165 000 €55 m²

Länsiportti 4 A, Olari, Espoo2h+k+kph

Velaton hinta
165 000 €
Hoitovastike
330 € / kk
Asuinpinta-ala
55 m²
Huoneita
2
Kerros
7 / 8
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Olari
Kaupunki
Espoo

Uudenveroinen koti Olarista!

Tämä valoisa ja viihtyisä kaksio sijaitsee Espoon Olarissa, erinomaisella paikalla hyvien kulkuyhteyksien ja palveluiden äärellä. Asunto on seitsemännessä kerroksessa, ja sieltä avautuvat huikeat näkymät ympäristöön. Lasitettu parveke tuo lisätilaa ja mahdollisuuden nauttia ulkoilmasta ympäri vuoden.

Rakennus on hyvin hoidettu, ja siinä on tehty useita merkittäviä remontteja, kuten linjasaneeraus vuonna 2026. Ekologinen maalämpö asennettu jo vuonna 2016. Keittiö uusittu 2026, joten pääset asumaan uudenveroiseen asuntoon. Tulevaisuudessa on suunnitteilla pihan kunnostusta ja aurinkopaneelien asennus, mikä lisää asumismukavuutta entisestään. Taloyhtiössä on myös sauna ja uima-allas, jotka tarjoavat mahdollisuuden rentoutumiseen kiireisen arjen keskellä.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viehättävään asuntoon, joka tarjoaa mukavan ja huolettoman asumisen Olarin sydämessä

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Länsiportti 4 A, 02210 Espoo
Kaupunginosa
Olari
Kohdenumero
80504278
Kerros
7 / 8
Asuinpinta-ala
55 m²
Tontin pinta-ala
1 880 m²
Kokonaispinta-ala
55 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keraaminen liesi, jää-/pakastinkaappi, astianpesukone, mikroaaltouuni, kaapistot ja tasot. Seinät maalattu, lattia laminaattia.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, peilikaappi, allaskaappi, pyyhekuivauspatteri. Seinät ja lattia laatta. Erillisten WC:n lukumäärä: 1.
Säilytystilat
Kaapistot ja häkkivarasto
Tulevat remontit
Kunnossapitotarpeet vuosille 2026–2029: 2026 Pihan kunnostusprojekti, syväkeräysjäteastiat, aurinkopaneelit, pysäköintialueen kunnostus ja sähköistys 2027 Linjasaneerauksen takuukorjaukset, hissin uusinta 2028 Kuntoarvio (koko kiinteistön)
Tehdyt remontit
2025 Linjasaneeraus 2024 Linjasaneerauksen toteutussuunnittelu 2023 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu 2021 Digitaaliset pohjapiirustukset 2021 Märkätilakartoitus 2021 Lukitusjärjestelmän uusiminen 2021 Märkätilakartoitus 2020 Ilmastointikanavien puhdistus 2019 Hissin pintojen kunnostus 2018 Putkiston kuntotutkimus 2016 Maalämpöjärjestelmään siirtyminen ja pihan muutostyöt valmiina 11/2016 2015 Maalämpöön siirtymisen toteutussuunnittelu, uudet led-käytävävalaisimet, 8. krs parvekkeiden puuosien huoltomaalaus 2014 Julkisivujen ja parvekkeiden betoniosat maalattu ja parvekelattiat pinnoitettu epoksipinnoitteella sekä kunnostettu kattoa kiertävä betonikaide 2013 Parvekkeiden betonikorjauksia 2011 Kuntotutkimus, parvekkeiden ja vesikaton betonirakenteet 2010 Lämmitysjärjestelmän perussäätö, linjasulut, linjansäätöventtiilit ja patteriventtiilit uusittu 2009 Ilmastointikanavien puhdistus ja säätö 2008 Kylpyhuoneiden lattiakaivojen pinnoitus 2007 Kiinteistön ikkunat uusittu 2007 Kiinteistön kuntoarvio 2006 Putkiston kuntotutkimus 2005 Antenniverkon kunnostus, Elisan kaapeli TV:hen liittyminen, Ulko-ovien uusiminen 2003 Liiketilan linjasulkuventtiilin uusiminen, Ilmastoinnin korjaus, Kylmäkoneiden korjaus 2002 Alustan ryömintätilan kunnostus tehty 2000 Julkisivujen saneeraus 1997 Parvekkeiden ovet uusittu, Patteriverkosto saneerattu, 1995 Vesikatto uusittu 1987-1991 Etuikkunat asennettu
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Olarin peruspalvelut noin 500 m, kauppakeskus Isoon Omenaan ja metroasemalle noin 1,6 km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
49-415-1-1158
Postitoimipaikka
Espoo

Hinta

Velaton hinta
165 000 €
Myyntihinta
97 840 €
Neliöhinta
3 000 € / m²
Velkaosuus
67 160 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
330 € / kk
Pääomavastike
308,55 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
642,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 27 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 4,25 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Sorjalax
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 910 800 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1972
Huoneistojen lukumäärä
64
Liiketilojen pinta-ala
459 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1972
Kerroksia
8
Hissi
Kyllä
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Rakennusmateriaali
Betoni ja tiili
Kattomateriaali
Kumibitumi
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 06.03.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 880 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Huttunen Emilia, emilia.huttunen@retta.fi, 010 228 8800
Kaavoitustiedot
Espoon kaupunki, +358 9 81621
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Maalämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Maalämpö
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat varataan Retta Isännöinti Oy:n kautta
Yhteiset tilat
Väestönsuoja, uima-allas ja urheiluvälinevarasto
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Seinät maalattu, lattia laminaattia.
Olohuoneen varusteet
Olohuoneesta kulku lasitetulle parvekkeelle. Seinät maalattu, lattia laminaattia.
Ominaisuudet
Kohde myydään kalustettuna: Ei