229 000 €43,5 m²

Matinniitynkuja 1 A, Matinkylä, Espoo2h+kk+kph+lasitettu parveke

Velaton hinta
229 000 €
Hoitovastike
204,45 € / kk
Asuinpinta-ala
43,5 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 6
Rakennusvuosi
2013
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Matinkylä
Kaupunki
Espoo

Espoon Matinkylässä, Asunto Oy Espoon Artesaanissa, odottaa valoisa ja moderni kaksio uutta omistajaa. Tämä neljännessä kerroksessa sijaitseva asunto tarjoaa avarat näkymät puistoon ja on varustettu lasitetulla parvekkeella, joka tuo mukavasti lisätilaa ja mahdollisuuden nauttia ulkoilmasta ympäri vuoden.

Asunnon sijainti on erinomainen: metroasema ja Iso Omena -kauppakeskus ovat aivan vieressä, joten kaikki tarvittavat palvelut ja liikenneyhteydet ovat käden ulottuvilla.

Vuonna 2013 valmistunut rakennus on hyvässä kunnossa, eikä suuria remontteja ole tiedossa. Taloyhtiö tarjoaa asukkailleen saunan, kaapeli-TV:n ja mahdollisuuden vuokrata autohallipaikan, paikkoja juuri nyt vapaana osakkaiden vuokraamana. Asunnossa on myös laajakaistayhteys, mikä takaa sujuvan etätyöskentelyn.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viihtyisään kotiin, joka yhdistää modernin asumisen ja loistavan sijainnin Espoon Matinkylässä.

Perustiedot

Sijainti
Matinniitynkuja 1 A, 02320 Espoo
Kaupunginosa
Matinkylä
Kohdenumero
80506854
Kerros
4 / 6
Asuinpinta-ala
43,5 m²
Tontin pinta-ala
3 292 m²
Kokonaispinta-ala
43,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+kk+kph+lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
31.05.2026. Määräaikainen vuokrasopimus päättyy 31.05.2026.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, bidee-suihku, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas ja allaskaappi.
Säilytystilat
Kellarikomero
Tulevat remontit
LTO-ilmanvaihtojärjestelmien sekä autohallin poisto-iv:n puhdistus- ja säätö / 5-vuoden välein (2025) Pelastusuunnitelman ajantasaistaminen (2025) Kattojen puhdistus ja sammaleen poisto, kattopellityksien saumausten tarkistus (2026) Pesu- ja löylyhuoneiden kuntotarkastus (2026) 10-vuoden energiatodistusten tilaaminen A ja B talo (2027) Parvekelasituksien huolto (2027) Patteriventtiilien vaihto (2028) Lämmönvaihtimen vaihto (2028) Sadevesiviemäreiden ja salaojien painehuuhtelu (2028-2029) Kiinteistön kunnon seurantaa ja tarvittavat huolto- ja korjaustoimenpiteet jakson aikana )2025-2029) Piha-aitojen huolto ja huoltomaalaus (2030) LTO-ilmanvaihtojärjestelmien sekä autohallin poisto-iv:n puhdistus- ja säätö / 5-vuoden välein (2030) Vesikatteiden kuntotarkastus (2032)
Tehdyt remontit
Julkisivujen kunnostusmaalaus 2024 SRV julkisivu ym. 10 v. vastuukorjauksia 2024 Huoneistojen palovaroittimien uusiminen 2024 LTO-järjestelmän kennoje puhdistus ja suodattimien vaihto 2024 Huoneistojen märkätilojen vesieristys- ja kopotarkistus 2024 Väestönsuojan tiiveyskoe 2024 Pihakannen sadevesijärjestelmän pesu 2024 Autohallin nosto-ovien jousien uusiminen 2018, 2023 10-vuotisvastuutarkastus sekä Kuntoarvio Rs15 2023 Pesu- ja löylyhuoneiden kuntotarkastus kuntoarvion yhteydessä 2023 Leikkipaikan turvatarkastus 2023 Asuntopihojen piha-aitojen huoltomaalaus, 6 kpl 2022 Autotallin nosto-oven peruskunnostus 2020 Huoneistojen LTO-kojeiden tulo- ja poistopuhaltimien uusiminen 2020 Vesikatteiden kuntotarkastus 2020 Huoneistojen LTO-kojeiden tulo- ja poistopuhaltimien uusiminen (14 asuntoa (t+p) + B-sauna (t+p) 2019 Siltarumpuylityksen rakentaminen 2019 A-portaan pyörävaraston vesivuotovaurioiden kunnostus 2019 10-vuoden energiatodistuksen laatiminen 2018 A19 (p) 2018 Autohallin poistoilmanvaihdon puhdistus ja säätö 2018 Jäte- ja sadeveden piha- ja pohjaviemäreiden kuvaus ja painehuuhtelu 2018 LTO-ilmanvaihtojärjestelmien puhdistus ja säätö 2018 Salaojien painehuuhtelu 2018 Huoneistojen paloilmaisimien paristojen uusiminen 2017 Autohallin öljyn- ja hiekan-erotuskaivojen puhdistus 2016 Ovipuhelimen asennus B-portaan takaoveen 2016 A16 huoneiston ulko-oven uusiminen 2015 Automaattisen ilmanpoistajan hankkiminen lämmitysverkkoon 2015 Lämmitysverkon tasapainotus ja säätö 2015 Takuutarkastukset 2015 Pelastussuunnitelman laatiminen 2014
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Lunastusoikeus koskee autohallipaikkoja. Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: + Metro asema vieressä + kauppakeskus vieressä + avarat näkymät puistoon + mahdollisuus vuokrata autohallipaikka + meri lähellä + ei suuria remontteja tiedossa
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
Elisa , Laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
229 000 €
Myyntihinta
145 735,49 €
Neliöhinta
5 264,37 € / m²
Velkaosuus
83 264,51 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
204,45 € / kk
Pääomavastike
820,09 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 024,54 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
22,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 22 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Artesaani
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 13 103 435 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2013
Huoneistojen lukumäärä
60
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2013
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.02.2028
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 292 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöinti Luotsi Oy, Taru Matikainen, 0107556011
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, metroasema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja taksitolppa lähellä Metro. Linja-autot.

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autohallipaikat osakkeina.
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, väestönsuoja ja pyörävarasto
Keittiön lattia
Parketti
Makuuhuoneen lattia