139 000 €55 m²

Kiskottajankuja 3, Vallikallio, Espoo2h, k, kph, parveke

Velaton hinta
139 000 €
Hoitovastike
242 € / kk
Asuinpinta-ala
55 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1983
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vallikallio
Kaupunki
Espoo

Valoisa kaksio ylimmässä kerroksessa Vallikallion sydämessä

Tämä 55-neliöinen kaksio sijaitsee Espoon Vallikalliossa, rauhallisella ja viihtyisällä alueella. Sijainti on erinomainen liikkumisen kannalta, sillä Leppävaaran juna-asema, kattavat palvelut ja kauppakeskus Sello ovat vaivattomasti saavutettavissa. Lähistöllä sijaitsevat niin päiväkodit kuin koulutkin, ja ulkoilumahdollisuudet ovat lähellä.

Asunto sijaitsee taloyhtiön kolmannessa eli ylimmässä kerroksessa, mikä tuo kotiin omaa rauhaa. Pohjaratkaisu on käytännöllinen: valoisasta olohuoneesta on käynti aurinkoiselle, etelään suuntautuvalle parvekkeelle. Makuuhuone ja keittiö täydentävät toimivan kokonaisuuden.

Huoneiston pinnat ovat siistissä kunnossa, mutta asunto tarjoaa loistavan mahdollisuuden päivittää sisätilat juuri omien mieltymysten mukaisiksi. Asunnon lattioissa on parketti ja kylpyhuone on laatoitettu. Keittiöstä löytyy kattava varustelu, kuten astianpesukone ja keraaminen liesi, jotka helpottavat arkea.

Asunto Oy Kiskottajanpolku on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on vuosien varrella toteutettu lukuisia kunnostuksia, kuten ikkunoiden ja parvekkeen ovien huoltoja sekä viemärien ja julkisivujen kunnostuksia. Yhtiö tarjoaa asukkailleen saunomismahdollisuuden sekä huoneistokohtaiset varastot. Autopaikkoja on saatavilla jonotusperiaatteella, ja käytössä on sähköauton latausmahdollisuus.

Tämä koti etsii uutta asukasta, joka arvostaa rauhallista ylimmän kerroksen sijaintia ja mahdollisuutta päästä vaikuttamaan kotinsa ilmeeseen. Tule tutustumaan ja ideoimaan tästä juuri itsesi näköinen asunto.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi – tämä koti odottaa uusia suunnitelmia!

Perustiedot

Kaupunginosa
Vallikallio
Kohdenumero
67829924
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
55 m²
Tontin pinta-ala
5 976 m²
Kokonaispinta-ala
55 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, parveke
Huoneita
2
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. Sopimuksen mukaan tai 1-2 kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, astianpesukone. Työtaso: laminaattitaso. Liesi: keraaminen liesi, liesikupu
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, kiinteät valaisimet, pesukoneliitäntä, WC
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero
Näkymät
Ikkunat: Etelä, pohjoinen Parveke: Etelä
Tulevat remontit
2026: Kuntoarvioiden- ja tutkimusten mukaisia mahdollisia korjaustoimenpiteitä. 2027: Lämmönjakokeskusken uusiminen, putkistojen kuntotutkimus. 2028: Lämmönjakokeskuksen tasapainoitus ja säätö, putkistojen kuntotutkimuksen mukaisia mahdollisi korjauksia, kuntoarvion päivitys. 2029: Putkistojen kuntotutkimuksen mukaisia mahdollisi korjauksia, parvekkeiden ja terassien ovien uusiminen, parvekerakenteiden huoltomaalaus ja osakorjaus, ikkunoiden ulkopintojen huoltokäsittely ja pinnaltaan merkittävästi haristuneiden puuosien osakorjaus, kuntoarvion mukaisia mahdollisia korjauksia. 2030: Putkistojen kuntotutkimuksen mukaisia mahdollisia korjauksia, kuntoarvion mukaisia mahdollisia korjauksia.
Tehdyt remontit
2025: Pihan ja ryömintätilan kunnostustyöt. 2023: D-portaan kosteusvaurion selvitys ja korjaus. 2022: Sähköautojen latauksen suunnittelu, kilpailutus ja toteutus. 2021: Elementtisaumojen uusiminen, leikkipaikan hiekka-alueen kunnostus. 2020: Pihan parantaminen. 2019: Aitojen korjaus, ilmanvaihtohormien nuohous ja ilmamäärien säätö, huippuimureiden uusiminen. 2018: Raitisilmaventtiilien asentaminen. 2017: Ulkoikkunoiden ulkopuolten sekä porraskäytävien maalauskunnostuksen ja vesipeltien saumakorjausten toteutus, aluevalasituksen uusiminen, vesikattojen huolto. 2016: Ulkoikkunoiden ulkopuolten sekä porraskäytävien maalauskunnostuksen ja vesipeltien saumakorjausten suunnittelu, saunaosaston kunnostus ja taloyhtiön omistaman huoneiston E34 märkätilakorjaus, EF-talon pystyviemäreiden uudelleenkuvaus. 2015: CD-talon salaojien ja maanpintojen kunnostus, julkisivujen tiililaattojen ja betonivaurioiden kunnostus ja C19 seinäkorjaus. 2014: Antenniverkon kunnostus. 2013: Leikkipaikan kunnostus ja kasvillisuuden hoito. 2012: Ikkunoiden ja ulko-ovien maalauskunnostus, päällysrakenteiden kunnostus (asfaltointi ja autopistokepaikat), viemärien huuhtelu ja kuvaus, märkatilakorjaukset C24 ja E37, ilmanvaihtokanavien nuohous ja säätö. Katso liite 2011-1997.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: K-Market Vallikallio
Koulu: Alueella useita
Päiväkoti: Alueella useita, uusi päiväkoti valmistuu Vallikadulle 2027 alussa (Vallipuiston päiväkoti).
Terveysasema: Leppävaaran terveysasema
K-Marketin viereen Lintuvaarantien ja Vallikadun risteykseen avattu uusi Kuntosali Fressi 24h. Kirjasto: Leppävaara Sello
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Espoo
TV-palvelut
Kaapeli-TV, DNA
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus, DNA taloyhtiönetti perusnopeus 25M/10M. Pitää tehdä oma sopimus DNA:n kanssa.

Hinta

Velaton hinta
139 000 €
Myyntihinta
134 416,60 €
Neliöhinta
2 527,27 € / m²
Velkaosuus
4 583,40 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
242 € / kk
Pääomavastike
77,12 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
319,12 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Tietoliikenneyhteysmaksu: 3,35 € / kk. Sähköauton latauspaikka 18 €/kk. Rahoitusvastike koostu useasta eri lainasta katso isännöitsijäntodistus.
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kiskottajanpolku
Lisätietoa taloyhtiöstä
26.3.2026 yhtiökokouksessa päätettiin myöntää hallitukselle valtuudet periä kaksi ylimääräistä hoitovastiketta tarvittaessa. 12.3.2018 yhtiökokouksessa päätettiin, että hyväksytään vedeneristeen ja sen asennuksen korvaamista laskua vastaan enintään 1500 € (sis.alv) osakkaiden muutostöinä toteuttamissa märkätilakorjauksissa. Yhtiössä voidaan asentaa luvan mukaiset parvekelasit.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1983
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1983
Kerroksia
3
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
5 976 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Kotikatu Oy, Pohjois-Leppävaara
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Ahventie 4 B 38, 02170 Espoo, Ismo Ruusunen, 010 228 2000, ismo.ruusunen@realia.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Espoon kaupunki 09 816 21
Liikenneyhteydet
Linja-auto, Leppävaaran juna-asema ja raidejokeri
Pihan kuvaus
lasten leikkipaikka
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä