112 000 €51 m²

Torikatu 16, Myllymäki, Hämeenlinna2h,k,kph,sauna,lasitettu parveke

Velaton hinta
112 000 €
Hoitovastike
306 € / kk
Asuinpinta-ala
51 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Myllymäki
Kaupunki
Hämeenlinna

Hyväkuntoinen saunallinen kaksio koti hissitalossa !

Etsitkö kotia, jossa on hissi, hyvä kunto, sauna, iso parveke ja palvelut lähellä? Tämä huoneisto täyttää kaikki nämä kriteerit – ja enemmänkin! Keittiö ja kylpyhuone on saneerattu muutama vuosi sitten, samoin lattiapinnat on uusittu. Asunnosta välittyy edelleen lämmin ja huoliteltu tunnelma – koti on selvästi pidetty hyvässä kunnossa ja odottaa nyt uusia omistajiaan. *Yhtiössä on hissi *Oma sauna takaa rentouttavat löylyt. *Tilava lasitettu parveke tarjoaa loistavan lisähuoneen keväästä syksyyn. *Huoneisto myydään vuokrattuna – erinomainen mahdollisuus myös sijoittajalle. * Goodmanin kauppakeskus alle kilometrin päässä – kaikki palvelut kävelyetäisyydellä!

Olisiko tämä sinun uusi kotisi?

Esittelyt ja myynti ; Riitta Koskinen p. 050 4095335 riitta.koskinen@broo.fi

Perustiedot

Sijainti
Torikatu 16, 13130 Hämeenlinna
Kaupunginosa
Myllymäki
Kohdenumero
21088579
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
51 m²
Tontin pinta-ala
1 114 m²
Kokonaispinta-ala
51 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kph,sauna,lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Esittelyn ja dokumenttien mukaisessa kunnossa.
Lisätietoa vapautumisesta
Myydään vuokrattuna
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: astianpesukone, kiinteät valaisimet, liesituuletin / hormi. Keittiön kaapistot remontoitu 2022
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Remontoitu putkiremontin yhteydessä 2024. Varustus: suihkuseinä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Tulevat remontit
Yhtiökokouksessa 26.5.2025 esitetty kunnossapitotarveselvitys 2025-2029 LUKITUS uusimisen suositus 2027,ROSKAKATOKSEN uusimisen suositus 2027, IKKUNOIDEN uusimisen suositus 2028, ELEMENTTISAUMAUSTEN JA RIKKINÄISTEN LAATTOJEN uusimisensuositus 2028, ULKO-OVET takapihan sisäänkäynnin korjaus/ rappaus suositus 2028
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2019 alaovien lukituksen uusiminen sentoksi, 2017 tukimuurin korjaus, autolämmitystolppien uusiminen, 2016 tontin raja-aidan uusiminen,, 2015-2016 sissin rakentaminen, 2014, porraskäytävän valaistuksen uusiminen, porraskäytävän maalaus, patteriverkoston perussäätö, vesikatteen uusiminen, ilmanvaihdon puhdistus ja säätö, 2013 ilmanvaihdon puhdistus-ja äätö, säätö, 2012 ulko-oveen koodilukko, 2008 kaukolämmön alajakokeskuksen uusiminen 2005 parvekkeiden betonipintojen huoltomaalaus, 2001 ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja säätö, antenniverkko digivalmiusAntenniverkko digivalmis. Parvekkeiden valkoiset betonipinnat huoltomaalattu 2005. Lämmönvaihtimet uusittu 2008. Ilmanvaihto puhdistettuja säädetty 2013. Vesikate uusittu 2014. Patteriverkosto säädetty 2014. Porraskäytävä maalattu 2014. Hissi asennettu 2015. Takapihan aitauusittu 2016.Etupihan tukimuuri korjattu ja autolämmitystolpat uusittu 2017.Alaovien lukituksen uusiminen Sentoksi ja ulko-ovien huoltomaalaus 2019. Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus- ja säätö 2021.Käyttövesijohtojen uusiminen 2024. Kylpyhuoneiden uusiminen 2024 as, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ja 18.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Kiuas uusittu 2022. sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Palvelut: Lähin ruokakauppa kauppakeskus Goodmanissa alle 1km Koulut: Myllymäen ala-aste Lisätietoa palveluista: Hämeenlinnan kaupunki
www.hameenlinna.fi
Lisätiedot
Hissillisyys, lasitettu parveke sisäpihan puolelle.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
valokuitu

Hinta

Velaton hinta
112 000 €
Myyntihinta
107 396,84 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 196,08 € / m²
Velkaosuus
4 603,16 €

Vastikkeet

Hoitovastike
306 € / kk
Pääomavastike
73,26 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
364,61 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesiennakko 25€ / hlö/ kk. vuodessa tasauslaskutus touko- ja marraskuussa. Lainaosuuden (RL2) voi maksaa ilman pankin kulua pois kuukausittain. Osakkaan maksu viimeistää kuun 20pv yhtiön tilille. Lisäksi isännöintitoimisto perii lainaosuuslaskelmasta maksun. Ostaja maksaa varainsiirtoveroa 1,5% velattomasta hinnasta kaupantekotilaisuudessa. Ostaja on tietoinen siitä, että hänen tulee hakea omistusoikeutensa rekisteröintiä huoneistotietojärjestelmään Maanmittauslaitokselta kahden kuukauden kuluessa kauppakirjan allekirjoituksesta. Samalla paperinen osakekirja mitätöidään Maanmittauslaitoksen toimesta.

Rakennusvuosi
1985
Huoneistojen lukumäärä
18
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018 voimassa 16,12.2032
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 114 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: A.Kariniemen Talohuolto Oy
Isännöinti
Retta isännöinti Hämeenlinna Marika Nikkilä 010 228 7009 marika.nikkila@retta.fi Sibeliuksen katu 5 13100 Hämeenlinna
Kaavoitustiedot
Hämeenlinnan kaupunki www.hameenlinna.fi
Kaavatilanne
Asemakaava