399 900 €80 m²

Uuno Kailaan katu 7 C, Vermonniitty, Espoo4h+kt+kph+s+wc+parveke

Velaton hinta
399 900 €
Hoitovastike
336 € / kk
Asuinpinta-ala
80 m²
Huoneita
4
Kerros
1 / 7
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vermonniitty
Kaupunki
Espoo

Kaunis kolmen makuuhuoneen koti - sauna, lasitettu parveke ja oma tontti!

Tämä ensimmäisen kerroksen kaunis ja hyvin suunniteltu neliö etsii uutta omistajaa. Tässä kulmahuoneistossa on erinomainen pohjaratkaisu ja ihana valo (lounas - luode)!

TILAVA KEITTIÖ JA VIILENTÄVÄ ILMALÄMPÖPUMPPU Tätä on rakennettu rakkaudella: kodin sydän on yhdistetty keittiö/olohuone, jossa on integroidut kodinkoneet, hulppeat tilat yhdessäololle sekä erinomaiset säilytys- ja työskentelytilat. Olohuone jatkuu huoneiston levyiselle, isolle lasitetulle parvekkeelle, Parveke on noin 16m2 ja suuntana luode. Kesähelteelläkin tämä koti pysyy miellyttävänä viileänä, sillä huoneistoon on v. 2023 asennettu ilmalämpöpumppu.

KOLME MAKUUHUONETTA Päämakuuhuone on ylellisen tilava ja säilytystä varten on oma vaatehuone. Kahdessa muussa makuuhuoneessa on vaatekaapistot.

OMA SAUNA JA KAKSI WC-TILAA Kylpyhuone on tyylikäs ja tilava - lasiseinäinen saunakin tästä kodista löytyy. Pesutornin paikka ja pyykkihuolto on sijoitettu tyylikkäästi kylpyhuoneessa erillisen oven taakse, aivan kuten lisäsäilytystilakin. Kylpyhuoneen seinä-wc istuin tuo tilaan ylellisyyttä. Luonnollisesti asunnossa on myös toinen wc.

Eteisessä on myös hyvät säilytystilat ja huoneistovarasto sekä lastenvaunuvarasto löytyvät kätevästi samasta kerroksesta.

AUTOPAIKKA Tämän kodin mukana myydään yksi autopaikka (Asunto Oy Espoon Osmankäämi, Perilänniitty 3, Espoo). Autopaikka on noin 13,5m2 ja hinta 7.000 €.

HUOLETONTA ASUMISTA Taloyhtiö on uudehko, v. 2022 valmistunut, ja rakentajan 10-v vastuut ovat voimassa vielä useita vuosia. Käytössäsi ovat yhteiskäyttöiset pesutupa, tyylikäs kerhotila sekä kaksi saunaa. Varaaminen onnistuu kätevästi YIT-Plus-palvelun kautta, josta löytyvät myös muut asumiseen liittyvät palvelut, talon tiedot, ilmoituspalsta ja asukkaiden yhteisö. Naapuriyhtiön kanssa yhteiskäyttöinen sisäpiha on rauhallinen ja viihtyisiä. Lisäksi taloyhtiössä on ulkoiluväline/polkupyörävarastoja (3 kpl), kuivaushuone sekä väestönsuoja. Jokaiselle asunnolle kuuluu myös oma 1. krs varastotila. Taloyhtiö on lunastanut tontin ja tässä kodissa voit valita maksatko tonttiosuuslainan pois kerralla vai kuukausittain rahoitusvastikkeen muodossa.

VIIHTYISÄ VERMONNIITYN ALUE Tämä loistava neliö sijaitsee kehittyvällä, mutta rauhallisella ja luonnonläheisellä Vermonniityn alueella, josta löytyvät kaikki tarvittavat palvelut, erinomaisset liikenneyhteydet ja monipuoliset ulkoilumahdollisuudet. Suomen keskusravirata Vermo sijaitsee aivan lähellä. Vihreillä ja merellisillä lähilenkkipoluilla lenkkeillessä voikin ihastella vaikkapa ohikulkevia hevosia. Lisäksi lähistöltä löytyy myös mm. Ruukinranta, golfkenttä, siirtolapuutarha, uimahalli, maauimala sekä koirapuisto, ja aivan talon kupeesta löytyy koripallokenttä, lukuisia lasten leikkipaikkoja sekä iso jalkapallokenttä, joka talviaikaan toimii luistelukenttänä.

Alueella on paljon päiväkoteja ja lähin koulu sijaitsee vajaan viiden minuutin kävelymatkan päässä, lähikaupan vieressä. Muutaman sadan metrin päähän on avattu K-supermarket.

ERINOMAISET LIIKENNEYHTEYDET JA MONIPUOLISET PALVELUT Lähimmät bussipysäkit sijaitsevat parin minuutin etäisyydellä ja Leppävaaran ja Mäkkylän juna-asemille kävelee noin vartissa. Lisämukavuutta liikkuvuuteen tuo Helsingin Itäkeskuksen ja Espoon Keilaniemen välillä kulkeva pikaraitiolinja Raide-Jokeri. Lähin pysäkki sijaitsee parinsadan metrin päässä. Autollakin liikkuminen sujuu vaivattomasti, Kehä I ja Turunväylä ovat vain lyhyen ajomatkan päässä. Kauppakeskus Sello sijaitsee lähellä ja tarjoten monipuoliset palvelut alueen asukkaille.

Ota yhteyttä ja tule tutustumaan! Siru Kääriäinen yrittäjä, kiinteistönvälittäjä, LKV Baba LKV puh. 040 5566 888 siru@babalkv.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Uuno Kailaan katu 7 C, 02600 Espoo
Kaupunginosa
Vermonniitty
Kohdenumero
80501835
Kerros
1 / 7
Asuinpinta-ala
80 m²
Tontin pinta-ala
2 075 m²
Kokonaispinta-ala
80 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+kt+kph+s+wc+parveke
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Uuni, liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone ja jääkaappipakastin (kaksi jääkaappi/pakastinta). Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Luode.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku ja lattiakaivo.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja häkkivarasto. Lisätietoja säilytystiloista: Huoneistossa erinomaiset säilytystilat.
Tulevat remontit
Taloyhtiö on valmistunut 2022
Tehdyt remontit
2024 Lämmitysjärjestelmän tarkastusmittaukset ja säätö 2024 - 2023 Perustajaurakoitsija YIT:n takuukorjauksia 2023 Julkisivun rappauksen takuukorjaus
Kiinteistötunnus
049-051-0352-0004
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
Elisa Saunalahti, laajakaista. Elisa Saunalahti.

Hinta

Velaton hinta
399 900 €
Myyntihinta
338 615,27 €
Neliöhinta
4 998,75 € / m²
Velkaosuus
61 284,73 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
336 € / kk
Pääomavastike
456 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
792 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Haiku
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 7 500 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2022
Huoneistojen lukumäärä
59
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2022
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 14.03.2032
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
huoneistokohtainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 075 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöintitoimisto Oiva Isännöinti Helsinki Oy, Marjo Tokkari, 010 7556 298
Kaavoitustiedot
Espoon kaupunki / kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, raitiovaunupysäkki lähellä, hyvä kulkuyhteys, hyvät pyöräilytiet ja kaupunkiliikenneyhteys

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Asunto Oy Espoon Haikun autopaikat on myyty erillisinä osakkeina. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Huoneiston kaupan yhteydessä myynnissä autopaikka (Asunto Oy Espoon Osmankäämi) hintaan 7.000 €.