369 000 €82,5 m²

Säynävätie 3 B, Haukilahti, Espoo4h+k+kph+s+erill.wc+piha

Velaton hinta
369 000 €
Hoitovastike
310,20 € / kk
Asuinpinta-ala
82,5 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Haukilahti
Kaupunki
Espoo

Valoisa rivitalon päätyasunto Haukilahdessa Säynävätiellä odottaa uusia asukkaitaan!

Tämä saunallinen rivitalo neliö sijaitsee halutulla alueella Haukilahdessa ja tarjoaa täydellisen yhdistelmän rauhallista asumista ja meren läheisyyttä. Tämän kodin suuret ikkunat sekä kattoikkunat tuovat asuntoon runsaasti tilan tuntua sekä luonnonvaloa.

Kodin keittiössä on käytännölliset ratkaisut ja runsaasti säilytystilaa. Keittiöön mahtuu ruokapöytä. Tilavasta olohuoneesta on käynti isolle aidatulle piha-alueelle, jossa on kaksi ulkovarastoa. Asunnon kolme makuuhuonetta tarjoavat tilaa perheelle tai työskentelyyn kotona. Asunnon saunaosasto on varustettu perinteisellä sähkökiukaalla. Kylpyhuoneeseen mahtuu pyykinpesukone.

Lämmitysmuotona on sähkölämmitys.

Yhdeksän huoneiston yhtiö omalla tontilla. Linjasaneeraus yhtiössä on tehty vuonna 2010.

Haukilahti on tunnettu viihtyisistä puistoistaan ja erinomaisista ulkoilumahdollisuuksistaan, jotka lisäävät asumismukavuutta. Lähistöltä löytyvät hyvät palvelut ja kulkuyhteydet, mikä tekee alueesta erityisen suositun perheiden keskuudessa.

Kiinnostuitko? Soita ja varaa itsellesi sopiva esittelyaika.

Esittelyt ja myynti,

Berit Lönnqvist Puh: 040-96 11 233 berit.lonnqvist@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Säynävätie 3 B, 02170 Espoo
Kaupunginosa
Haukilahti
Kohdenumero
80502445
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
82,5 m²
Tontin pinta-ala
4 194 m²
Kokonaispinta-ala
82,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+kph+s+erill.wc+piha
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Huoneistoon on suoritettu kosteusmittaus 23.2.2026.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiössä on kattoikkuna.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku (Suihkusyvennys), pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peili, pesuallas ja allaskaappi. Pesutilojen kuvaus: Pesutilat on remontoitu vuonna 2010 yhtiön putkiremontin yhteydessä.
Kylpyhuoneessa on kattoikkuna. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, bidee-suihku, pesuallas ja lattialämmitys.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto. Lisätietoja säilytystiloista: Kaksi ulkovarastoa.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys vuosille 2025-2029: 2025 Ulosheittäjät lotokat, korjataan suunnitellusti 2025 kesällä? 2025 Kaukolämpölaitteiston huolto. HK-säätö käynyt tarkistamassa. 2024 Energiatodistuksen uusiminen / hakemus lähetty 2025 A-talon salaojien todellisuuden kartoittaminen, tarjouspyyntö 2025 Palohälyttimien vaihtaminen 1.1. 2026 mennessä. 2026 Salaojien uusiminen A-taloon 2025–2026 Sepelikaistaleiden uusiminen, pihojen puolelta. Tarkastelujaksolla: Betoniportaat korjataan remontin yht. malliin A1 2025 Yhtiön aitojen uusiminen ja maalaus. Aloitus B -talon pääty. Talkoot asiaan liittyen. Kaikkien aitojen kunnon tarkistus 2025 kesä 2026–2030 Huoneisto B9 sokkelinkorjaus suunnitelman mukaisesti. 2027 Tiiliverhoilun kunnon tarkistaminen ja tarvittava korjaus
Tehdyt remontit
1996 B-talon länsiseinän korjaus 1998 Kattohuopien uusinta 1999 Kiertovesipumpun uusinta 2001 Pihavajojen kunnostus/maalaus 2008 Lämminvesijärjestelmä kaukolämpöön 2010 LVI-saneeraus 2011 Ikkunoiden ja ulko-ovien uusiminen 2012 2012 B-talon länsipuolen eristeiden vaihto. Eristevillat, alasidepuu ja tuulensuojalevy, tiiliverhoilu vaihdettu 2013 Etuovien rappujen kunnostus 2015 Julkisivujen päätyjen tiilisaumausten korjaukset 2016 Lämpökamerakuvaukset 2018 Lämpövuotojen tiivistyksiä 2019 Vesikattokorjausten suunnittelu B-talon edustan ajoväylän tasaus B7 sokkelin korjaus sisäkautta B7 ja A5 asuntojen hajuhaittojen kartoitukset 2020 Raitisilmaventtiilien asennukset puutuvilta osilta A5 asunnon sokkelin korjaussuunnittelu Lämpövuotojen tiivistyksiä Vesikaton saneeraus Lämpövuotojen tiivistyksiä A1, A4, B6, B8, B9 2021 A5 asunnon sokkelin korjaustyöt 2023 A1 huoneiston sokkelin korjaus 2024 Yhtiön vesipumpun uusinta Energiatodistuksen päivitys 2025 A2, A3, A4 asuntojen sokkelikorjaustyöt
Kiinteistötunnus
049-014-0070-0003 ja 49-415-1-312
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
DNA, Laajakaista

Hinta

Velaton hinta
369 000 €
Myyntihinta
327 609,53 €
Neliöhinta
4 472,73 € / m²
Velkaosuus
41 390,47 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
310,20 € / kk
Pääomavastike
302,04 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
612,24 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 25 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Yhtiöjärjestyksen 5§:n mukaan yhtiön toimittamasta vedestä suoritetaan eri korvaus kulutuksen mukaan, huoneistokohtaisen vesimittarin osoittaman lukeman mukaisesti. Huoneistokohtainen vedenkulutus tasataan lämpimän- ja kylmänveden osalta vuosittain perustuen kaukolämmön vuosikuluihin sekä veteen. Hallitukselle on myönnetty valtuudet periä tarvittaessa enintään kahden (2) kuukauden ylimääräinen hoitovastike tarpeen vaatiessa.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Haukisointu
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöjärjestyksen 17§:n mukaan vastuu osakkeenomistajan toimesta jälkikäteen rakennetuista varusteista ja laitteista tai muusta tähän verrattavasta osakkeenomistajan hallitsemansa huoneiston tai siihen liittyvään käyttöpihaan tekemästään muutoksesta, sen kunnossapidosta, korjaamisesta, niistä johtuvista kustannuksista ja mahdollisista vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. Kunnossapidolla tarkoitetaan tässä vastuuta korjaamisesta, perusparannusta ja uudistusta sekä mainittujen toimenpiteiden kustannuksia. Osakkaat ovat velvollisia hyväksyttämään taloyhtiön hallituksella kaikki toimenpiteet ennen niiden tekemistä hyvissä ajoin. Yhtiöllä on oikeus yhtiökokouksen päätöksellä tarvittaessa ennallistaa osakkaan tekemät muutostyöt osakkaan kustannuksella. Vastuu piha-alueella aidoista (väliaidat ja tonttiaidat) kunnossapidon osalta kuuluu taloyhtiölle oheisen karttapiirroksen mukaisesti. Lisäksi yhtiön vastuulle kuuluvat myös käyttöpihojen varastot (merkitty rastilla) niiden alkuperäisillä paikoillaan karttaliitteen mukaisesti. Kevään yhtiökokous on 28.05.2026. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 236 954 €.