89 000 €84 m²

Kaivokatu 18 A, Keskusta, Hämeenlinna4h+k+ph/wc+parveke

Velaton hinta
89 000 €
Hoitovastike
499,80 € / kk
Asuinpinta-ala
84 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 5
Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Hämeenlinna

Kaivokadun hissitalon 2. kerroksessa sijaitseva läpitalon huoneisto tarjoaa avarat, valoisat tilat ja näkymät sekä sisäpihalle että Myllymäen ja Kaurialan suuntaan. Sijainti on erinomainen - keskustan ja Goodmanin palvelut aivan vieressä sekä sujuvat yhteydet niin moottoritielle kuin julkiseen liikenteeseen.

Asunto on heti vapaana,

Tervetuloa tutustumaan!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kaivokatu 18 A, 13100 Hämeenlinna
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80472198
Kerros
2 / 5
Asuinpinta-ala
84 m²
Tontin pinta-ala
1 658 m²
Kokonaispinta-ala
84 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+ph/wc+parveke
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, liesituuletin ja liesi. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä ja peilikaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, allaskaappi ja bidee-suihku.
Näkymät
Goodmanille sekä Kaurialan puolelle.
Tulevat remontit
Parvekkeiden kuntotutkimus Julkisivu- / parvekesaneeraus, hankesuunnittelu Julkisivu- / parvekesaneeraus Yhtiökokouksen jälkeen ilmenneet korjaustarpeet: Selvitetään, onko kylpyhuoneissa korjaustarpeita, jotka olisi yhtiön vastuulla Selvitetään, onko autohalliin ajettavuudelle tehtävissä parannuksia Selvitetään, millä aikataululla julkisivulle/parvekkeille tulee tehdä korjaustoimia
Tehdyt remontit
Yhtiössä suoritetut huomattavat kunnossapito- ja muutostyöt: 1995 parveke-elementtien osakorjauksia 1997 lämmönsiirrin uusittu 2003 vesikaton huopakate uusittu 2005 ikkunat ja parvekeovat uusittu pääosin 2010-2011 linjasaneeraus viemärit pinnoittamalla ja käyttövesi uusimalla. Patteri- ja linjasäätöventtiilien uusinta 2012 lukituksen uusinta 2012 julkisivujen elementtisaumauksen kunnostus 2014 parvekkeiden betonivauriokorjauksia 2015 pihan asfaltointi ja autohallin sisäänajon kunnostus 2018 liitytty kiinteistölaajakaistaan 2018 PILP-järjestelmän rakentaminen (lämmöntalteenotto poistoilmasta) 2018 lämmönsiirrin uusittu 2018 IV-kanavien nuohous ja säätö 2018 saunan kunnostus 2019 pukuhuoneiden maalaus 2020 peruskuntoarvio 2021 autohallin luiskan pellitys, autohallin maalaus 2021 ikkunoiden huoltokunnostus ja korvausilmaventtiilien suodattimien vaihto 2022 jätekatoksen rakentaminen 2023 kylpyhuoneiden tarkastus 2023 kahden asunnon vaakaviemärin sukitus 1. asuinkerroksessa 2024 palovaroittimien asennus asuntoihin 2024 käyttövesipattereiden korvaaminen sähkötoimisilla pyyhekuivaimilla
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Goodmanissa, keskusta, postin palvelut K-Citymarket Hämeensaari, kirjasto keskustassa, terveyskeskus Viipurintiellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
109-1-21-1105
Postitoimipaikka
Hämeenlinna
Tietoliikennepalvelut
Telia, 10M, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
89 000 €
Myyntihinta
89 000 €
Neliöhinta
1 059,52 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
499,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
503,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 4 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesimaksu 20,00€/kk/hlö on ennakko, veden todellinen kulutus laskutetaan vuosittain maksetut henkilömäärään perustuvat vesimaksuennakot huomioiden. Kylmävesi 5,762 €/m3, lämminvesi 12,567 €/m3. Autopaikka 20,00 €/kk/paikka, sähkö 5,00 €/kpl Autohallipaikka 24,00 - 34,00 €/kk/paikka Autotallipaikka 42,00 - 44,00 €/kk/paikka Pesutupa puoli pv. 5,00 €

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kaivokatu 18
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 238 020 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1969
Huoneistojen lukumäärä
42
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1969
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: E2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 08.12.2026
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto ja LTO
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
1 658 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
REIM Hämeenlinna Oy, Jarmo Luukkanen, jarmo.luukkanen@reim.fi, 02 07441721
Kaavoitustiedot
Hämeenlinnan kaupunki (03) 6211
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvä kulkuyhteys
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: LVV kuntotutkimus 2008, Asbestikartoitus 2009 linjasaneerausta varten, Kuntoarvio 2020, Kylpyhuoneiden kosteuskartoitus 2023, Parvekkeiden kuntotutkimus 2026
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö