185 000 €80,5 m²

Yläkartanonkuja 7 K, Soukka, Espoo3h+k

Velaton hinta
185 000 €
Hoitovastike
355,58 € / kk
Asuinpinta-ala
80,5 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Soukka
Kaupunki
Espoo

Tämä ylimmän kerroksen seesteinen saneerattu asunto -aivan metroaseman kupeessa- odottaa nyt uusia asukkaita. Hissin puutteen kruunaa avarat näkymät ja isojen ikkunoiden ansiosta mahtava luonnonvalon määrä. Jos arvostat valmiiksi remontoituja tiloja ja toimivaa pohjaa, varaathan pikaisesti oma esittelyaikasi!

Hanna Donner, LKV, LVV, KiLat 0400 400 603, hanna.donner@aktialkv.fi Aktia Kiinteistönvälitys Oy

Perustiedot

Sijainti
Yläkartanonkuja 7 K, 02360 Espoo
Kaupunginosa
Soukka
Kohdenumero
21504187
Kerros
4 / 4
Asuinpinta-ala
80,5 m²
Tontin pinta-ala
9 194 m²
Kokonaispinta-ala
80,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen, toimeksiantajan ilmoittama Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi
Huoneiston kokoonpano
3h+k
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Keittiöremontti v.2017: Rusthollin kokonaisvaltainen remontti, jossa uusittiin niin kalusteet kuin koneetkin: Kaapistot: Ala Carte, Astianpesukone UPO D65DS,
liesituuletin Silverline,
induktioliesitaso UPO HI6414F,
integroitu mikro UPO MI50DS

v.2024 on uusittu lisäksi jääkaappipakastin LG GBV3100DPY ja integroitu kiertoilmauuni UPO OS737X

Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ulostyönnetty. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Putkiremontti v.2015 ja V.2017 saneerattu ( amme poistettu ja korvattu suihkulla).
Säilytystilat
kellarikomero
Näkymät
Vehreät pihanäkymät ilta-aurinkoon. Huoneistossa isot ikkunat ja suorat ikkunanäkymät naapureihin puuttuvat.
Tulevat remontit
2025 Ilmastointikanavat puhdistus ja säätö 2025 Lämmitysverkosto termostaattien vaihto ja säädöt 2025 Pihasuunnitelman laatiminen 2025 Julkisivujen pesu 2025 Palovaroittimien uusiminen, kunnossapitovastuun siirtyessä taloyhtiölle 2025 Parvekkeiden korjaukset (vaurioituneet) suunnittelu ja kilpailutus (toteutus 2026-2027) 2025 Pihaportaiden kunnostus 2026 Pihasuunnitelman toteutus 2026 Sisäpihan käytävien asfaltointi kartoitus naapuriyhtiöiden kanssa 2029 Julkisivuverhousten kunnostus tai uusimisen suunnittelu
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2024 Ovipuhelimet suunnittelu ja toteutus 2024-2025 2024 Portaikkojen ulko-ovien uusiminen toteutus 2024 Ikkunat ja ulko-ovet toteutus 2023 Ikkunat ja ulko-ovet suunnittelu 2022 Vesikattojen uusiminen 2016 H-portaan katon korjaus 2016 Leikkipihan teko 2016 Linjasaneeraus 2015-2016 2013 Ikkuna- ja parvekeovien kunnostus ja maalaus kaikissa rappujen E,F,G ja H huoneistoissa 2013 Ikkunoiden maalaus ja korjaus A,D,I,K 2011-2013 2013 Linjasaneerauksen toteutussuunnittelu (Karves) 2012 K-rapun tukimuurin sadevesijärjestelmän uusinta 2012 Linjasaneerauksen hankesuunnitelma (Patronen) valmistuminen 2011 Kaapeli-TV ja internet 2011 Lämmönjakohuoneen kalusteiden ja elektroniikan täydellinen uusinta 2010 I-K -talon katon korjaus 2008 I-K - talon saunan korjaus 2007 Ilmastointikanavien puhdistus ja säätö 2007 Lukituksen uusiminen 2007 Parvekkeiden kattojen ja verikaton osittainen saneeraus 2007 Putkiston kuntotutkimus 2004 Antenniverkoston muuttaminen talotähtiverkoksi 2004 Neljän rakennuksen pitkien julkisivujen kunnostus levyttämällä 2003 A-D -talon vesikaton uusiminen 2002 E-F, G-H ja I-K -talojen elementtien saumaus 2002 E-F, G-H ja I-K -talojen ikkunoiden maalaus 2002 Neljän rakennuksen pohjois- ja itäpäätyjen levyttäminen 2000 A,B,C,D,E,F G,H -ulko-ovien kunnostus ja I-K -ovien uusiminen 2000 I- ja K -talon parvekkeiden kunnostus 1998 A-D -talon parvekkeiden kunnostus ja maalaus 1997 Neljän rakennuksen atelä- ja länsipäätyjen levyttäminen 1996-1997 1995 E-F ja G-H -portaiden ulko-ovien kunnostus 1994 A-D -talon ikkunoiden maalaus pohjoispuolella 1992 Ikkunoiden kunnostus TEMA-13 -menetelmällä 1991 Lämmönsiirtimet uusittu
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Espoonlahden uimahalli ja urheilupuisto 400m
Espoonlahden ratsastuskoulu 350m
K-Supermarket Soukka 250m
Apteekki Lippulaivassa 800m
Alepa Soukka 800m Koulut: Koulumäen koulu 200m
Soukan koulu 600m Päiväkoti: Yläkartanontien päiväkoti 250m
Päiväkoti Norlandia 200m
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: Makuuhuoneissa ja eteisessä hyvin kaappitilaa Kauppaan ei kuulu: Lastenhuoneen irtokaapisto.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
valokuitu

Hinta

Velaton hinta
185 000 €
Myyntihinta
185 000 €
Neliöhinta
2 298,14 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
355,58 € / kk
Pääomavastike
156,30 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
511,88 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Varsinainen yhtiökokous 15.4.2025. Päätettiin antaa hallitukselle valtuudet enintään 2 kuukauden ylimäärisen vastikkeen perimiseen tai perimättä jättämiseen talouden niin vaatiessa/salliessa ja että valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka.

Muut maksut

Vesimaksu
15 € / kk
Saunan kustannukset
9,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
10.00 e / kk

Rakennusvuosi
1969
Huoneistojen lukumäärä
83
Liiketilojen pinta-ala
475 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
10
Kerroksia
4
Energialuokka
E2018 voimassa 26.9.2033 asti
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
9 194 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Aallokko Kiinteistöpalvelut Oy
Isännöinti
Anders Wikholm, Kirkkonummen Huolto Oy, Asemankaari 1, 02400 Kirkkonummi 09 221 9090
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Soukan metroasema 200m

Yhteiset tilat
askarteluhuone. Taloyhtiössä muuta: Taloyhtiössä on 2 saunaosastoa, pesutila, ulkovälinevarasto, askarteluhuone, kuivaushuone ja väestönsuoja.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Seinät maalattu.
Olohuoneen varusteet
Kaikkialla laminaattilattiat