547 000 €86 m²

Jousenpuistonkatu 2 B, Länsikorkee, Espoo4h+kt+s

Velaton hinta
547 000 €
Hoitovastike
326,80 € / kk
Asuinpinta-ala
86 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 8
Rakennusvuosi
2019
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Länsikorkee
Kaupunki
Espoo

Valoisa ja viihtyisä koti

Tässä kodissa on jotain, mikä tuntuu heti hyvältä. Jousenpuistonkatu 2, Tapiola.

86 m², 4h + kt + sauna – kaunis ja huolellisesti viimeistelty kokonaisuus, jossa arki asettuu paikoilleen vaivattomasti.

Olohuone ja keittiö muodostavat kodin sydämen. Tila on avara, mutta samalla lämmin – sellainen, jossa viihdytään luonnostaan. Valo kulkee kauniisti läpi huoneiston ja tekee tunnelmasta rauhallisen ja miellyttävän.

Kolme makuuhuonetta tuo arkeen tilaa ja selkeyttä. Jokaiselle löytyy oma paikka, ja kokonaisuus pysyy harmonisena ilman, että mikään tuntuu ahtaalta.

Lasitettu parveke on poikkeuksellisen suuri. Se toimii oikeasti lisähuoneena – lämmitin mahdollistaa käytön pitkälle syksyyn ja aikaisin kevääseen. Täällä on helppo viettää aikaa, oli kyse aamukahvista tai rauhallisesta illasta.

Sauna viimeistelee kokonaisuuden – oma hetki arjen keskellä.

Kolmas kerros (3/8) tuo sopivan etäisyyden katutasoon ja samalla rauhaa asumiseen. Ja sitten arjen helppous: kulkuyhteydet ovat erinomaiset. Metro, bussit ja pääväylät ovat nopeasti saavutettavissa, joten liikkuminen sujuu mutkattomasti suuntaan kuin suuntaan. Tapiolan palvelut, koulut ja ulkoilumahdollisuudet täydentävät kokonaisuuden – kaikki on lähellä, mutta ympäristö säilyy rauhallisena.

Tämä on koti, jossa kauneus ja toimivuus kulkevat käsi kädessä. Sellainen, johon on helppo ihastua – ja vielä helpompi asettua. Tervetuloa kokemaan paikan päälle.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Jousenpuistonkatu 2 B, 02200 Espoo
Kaupunginosa
Länsikorkee
Kohdenumero
80501678
Kerros
3 / 8
Asuinpinta-ala
86 m²
Tontin pinta-ala
2 807 m²
Kokonaispinta-ala
86 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+kt+s
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (Side by side), astianpesukone (Integroitu), hormi ja mikroaaltouuni. Liesi: Induktioliesi.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, lattialämmitys, allaskaappi, bidee-suihku, pesuallas ja pesukoneliitäntä. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, allaskaappi ja peili.
Säilytystilat
Häkkivarasto ja seinäkaapit
Tulevat remontit
Talo on valmistunut 2019 ja hallitus katsoo, ettei yhtiöllä ole normaalin vuosittaisen kunnossapidon lisäksi sellaisia tarpeita yhtiön rakennusten ja kiinteistön kunnossapitoon yhtiökokousta seuraavien viiden vuoden aikana, jotka vaikuttaisivat olennaisesti osakehuoneistojen käyttämiseen, yhtiövastikkeeseen tai muihin osakehuoneiston käytöstä aiheutuviin kustannuksiin.
Kiinteistötunnus
49-12-222-1
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
Elisa , 25M

Hinta

Velaton hinta
547 000 €
Myyntihinta
541 636,93 €
Neliöhinta
6 360,47 € / m²
Velkaosuus
5 363,07 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
326,80 € / kk
Pääomavastike
40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
366,80 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 18 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Espoon Jousenpuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: DNA Taloyhtiönetti 25M/25M. Taloyhtiön lisätiedot: 8 § Kunnossapitovastuu Yhtiössä noudatetaan kunnossapitovastuun osalta asuntoosakeyhtiölakia ja kiinteistöliiton taloyhtiön vastuunjakotaulukkoa, jäljempänä mainituin poikkeuksin. Yhtiö vastaa huoneistokohtaisten ilmanvaihtokoneiden huollosta ja kunnossapidosta kaksi kertaa vuodessa. Taloyhtiön kiinnitykset: 28 393 729 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2019
Huoneistojen lukumäärä
77
Liiketilojen pinta-ala
1 265,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Kerroksia
8
Energialuokka
Energialuokka: C2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 13.02.2029
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Huoneistokohtainen, LTO
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 807 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Helsinki Oy, Jukka-Pekka Martikainen, jukka-pekka.martikainen@kiinteistotahkola.fi, 0207488290
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, metroasema lähellä, hyvät pyöräilytiet ja hyvä kulkuyhteys
Vesistön kuvaus
Kohde ei sijaitse saaressa
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö