315 000 €50,5 m²

Tietäjäntie 4, Tapiola, Espoo2h, kt, kph, sauna, vh, lasitettu parveke

Velaton hinta
315 000 €
Hoitovastike
186,85 € / kk
Asuinpinta-ala
50,5 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
2021
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tapiola
Kaupunki
Espoo

Lähes uudenveroinen vuonna 2021 valmistunut koti suurella terassiparvekkeella ja omalla saunalla.

Asunto Oy Espoon Otava on yhdestä rakennuksesta koostuva omatonttinen ja vakavarainen taloyhtiö loistavien yhteyksien varrella arvostetussa Pohjois-Tapiolassa. Asukkaita ilahduttavat kattavat yhteiset tilat sekä edullinen hoitovastiketaso - huoneistolle vain 186,85 €/kk (3,70 €/m2). Kaikki tarvittavat päivittäispalvelut sekä merelliset ulkoilureitit löytyvät lyhyeltä säteeltä.

Neljännen kerroksen asunnossa on järkevästi suunniteltu pohjaratkaisu. Tyylikäs keittiö integroiduilla kodinkoneilla on sopivasti pienellä väliseinällä eroteltu, muodostaen kuitenkin olohuoneen sekä ruokailutilan kanssa yhtenäisen ja avaran kokonaisuuden oleskeluun. Ikkunoista tulvii runsaasti luonnonvaloa ja suurelle lasitetulle terassiparvekkeelle paistaa täydellisesti iltapäivän sekä illan aurinko. Makuuhuoneen yhteydessä on reippaan kokoinen vaatehuone tilan riittäessä parisängyn lisäksi myös erilliselle työpisteelle. Modernissa kylpyhuoneessa on sopivasti tilaa vaatehuollolle sekä pesutornille. Löylyistä nautit upeassa omassa saunassa silloin kuin itse haluat.

Asunto on heti vapaa ostajalle, joten sovi omasta esittelyajastasi ja tule ihastumaan paikan päälle!

Perustiedot

Sijainti
Tietäjäntie 4, 02130 Espoo
Kaupunginosa
Tapiola
Kohdenumero
66792506
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
50,5 m²
Tontin pinta-ala
3 802 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, kt, kph, sauna, vh, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Kaapistot, integroidut kodinkoneet, jääkaappi/pakastin, astianpesukone, mikroaaltouuni, erillisuuni, induktioliesitaso, liesikupu
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Tilava terassiparveke, johon paistaa täydellisesti iltapäivän ja illan aurinko.
Kylpyhuoneen varusteet
Allaskaapisto, valaistu peilikaappi, suihku, kääntyvä suihkuseinäke, bidee-käsisuihku, wc-istuin, pyykinpesukoneliitäntä, tilaa pesutornille, pyykkikaappi, sähkötoiminen lattialämmitys, saunassa upea lasiseinä ja sähkökiuas
Säilytystilat
Numeroitu kellarikomero
Näkymät
Avarat näkymät länteen.
Tulevat remontit
2027: Vieraspysäköintipaikan hankinta tai rakennuttaminen. Kuntoarvio (10-vuotisvastuita varten/piilevät virheet). Taloyhtiö on uudiskohde, joten seuraavan viiden vuoden aikana ei ole suunnitteilla isompia urakoita. Taloyhtiössä tullaan tekemään normaalit ylläpitotoimenpiteet.
Tehdyt remontit
Taloyhtiö valmistui 29.6.2021. Pääurakoitsija YIT. 2025: Äänieritysmittaukset 8kpl huoneiston välillä (Akukon).
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: S-Market Kalevalantie n. 0,4 km
K-Market Pohjantori n. 0,7 km
Kauppakeskus Ainoa n. 1,6 km
Kolme laadukasta lounasravintolaa lähellä: Spektrin toimistotaloissa ravintolat Tesan ja Kirjo sekä Factory Metsäpojankujalla n. 0,1 km
Koulu: Alueella useita, mm. Pohjois-Tapiola koulu n. 0,7 km
Tapiola koulu ja -lukio n. 1,1 km
Päiväkoti: Alueella useita, mm. Pohjois-Tapiolan päiväkoti n. 0,8 km
Lisätiedot
Keväällä 2025 taloyhtiö tilasi Pestesiltä paperitoukkien kahden kerran torjunnan. Torjunta käsitti taloyhtiön yleiset tilat sekä kaikki taloyhtiön huoneistot. Taloyhtiön hallitus päätti, että joulukuussa 2025 ei peritä hoitovastikkeita koska taloyhtiöllä ei ollut taloudellisesti tarvetta kerätä tilikaudelle enempää tuottoja. Tilikaudella hoitopuolen talouden osalta ylijäämää 6 914,65€ ja aiemmilta tilikausilta siirtynyttä jäämää 84 584,06€. Kumulatiivista ylijäämää taloyhtiöllä hoitopuolen osalta 91 498,71€. Hoitovastike kertymä vastaa melkein viiden kuukauden hoitovastike kertymää. Tilikauden aikana taloyhtiössä on suoritettu myös äänieristysmittaukset kahdeksan eri huoneiston välillä. Mittauksen suoritti Akukon. Mittauksen tulokset olivat kauttaaltaan viitearvojen mukaiset.

Velaton hinta
315 000 €
Myyntihinta
129 129,53 €
Neliöhinta
6 237,62 € / m²
Velkaosuus
185 870,47 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
186,85 € / kk
Pääomavastike
1 134,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 321,25 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Saunavuoro 10 €/kk ja autopaikkavuokra 35 €/kk. Lisätietoa velkaosuudesta: Korko 0,78 % + 12 kk euribor ja korontarkistuspäivä 28.6. Lainaosuuslaskun voi tilata kirjanpitäjältä. Lyhennyksestä tulee olla kirjanpitäjään yhteydessä kuluvan kuukauden 10. päivä mennessä. Joulukuussa maksettavat 20.11. mennessä. Ylimääräisestä osakaslyhennyksestä sekä pankki että Kiinteistötahkola veloittaa hinnaston mukaisen kulun..

Rakennusvuosi
2021
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2021
Kerroksia
5
Energialuokka
B2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen, lämmöntalteenotto
Tontin koko
3 802 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Leppävaaran Kiinteistöhoito Oy
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Vantaan toimipiste Turvalaaksonkaari 2, 3. krs, 01740 Vantaa Isännöitsijä Jani Tanska jani.tanska@kiinteistotahkola.fi p. 0207481064
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Espoon kaupunki p. 09 816 21 www.kartat.espoo.fi
Liikenneyhteydet
Bussit Tietäjäntie n. 0,1 km ja Louhentori n. 0,6 km Metro Tapiolasta ja Otaniemestä n. 1,6 km Raide-Jokeri, Maari n. 0,6 km
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys