325 000 €88 m²

Heinjoenpolku 3 A, Laajalahti, Espoo4h, avokeittiö, kph, wc ja lasitettu parveke (yj:n muk. 4 h+k)

Velaton hinta
325 000 €
Hoitovastike
431,20 € / kk
Asuinpinta-ala
88 m²
Huoneita
4
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Laajalahti
Kaupunki
Espoo

Tyylikkäästi remontoitu ja muuttovalmis koti – tilaa, valoa ja huolettomuutta!

Tervetuloa tutustumaan tähän kauniisti remontoituun ja ajanmukaiseen kotiin, jossa yhdistyvät avarat tilat, modernit ratkaisut ja huoleton asuminen.

Tämä ensimmäisen kerroksen valoisa huoneisto tarjoaa erinomaisen pohjaratkaisun: kolme hyvän kokoista makuuhuonetta sekä avara olohuoneen ja keittiön yhdistelmä muodostavat toimivan ja viihtyisän kokonaisuuden. Oleskelutilat jatkuvat lasitetulle parvekkeelle, joka tuo lisää tilaa arkeen ja tarjoaa paikan rentoutumiseen.

Koti on kokenut merkittäviä uudistuksia, ja juuri valmistunut linjasaneeraus takaa asumisen huolettomuuden pitkälle tulevaisuuteen. Kylpyhuone ja erillinen wc ovat täysin uusittu tyylikkäästi ja vastaavat tämän päivän vaatimuksia.

Sisätiloissa korostuvat valoisuus, selkeälinjaisuus ja ajaton tunnelma. Suuret ikkunat tuovat luonnonvalon kauniisti sisään, ja toimiva pohjaratkaisu antaa mahdollisuuden monenlaiseen sisustamiseen. Säilytystilat on suunniteltu käytännöllisiksi, mikä tekee arjesta sujuvaa.

Taloyhtiö sijaitsee omalla tontilla ja sitä on hoidettu hyvin – merkittävimpänä uudistuksena juuri valmistunut linjasaneeraus. Asumismukavuutta lisää myös se, että hoitovastike sisältää sähkökulut, joten asumisen kustannukset ovat ennakoitavat ilman erillisiä sähkölaskuja – erityisesti nykyisessä vaihtelevassa energiatilanteessa tämä on merkittävä etu. Viihtyisä piha-alue ja vehreä ympäristö tuovat asumiseen rauhaa ja lisäävät kokonaisuuden houkuttelevuutta.

Laajalahti on arvostettu ja rauhallinen asuinalue, joka on erityisen suosittu lapsiperheiden keskuudessa turvallisuutensa ja monipuolisten leikkipuistojensa ansiosta. Arjen palvelut löytyvät kätevästi läheltä: koulut ja päiväkodit ovat lyhyen kävelymatkan päässä, ja lähikauppoina palvelevat muun muassa Alepa ja Lidl. Alue tarjoaa erinomaiset puitteet aktiiviseen elämäntapaan – Laajalahden luontopolut, Rosegarden Padel sekä Tapiola Golf sijaitsevat kaikki kävelyetäisyydellä. Lisäksi pikaraitiotien pysäkki on lähellä, mikä takaa sujuvat ja nopeat yhteydet eri puolille pääkaupunkiseutua.

Tämä koti tarjoaa valmiin ja huolettoman kokonaisuuden erinomaisella sijainnilla – täällä arki toimii ja asuminen tuntuu hyvältä.

Myynti ja esittelyt:

Katja Lampinen kiinteistönvälittäjä LKV, partner Bo LKV Helsinki, Kruununhaka p. 044 243 3744 I katja@bo.fi

Perustiedot

Sijainti
Heinjoenpolku 3 A, 02140 Espoo
Kaupunginosa
Laajalahti
Kohdenumero
21990212
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
88 m²
Tontin pinta-ala
5 986 m²
Kokonaispinta-ala
88 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h, avokeittiö, kph, wc ja lasitettu parveke (yj:n muk. 4 h+k)
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan viimeistään 2 kuukautta kaupanteosta
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu, ulostyönnetty.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, suihku.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve seuraavan viiden vuoden aikana: 2027-2030 Mahdollisten energiasäästötoimien toteutus 2027-2030 Vesikattojen kunnostus mahdollisten energiaremonttien yhteydessä Lisäksi yhtiössä suoritetaan vuosittain yleis- ja huoltokorjauksia kulloisenkin tarpeen mukaan
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2024 Linjasaneeraus saatettu loppuun 2024 Sähkö- data- ja antennijärjestelmien uusinta linjasaneerauksen yhteydessä 2024 Lukostojen korjaukset ja pesulakoneiden uusinta 2024 Huoneistokohtaisten vedenmittausjärjestelmien asennus 2024 Autojen latausinfran rakentaminen linjasaneerauksen yhteydessä 2024 Liittyminen Elisan valokaapeliin 2024 Yhtiön piha-alueiden kunnostus, remonttien jäljiltä. 2023 Linjasaneerauksen toteutus käynnistynyt 2023 Linjasaneerauksen suunnittelu valmistunut 2022 Linjasaneerauksen suunnittelu käynnistynyt 2021 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu 2021 Parvekkeiden lattioiden vesieristys ja parvekepintojen korjaus 2019 Parvekkeiden taustaseinät eristeineen uusittu. 2019 Parvekeovet uusittu 2019 Huoneistojen ja porrashuoneiden ikkunat uusittu 2019 Saunaosaston peruskorjaus valmistunut 2018 Saunaosaston peruskorjaus käynnistetty 2018 Putkiston kuntotutkimus 2018 A-C talon sokkelitason ikkunat ja pyöräkellarin ovet uusittu 2017 Huoneistojen oviin asennettu potkupellit 2017 Etupihan kulkuväylät kunnostettu ja tehty kaatokorjaukset 2016 Julkisivujen saumaukset uusittu 2016 Julkisivut maalattu Sto Lotusan maalilla 2016 A-C talon takaosaan tehty kapillaarikatko sorastuksella sekä avustava salaojitus 2016 Aulojen alakatot uusittu 2016 Jätekatokseen asennettu ovet 2015 Julkisivujen betonikorjausten sekä elementtisaumojen korjausten suunnittelu 2013 Toinen sauna muutettu kuntosaliksi 2013 Liiketilan kosteusvaurioiden korjaus 2013 C-rapun talon päädyn sokkelin ja salaojan korjaus 2013 Roskakatoksen maalaus ja laatoitus 2013 Rappujen valokatkaisimet uusittu 2013 Linjasulkujen uusinta 2012 Viemäreiden painehuuhtelu ja salaojien kartoitus 2010 Märkätiloihin suihkukaappi, allas ja allaskaappi 2010 Putkiston kuntotutkimus 2009 Leikkivälineiden uusinta 2009 Etelä-puolen Ikkunoiden korjaukset ja maalaukset 2006 Vesikattojen kunnostus 2000-2001 Kylpyhuonekorauksia 1997 Julkisivumaalaus
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Yhtiön osakeluettelo on siirretty Maanmittauslaitoksen huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta kaupan jälkeen. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
valokuitu

Hinta

Velaton hinta
325 000 €
Myyntihinta
227 787,55 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 693,18 € / m²
Velkaosuus
97 212,45 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Rahoitusvastike 3. Parvekeurakka ja linjas. suunnittelu, jäljellä 4 605,54 €
Rahoitusvastike 4. Linjasaneerauslaina, jäljellä 92 606,91 €

Vastikkeet

Hoitovastike
431,20 € / kk
Pääomavastike
630,96 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 062,16 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Linjasaneerauksen suunnittelu ja parvekekorjaukset 61,60 €/ kk ( 1 x 0,70 €/ m2)
Linjasaneeraus POV4 569,36 €/ kk ( 1 x 6,47 €/ m2)

Muut maksut

Vesimaksu
/ kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: - Yhtiössä on yhteissähkö (vastike sisältää asukkaiden sähkönkulutuksen) - saunamaksu 12 €/kk - Autopaikkamaksu, lämpöpaikka 15 €/kk - Autopaikkamaksu, latauspaikan vuokra 7 €/kk - Kotivakuutusmaksut omien sopimusehtojen mukaisesti - Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta - Hallituksella valtuus periä tarvittaessa enintään kahden kuukauden ylimääräinen hoitovastike - Kustannustiedot perustuvat viimeisimpään vahvistettuun tilinpäätökseen. Kevään 2026 yhtiökokousta ei ole vielä pidetty, joten vastikemäärät saattavat muuttua yhtiökokouksessa.

Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
42
Liiketilojen pinta-ala
88 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018 Viimeinen voimassaolopäivä 15.4.2036
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
5 986 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Sinimeän Kiinteistöpalvelu Oy
Isännöinti
Isännöitsijätoimisto H&J Viiala/ Espoon Helvi Oy, p. 0400 949 002 ja toimisto@helvi.fi. Isännöitsijä Jaakko Viiala.
Kaavoitustiedot
Tiedustelut: Espoon kaupunki, kaavoitus puh. 09 816 25000

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 39.
Yhteiset tilat
Taloyhtiössä muuta: Sauna, pesutupa, kuivaushuone, kerhotila, kuntosali, kellarikomerot, kylmäkellarikomerot, ulkoiluvälinevarasto, väestönsuoja.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: laminaatti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu, tapetti.