295 000 €103,5 m²

Kuunkatu 11 as, Olari, Espoo4h+k+kph+eril.wc+vh+las.parv

Velaton hinta
295 000 €
Hoitovastike
538,20 € / kk
Asuinpinta-ala
103,5 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Olari
Kaupunki
Espoo

Muuttovalmis kaupunkikoti perheelle!

Tämä citykoti sopii Sinulle joka haluat asua palveluiden äärellä tinkimättä kuitenkaan tilasta ja mukavuuksista. Tässä hyvinhoidetussa taloyhtiössä ovat putki- ja julkisivuremontit jo tehty.

Tämä valoisa ja tilava kolmen makuuhuoneen asunto sijaitsee keskeisellä paikalla palveluiden vierellä. Espoon keskuspuiston ja Friisinkallion luonnonsuojelualueen upeat ulkoilumaastot sijaitsevat vieressä.

Asunnon lasitettu parveke on ihana kesähuone. Kadun varrella kasvavat suuret lehtipuut tekevät parvekkeesta suojaisen keitaan keväästä syksyyn Sisätiloissa on panostettu käytännöllisyyteen: eteisessä ja makuuhuoneissa on runsaasti säilytystilaa liukuovikaapistoissa, ja erillinen vaatehuone tarjoaa lisää säilytysratkaisuja. Taloyhtiöstä voi vuokrata myös tilavan varastohuoneen vaikka etätyöpisteeksi.

Tässä hyvin hoidetussa ja huolletussa taloyhtiössä ovat suurimmat remontit jo takanapäin. Vuonna 2023 taloyhtiö vaihtoi lämmityksen maalämpöön. Vuonna 2016 julkisivut uusittiin kokonaan. Putkiremontti 2011-2013. Lukitus on uusittu, samoin ikkunat ja parvekelasit.

Liikenneyhteydet ovat erinomaiset. Lähimmät bussipysäkit ovat vain muutaman askeleen päässä. Nopea bussilinja 121 vie sinut arkisin 25 minuutissa Helsingin keskustaan. Työpäivän vastapainoksi voit taloyhtiön oman kuntosalin jälkeen suunnata Espoon keskuspuiston upeille ulkoilumaastoille.

This ready to move-in apartment is for you who prefers space ja good services. The housing company is very well taken care of. Big renovations (pipeline and facade) are already done. The geothermal heating was installed 2023. The complete facade renovation 2016. Pipeline renovation was done 2013. Windows and balcony glasses are also renewed. The bedrooms are spacious. Open kitchen and living room are full of light. Local services are close. S-Market Olari 200 meters, Prisma Olari 1,2 km and Matinkylä services and metrostation 1,7 km. The closest daycare center in 5 minutes walking distance.

Varaa oma esittelyaikasi! Book your own viewing time!

Kati Korjus puh. 045 2201110 kati.korjus@remax.fi REMAX Aitio Piispansilta 12, 02230 Espoo

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Olari
Kohdenumero
80502952
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
103,5 m²
Kokonaispinta-ala
103,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+kph+eril.wc+vh+las.parv
Huoneita
4
Lisätietoa vapautumisesta
1-2 kk kaupanteon jälkeen.
Keittiön varusteet
Tilava avokeittiö jonka varustus: täyskorkeat jääkaappi ja pakastin, keraaminen liesi, liesituuletin, kaapistot, saareke. Laminaattityötasot, laattalattia.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Varustus: suihku, suihkunurkka, peilikaappi, allaskaappi, wc-istuin. Laattalattia, seinät kaakeloitu. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Varustus: allaskaappi, wc-istuin, peili, kaappi. Laattalattiat, seinät kaakeloitu.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Liukuovikaapistot eteisessä, sekä kahdessa makuuhuoneessa, vaatehuone, huoneistokohtainen varasto. Taloyhtiöllä myös vuokrattavia varastotiloja.
Näkymät
Läpitalon huoneisto. Olohuoneen ja avokeittiön ikkunat Kuunkadun suuntaan etelään. Makuuhuoneet sisäpihan suuntaan pohjoiseen.
Tulevat remontit
KORJAUSTARPEET: Piha-alueen kunnostus (aidat ja portaat), poistoilmapuhaltimen uusiminen, patteriventtiilien vaihto ja verkoston tasapainotus, vesikaton tarkastukset ja uusiminen.
Tehdyt remontit
Merkittävimmmät tehdyt korjaukset: 2025: Palovaroittimien uusiminen ja asennus huoneistoihin. 2024: Ilmanvaihdon nuohous ja säätö. 2023: Maalämpöremontti. Palovaroittimien uusiminen. 2016: Julkisivusaneeraus. 2013: Lukitusjärjestelmän uusiminen. Kellari- ja saunatilojen remontointi. LVIS-saneeraus. 2011: Viemäreiden pinnoitus. Lukitusjärjestelmän uusiminen. 2010: Pihan autopaikkojen sähköistys. 2009: Julkisivukorjauksen suunnittelu. 2006: Huoneistojen saneeraus (myös märkätilat). 2003: Ikkunoiden uusiminen, parvekelasitukset.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Lähikauppana sinua palvelee S-Market Olari 200 m, Prisma Olari 1,2 km.
Kauppakeskus Ison Omenan runsaat palvelut 1,7 km.
Espoon keskuspuiston ulkoulumaastot, Friisinkallion luonnonsuojelualue.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
DNA taloyhtiölaajakaista, 10 Mbit/s

Hinta

Velaton hinta
295 000 €
Myyntihinta
239 474,21 €
Neliöhinta
2 850,24 € / m²
Velkaosuus
55 525,79 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
538,20 € / kk
Pääomavastike
747,27 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 285,47 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
23 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Kylmä pihapaikka 10,00 €/kk. Tolppapaikka 12,00 €/kk. Vuokrattavat varastot 40,00 - 70,00 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Puolikuu
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 106 820 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
9
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1973
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 17.03.2034
Isännöinti
Priman Oy, Oskari Laine, priman@priman.fi, 0207 614 430
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja kaupunkiliikenneyhteys Lähimmät bussipysäkit sekä Kuunkadun varrella (50 m) sekä Friisinkalliontien varrella (100 m). Linjat 121A, 124, 125, 125N, 134N, 137, 531). Matinkylän metroasemalle n. 2 km ja Niittykummun n. 2,5 km.
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2022: Sähköautojen latauskartoitus. 2021: Kuntoarvio.