145 000 €56 m²

Yläkartanontie 20 A, Soukka, Espoo2h,k,kh,vh,parveke

Velaton hinta
145 000 €
Hoitovastike
266,70 € / kk
Asuinpinta-ala
56 m²
Huoneita
2
Kerros
8 / 9
Rakennusvuosi
1970
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Soukka
Kaupunki
Espoo

Valoisa kaksio Soukassa! Asunto Oy Soukanhuipun 8. kerroksen asunnosta on avarat, kauniit näkymät kauas.

Asunnon pohja on toimiva: olohuone, keittiö, makuuhuone, kylpyhuone, vaatehuone ja lasitettu länsiparveke. Siistikuntoinen asunto on heti vapaa, joten muuttamaan pääset tarvittaessa heti. Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja ylläpidetty.

Merellisen Soukan alueelta löytyvät loistavat ulkoilu- ja harrastusmahdollisuudet; venesatamat, uimarannat, Rantaraitti ja Espoonlahden Urheilupuisto. Monipuoliset palvelut puolestaan ovat Soukan lisäksi Espoonlahden Lippulaivassa. Liikenneyhteydet ovat erinomaiset, liikkumaan pääset metrolla, bussilla tai omalla autolla.

Sovi oma esittelyaikasi!

Perustiedot

Sijainti
Yläkartanontie 20 A, 02360 Espoo
Kaupunginosa
Soukka
Kohdenumero
21552169
Kerros
8 / 9
Asuinpinta-ala
56 m²
Tontin pinta-ala
5 509 m²
Kokonaispinta-ala
56 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kh,vh,parveke
Huoneita
2
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone, suihku ja -seinä, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä rättipatteri.
Näkymät
Upeat 8. kerroksen avarat näkymät
Tulevat remontit
2026: Pihakunnostuksen, jäteaseman ja salaojien toteutus, LTO-arvio, älykäs kaukolämpöarvio (Fortum Skarppi), Parvekkeiden ulkopuolisten elementtisaumojen korjaus, Huoneistokohtaisten vesimittareiden uusiminen, Soukankulman ja Soukanhuipun hankesuunnitelma autojen sähkölatauspisteiden toteuttamiseksi 2027-2029: Lukituksen uusiminen, Kellarikäytävän väliovet rappuun, rappujen ulko-ovet, Rappukäytävän sisäosat, lattiat, asuntojen ulko-ovet, Hissien korjauksen/modernisoinnin suunnittelu, Hissien kunnostuksen toteutus, Taloyhtiön uusi kuntoarvio, Julkisivun kuntotutkimus.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Ikkunat uusittu 1994, julkisivujen lisälämmöneristys ja levytys 1997, vesikaton kunnostus 2005, lukitus uusittu 2009, parvekelasit 2010, linjasaneeraus 2014, leikkialueen korjaus 2015, kylmiön poisto, porrashuoneiden ja kaiteiden maalaus 2016, A-ja B-rapun ala- ja takaoven uusiminen 2017, Parvekelattioiden korjaukset, A-rapun IV-koneen uusiminen, kameravalvonta 2020, Salaojien tarkistus ja kuvaus 2021, parvekeikkunoiden ja -oven uusimishankkeen toteutus, parvekkeiden maalaus, tukimuurien, roskakatoksen ja rappulippojen kunnostus 2022, kaikkien asuntoikkunoiden tiivistysmassaus 2023, B-rapun kellarin kosteusongelman korjaaminen, pihan leikkipaikan tarkastus ja kunnostus 2024, uuden lipputangon asennus, kaikkien viemäreiden painehuuhtelu, porraskäytävien ja B-rapun ylätasanteen ikkunoiden silikonisamakorjakset, parvekelasitusten uusiminen 7 asunnossa, palovarottimien asennus kaikkiin asuntoihin, parvekelasitusten huoltokorjausten tekeminen, palokatkotiivistykset tehty 2025.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Soukan ostoskeskus, Espoonlahden lippulaiva Lisätietoa palveluista: Monipuoliset ulkoilu- ja harratusmahdollisuudet, Espoonlahden Urhelpupuisto, uimahalli, venesatamat ja uimarannat.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
145 000 €
Myyntihinta
115 460,45 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 589,29 € / m²
Velkaosuus
29 539,55 €

Vastikkeet

Hoitovastike
266,70 € / kk
Pääomavastike
245,11 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
511,81 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
27 € / kk
Saunan kustannukset
11,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
10.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksu on ennakko, tasaus mittarin mukaan.

Rakennusvuosi
1970
Huoneistojen lukumäärä
72
Kerroksia
9
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
5 509 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Braleva Kiinteistöpalvelut Oy, asiakaspalvelu@braleva.fi
Isännöinti
Braleva Kiinteistöpalvelut Oy/Tero Varis, Energiakatu 4, 00180 Helsinki, 0103276451, tero.varis@braleva.fi

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 41. piha-autopaikkoja: 6.
Yhteiset tilat
sauna, kuivaushuone, mankeli, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone, väestönsuoja. Taloyhtiössä muuta: Kaapeli TV-Elisa. Taloyhtiölaajakaista Elisa 10 MG.
Pintamateriaalit
Lattiamateriaalien kuvaus: Parketti, kylpyhuone laatta.. Seinämateriaalien kuvaus: Seinät maalattu, kylpyhuone laatta..