 metriä. Taloyhtiössä on tehty keskeisiä kunnostuksia: huopakatto uusittu vuonna 2024, käyttövesiputket uusittu vuonna 2020 ja ikkunat sekä ovet vuonna 2014.

Perustiedot

Kaupunginosa
Lammi
Kohdenumero
80487027
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
80 m²
Tontin pinta-ala
4 582 m²
Kokonaispinta-ala
80 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+vh+psh/wc+parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, liesituuletin ja astianpesukone
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Itä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihkukaappi, suihku, pesukoneliitäntä, pesuallas, allaskaappi, peilikaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone, häkkivarasto ja kaapistot
Tulevat remontit
Parvekkeiden betonipielien ja otsien korjaus ja maalaus v. 2025-2026
Tehdyt remontit
- Palovaroittimien uusiminen kaikkiin asuntoihin v. 2025 - Huopakaton uusiminen v. 2024, - Pääoven uusiminen ja automatisointi v. 2022, - Porraskäytävän valaistuksen uusiminen v. 2021, - Kuivaushuoneen kuivaimen uusiminen v. 2021, - Käyttövesiputkien uusiminen v. 2020, - Savunpoistoluukun uusinta v. 2020, - Vierasparkkialueen massanvaihto ja parkkipaikan sadevesien ohjaus v. 2020, - Hissipuhelimen gsm-yhteyden uusiminen v. 2019, - Ilmanvaihtokanavien tarkistus ja säätö v. 2019, - Käyttövesijohtoremontin suunnittelu ja kuvien piirtäminen v. 2018, - IV-koneen uusiminen v. 2018, - Parvekepielien paikkakorjauksia v. 2018, - Katon läpivientien saumojen tiivistäminen v. 2017, - Auton lämmitystolppien lisääminen v. 2016, - Ikkunat ja ovet uusittu v. 2014, - Lukitusten uusiminen v. 2012, - Iv-kanavien puhdistus v. 2007, - Hissi uusittu v. 2005, - Kaukolämpöön siirtyminen v. 2000, - Taloyhtiön saunanosaston pesutilat laatoitettu v. 1997, - Julkisivujen kunnostus ja maalaus v. 1994,
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Lammin keskustan palvelut noin 800 m. Lammin uimahalli noin 700 m.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
109-512-3-209
Postitoimipaikka
Hämeenlinna

Hinta

Velaton hinta
38 000 €
Myyntihinta
36 377,73 €
Neliöhinta
475 € / m²
Velkaosuus
1 622,27 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
316 € / kk
Pääomavastike
162,16 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
478,16 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
12,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesimaksu laskutetaan todellisen kulutuksen mukaan. Kylmävesi = 4,96 €/m3 ja lämmin vesi 11,45 €/m3.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hakkalanpuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 233 600 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1976
Huoneistojen lukumäärä
31
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1976
Kerroksia
5
Tontin koko
4 582 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Lammin Kiinteistökeskus Oy, Henri Vilén, henri.vilen@lamminkiinteistokeskus.fi, 0405307584
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Linja-autoasema noin 800 m.
Pihan kuvaus
Taloyhtiön piha on suurelta osin nurmipihaa.

Yhteiset tilat
Pesutupa, urheiluvälinevarasto ja kuivaushuone
Keittiön lattia
Muovimatto
Keittiön seinä
Tapetti ja välitilassa laatta
Makuuhuoneen lattia
Muovimatto
Makuuhuoneen seinät