125 000 €39 m²

Sepetlahdentie 12, Matinkylä, Espoo1h, k, kph, piha

Velaton hinta
125 000 €
Hoitovastike
195 € / kk
Asuinpinta-ala
39 m²
Huoneita
1
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Matinkylä
Kaupunki
Espoo

Myytävänä yksiö, joka tarjoaa loistavat puitteet unelmien kodin luomiseen! Asunnossa on toimiva pohjaratkaisu,erillinen keittiö ja ruokailutlila seä alkovi. Länteen avautuva aidattu takapiha tuo lisätilaa ja viihtyisyyttä. Sijainti on erinomainen: ranta ja palvelut ovat vain kävelyetäisyyden päässä. Asunto on remontoitavassa kunnossa, joten pääset toteuttamaan oman visiosi ja luomaan juuri sinulle sopivan kodin. Tule tutustumaan ja näe tämän kohteen potentiaali!

Perustiedot

Sijainti
Sepetlahdentie 12, 02230 Espoo
Kaupunginosa
Matinkylä
Kohdenumero
1412232
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
39 m²
Tontin pinta-ala
6 332 m²
Kokonaispinta-ala
39 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
1h, k, kph, piha
Huoneita
1
Kunto
Välttävä
Kunnon lisätiedot
Välttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, sähköliesi,, liesikupu
Tulevat remontit
Katso kunnossapidon periaateohjelma vuosille 2026-2030
Tehdyt remontit
Mm, viimeisemmät -Huoneistojen kylpyhuoneiden ja vesikalusteiden kuntokartoitus2024 -Vesi-, viemäri- ja lämmitysjärjestelmien kuntotutkimus 2021 - Parvekkeiden peruskorjaus, parvekekaiteiden uusiminen 2010 - Kaikkien parvekkeiden lasittaminen (lasit ovat taloyhtiön vastuulla) 2010 - Parvekejulkisivujen ikkunoiden huoltomaalaus 2010 - Vesikatteiden huoltokunnostus 2012 - Autotalli- ja pihaovien huoltomaalaus 2014 - Vesikatteiden uusiminen 2018 - AB- ja CD-talojen sinkittyjen pellitysten maalaus 2020 - Parvekelasien huolto 2021 -2022 julkisivujen elementtisaumojen uusiminen -2025 ikkunoiden uusinta ja sälekaihtimien asennus
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Matinlahden koulu (etäisyys n. 0.3 km), Useita alueella (etäisyys n. 0.2 km), K-market (etäisyys n. 0.3 km), Iso Omena, metro (etäisyys n. 0.9 km)
Lisätiedot
Autotallien lunastusoikeus yhtiöjärjestyksen 6§:n mukaan. Osassa huoneistoja on tehty asbestikartoituksia huoneistoremontin yhteydessä. Yhtiökokous 6.5.2026: Myönnettiin hallitukselle valtuudet periä tai jättää perimättä enintään kahden kuukauden ylimääräinen hoitovastike, taloudellisen tilanteen sitä edellyttäessä tai sen salliessa. Päätettiin yksimielisesti hallituksen esityksen mukaisesti lainanlyhennysrahastoa kartutettavan enintään tilikauden aikana suoritettujen kertasuoritusten, lainanlyhennysten ja osakassuoritusten määrällä. Espoon Kaupungin päätös 8.11.2018: osakashallinnassa oleville parvekkeille ja huoneistopihoille on määrätty tupakointikielto..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Ei
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä
Tiedustelut
Leena Pennanen
040 706 3756

Hinta

Velaton hinta
125 000 €
Myyntihinta
124 902,87 €
Neliöhinta
3 205,13 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
195 € / kk
Pääomavastike
11,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
206,70 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
9,00 EUR/kk
Muut kustannukset
Ulkopuolinen autopaikka 15€/kk..
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Rakennusvuosi
1985
Rakennusvuoden lisätiedot
1985
Huoneistojen lukumäärä
66
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018
Tontin koko
6 332 m²
Liikenneyhteydet
Bussit (etäisyys n. 0.1 km)
Pihan ilmansuunnat
länsi
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö. Ilmanvaihto: koneellinen poisto

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
autotallipaikkoja: 2, sähköpistokepaikkoja: 47, lisätietoa: Käytetyn rakennusoikeuden mukainen autopaikkavelvoite 61 kpl. Taloyhtiössä on lisäksi 2 autotallia erillisinä osakkeina.
Yhteiset tilat
2 lastenvaunuvarastoa, ulkoiluvälinevarasto, 2 kuivaushuonetta, 2 saunaa, kaapeli-TV, laajakaista
Ominaisuudet
Sälekaihtimet
Lainalaskuri