450 000 €116 m²

Jukolanahde 2 C, Mankkaa, Espoo5h+avok+rt+s+p

Velaton hinta
450 000 €
Hoitovastike
429,20 € / kk
Asuinpinta-ala
116 m²
Huoneita
5
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1979
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Mankkaa
Kaupunki
Espoo

Tilava ja muuttovalmis rivitalon päätyhuoneisto arvostetusta yhtiöstä. Upeasti remontoitu koti toimivia asuinneliöitä ja aurinkoista piha-aluetta arvostavalle.

Huoneiston pohjaratkaisu on selkeä ja ikkunoita on runsaasti, minkä ansiosta luonnonvaloa on anteliaasti kaikkialla. Nykyiset omistajat ovat uusineet asuntoa todella laadukkaasti ja voit muuttaa suoraan sisään ilman isoja remonttihuolia. Ruhtinaallisen iso keittiö saarekkeineen on erittäin hyvin suunniteltu ja varustettu kestävillä kvartsitasoilla. Ruokapöydälle on valoisa paikkansa keittiön välittömässä yhteydessä, ja tila jatkuu luontevasti olohuoneen tai eteläparvekkeen puolelle.

Asumisesta pääsee todella nauttimaan, kun makuuhuoneita on kerrankin riittävästi. Monipuoliset tilat mahdollistavat myös joustavan pyykkihuollon. Spa-henkinen kylpy/saunaosasto ammeineen tuo lisäarvoa aivan jokaiseen päivään. Vehreä piha on suojaisa ja täysin aidattu.

Tätä kotia on rakkaudella pidetty. Auton saat katoksen suojiin, myös sähköauton lataus onnistuu. Koko idylli on uskomattoman lähellä hyviä ulkoilumaastoja ja monipuolisia palveluita. Koulut ja päiväkodit ovat turvallisen kävelymatkan päässä. Kaukolämpö.

Esittelyt sopimuksen mukaan, soita ja sovi oma näyttöaikasi. Myyntiä hoitaa LKV HEIDI LUUMI 045-135 1967, heidi@maisonluumi.fi www.maisonluumi.fi

Nettiportaalien tiedot ovat rajalliset. Tilaa virallinen myyntiesite välittäjältä. Hyvän välitystavan mukaisesti toimitamme myyntikohteiden asiakirjat vasta esittelyn jälkeen ostotarjousta harkitseville.

Seuraa meitä Instagramissa @maisonluumi.fi ja saat aina ensimmäisten joukossa tiedon uusista myyntikohteistamme.

Perustiedot

Sijainti
Jukolanahde 2 C, 02180 Espoo
Kaupunginosa
Mankkaa
Kohdenumero
20050106
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
116 m²
Tontin pinta-ala
9 199 m²
Kokonaispinta-ala
116 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen, toimeksiantajan ilmoittama Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu.
Huoneiston kokoonpano
5h+avok+rt+s+p
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
08/26 tai sop.mukaan
Keittiön varusteet
Keittiön varusteena täysimittainen jääkaappi, pakastinkaappi saarekkeessa, induktioliesi, erillis- ja mikroaaltouuni (kaluste), astianpesukone. Työtasot kvartsia. Uusittu 2023.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ulostyönnetty. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone alakerrassa saunan yhteydessä. Suihku, amme, wc-istuin, käsienpesuallas, peili- ja allaskaappi ja pyyhekuivain. WC-kalusteet Villeroy & Boch, kylpyamme Westerbergs. Uusittu 2023. Erillisen WC:n kuvaus: WC-istuimen lisäksi käsienpesuallas, peili- ja allaskaappi ja käsisuihku. Uusittu 2023.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan seuraaville vuosille on suunnitteilla seuraavaa: 2026-2027 Selvitys lämmitysjärjestelmän säätö- ja korjaustarpeista sekä mahdollisesta lämmitysjärjestelmän uusintavaihtoehdoista 2030 Vesi- ja viemärijärjestelmän LVV-kuntotutkimus, vuonna 2024 tehdyn tutkimuksen suosittelemana 2030 Tammikuussa 2022 tehdyssä märkätilakartoituksessa noin kolmasosalla kylpyhuoneista jäljellä oleva käyttöikä oli 5-10 vuotta (muilla yli 10 v). Kylpyhuoneiden saneerausta voidaan siten tarkastella LVV-kuntotutkimuksen jälkeen vuonna 2030
Tehdyt remontit
Mittava huoneistoremontti 2023. Suunnittelijana Hanna Chaker. Remonttilistaus saatavana välittäjältä. TALOYHTIÖSSÄ: Taloyhtiössä on suoritettu mm. seuraavat kunnostukset. Yksityiskohtainen listaus saatavana välittäjältä. 1996 Vesikattojen uusiminen. 2000 Kaukolämpöön liittyminen. 2001 Vedeneristeiden uusiminen 5 huoneiston kylpyhuoneessa. 2002 Julkisivuvaippapinnan puuosien osittainen maalaus. 2002 D-talon salaojien korjaukset. 2008 Sadevesirännien ja syöksytorvien uusiminen. 2008 Julkisivujen kunnostusta 2010 Kylpyhuoneremontti 6:ssa huoneistossa. 2010 Ikkunapeltien uusinta kesällä. 2013 D- ja F-talojen välisen putkielementin uusimistyö. 2014 Huoltorakennuksen ja F-talon välisen putkielementin uusiminen. Putkielementtien uusinnat huoltorakennuksen - A-talon ja B-C, D-E ja F-G talojen välillä. 2018-19 Ikkuna-, ovi- ja julkisivuremontti. 2019 IV-hormien puhdistus. 2020 Autokatoksen kattojen uusiminen 2022-2023 Asuinrakennusten vesikattojen uusiminen 2022-2023 Sähköautojen latausinfra 2024 C-talon päädyn salaojan ja vedeneristyksen uusiminen 2024 Hulevesien ohjauksen parannus 2024 Palovaroittimien asennus kaikkiin huoneistoihin 10-vuoden akuilla 2025 Piha-aitojen uusiminen 2025 Pihanpuoleisten julkisivujen ja autokatosten huoltomaalaus
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Harvian sähkökiuas.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Mankkaan ostoskeskuksessa (n. 800 m) mm. Lidl, Kimin Kioski (postin asiontipiste), kaksi pizzeriaa, Murren Murina, Livia kuntosali, Yoga Nordic. alepa Mankkaa n. 1 km. K-Supermarket Suuris n. 1,2 km, K-Supermarket Mankkaa n. 1,8 km. Tapiolan kattavat palvelut n. 4 km. Koulut: Taavinkylän koulu n. 1,4 km, Mankkaanpuron koulu n. 1,5 km, Mankkaan koulu n. 1,6 km. Päiväkoti: Lähimmät päiväkodit, Mankkaan päiväkoti ja Seilimäen päiväkoti, n. 900 m.
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: Kiinteät valaisimet, sälekaihtimet (siellä missä asennettuina)
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
taloverkko

Hinta

Velaton hinta
450 000 €
Myyntihinta
416 212,85 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 879,31 € / m²
Velkaosuus
33 787,15 €

Vastikkeet

Hoitovastike
429,20 € / kk
Pääomavastike
220,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
649,60 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
10.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Hallituksella on valtuus tarvittaessa periä yksi ylimääräinen hoitovastike.

Rakennusvuosi
1979
Huoneistojen lukumäärä
34
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
betoni
Kattomateriaali
huopa
Kattotyyppi
harja
Energialuokka
C2018 voimassa 20.10.2033 saakka. Painovoimainen ilmanvaihto
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
9 199 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Oiva Talotekniikka Oy
Isännöinti
Kontu lsännöinti Oy Isännöitsijänä Harri Louna
Kaavoitustiedot
kartat.espoo.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkit Kokinkyläntiellä (105) ja Mankkaantiellä (114, 114N, 548, 549)
Kuntotutkimus
2016 Kiinteistön kuntoarvio 2022 Märkätilakartoitus tehty kaikissa huoneistoissa 2024 Vesi- ja viemärijärjestelmän LW-kuntotutkimus

Pysäköintitilan kuvaus
autokatoksia: 34. piha-autopaikkoja: 12.
Yhteiset tilat
Taloyhtiössä muuta: tekniset tilat 22 m2, talonmiehen varasto 7 m2, autokatokset, varastotilaa talon C kellarissa 95 m2, Elisa Taloyhtiölaajakaista 1OM, Elisa kaapeli-TV. .
Pintamateriaalit
Lattiamateriaalien kuvaus: Parketti. Yläkerran mosaiikkiparketti hiottu 2023. Alakerrassa Kährsin valkolakattu tammilankku (2024).. Seinämateriaalien kuvaus: Maali.