368 000 €125 m²

Ristiniementie 40 C, Laurinlahti, Espoo5h, k, 2 kph, s, vh, varasto, terassi, piha (yj: 5 h+k+s+varasto)

Velaton hinta
368 000 €
Hoitovastike
500 € / kk
Asuinpinta-ala
125 m²
Huoneita
5
Kerroksia
3
Rakennusvuosi
1980
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Laurinlahti
Kaupunki
Espoo

Kaunis rivitalohuoneisto mahtavan avarin merinäkymin tarjolla nyt Laurinlahdessa!

Tämä läpitalon koti korkealla rinteessä on hieno kolmeen kerrokseen jakautunut kokonaisuus, täällä kaikki ainekset ensiluokkaiseen, kodikkaaseen asumiseen ovat koossa.

Ylimmästä kerroksesta löytyy kaikki kodin kolme makuuhuonetta, joista isoimman yhteydessä upeat merinäkymät. Suurin makuuhuone on yhdistetty kahdesta huoneesta, ja onkin helposti palautettavissa kahdeksi erilliseksi makuuhuoneeksi, jolloin asunnossa on yhteensä peräti neljä makuuhuonetta. Keskikerroksesta pääset suojaiselle, viihtyisälle pienelle ja helppohoitoiselle takapihalle, jossa kuitenkin kivasti tilaa grillailuun, oleskeluun ja päivänpaistatteluun. Tässä kerroksessa sijaitsee keittiö, ruokailutila ja suuri valoisa olohuone. Alimmasta kerroksesta terassi. Jokaisessa Toisessa ja kolmannessa kerroksessa on wc, ja alimmassa kerroksessa isompi kylpyhuone, josta löytyy niin sauna, kuin tilava suihkukaappi sekä peili- ja allaskaappi.

Tämä kaukolämpöön kytketty taloyhtiö on hyvin hoidettu, korjauksia tehdään säännönmukaisesti. Lapsiystävällinen asuinalue, jossa perheet viihtyvät. Täällä sekä suomen- että ruotsinkieliset tarhat ja koulut ovat lähellä.

Sijainti lähellä Espoonlahden keskustaa takaa hyvät palvelut, mm. uusi Lippulaivan kauppakeskus palvelee lähellä. Länsimetro palvelee Espoonlahdessa, ja autollakin pääset sujuvasti Helsingin keskustaan alle puolessa tunnissa. Lähiympäristö on vehreää pidettyä asuinaluetta, jossa on hyvät ulkoilumahdollisuudet. Upea merenranta lähietäisyydellä antaa oman ekstralisänsä täällä asumiseen. Läheisen Espoon rantaraitin kauneus on vailla vertaansa.

Tämä kohde on ehdottomasti tutustumisen arvoinen ja näyttää parhaat puolensa nimenomaan paikan päällä. Kotoisan tunnelman aistit vain tulemalla katsomaan tätä kivaa taloa.

Ole yhteydessä ja sovi oma yksityisesittelysi tai varaa paikkasi sunnuntain ennakkoesittelystä. Lämpimästi tervetuloa ihastumaan!

TÄMÄN KOHTEEN MYY

Susanna Arnall LKV LVV | 0400-884448 | susanna@bo.fi Service also in English.

www.susannaarnall.com www.facebook.com/susannaarnalllkv/ IG: @susannaarnall

Harkitsetko oman asuntosi myyntiä? Pyydä minut sitoumuksetta maksuttomalle arviokäynnille. Kerron samalla lisää tämänhetkisestä asuntomarkkinatilanteesta, palveluistani ja Bo:n loistavasta välityskonseptista sekä miten asunnonvaihdon suhteen kannattaa edetä. Autan mielelläni!

Perustiedot

Sijainti
Ristiniementie 40 C, 02320 Espoo
Kaupunginosa
Laurinlahti
Kohdenumero
21891674
Kerroksia
3
Asuinpinta-ala
125 m²
Tontin pinta-ala
1,06 ha
Kokonaispinta-ala
125 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston todellinen pinta-ala voi siis olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
5h, k, 2 kph, s, vh, varasto, terassi, piha (yj: 5 h+k+s+varasto)
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Työtasot: kivi, metalli. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin, jääkaappi. Varustus: liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone. Lattia on keraaminen laatta, induktiotaso-uuni yhdistelmä, astianpesukone, jääkaappipakastin, liesituuletin, eteisessä toinen jääkaappi,
graniittiset kivitasot, teräksinen pesuallaspöytä. Keittiön yhteydessä olevasta ruokatilasta pääsee suojaiselle takapihalle.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Sisääntulokerros: Saunan ja kylpyhuoneen remontti valmistunut huhtikuussa 2026. Sauna, uusi kiuas, iso suihkukaappi, peili- ja allaskaapisto, saunan yhteydessä pieni vilpola.

Keskikerros: WC, peili- ja allaskaapisto, pyykinpesukone ja mahdollisuus kuivausrummulle, seinät ja lattia marmorilaattoja.

Yläkerta: WC, suihku vaihdettu 2025, samoin allaskaappi ja peilikaappi, seinämateriaali kaakelilaattoja, lattiamateriaali laattoja. Varustus: suihkukaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi.
Näkymät
Etelään, osin meren lahdelle päin, sekä pohjoiseen
Tulevat remontit
Kunnossapito-ohjelma vuosille 2025 - 2030 2024 - 2028 Ulkoportaiden etupintojen, ovien edustojen ja sokkelien rappausten korjauksia 2025 B-talon hulevesien johtaminen 2025 Palovaroittimet 1 kpl. 60 m2 yli 60 m2 2 kpl. 2026 Leikkipaikan perusteellinen kunnostus, 2024 Leikkipaikka raportissa mainitut viat ja puuteet korjataan 2026-2027 Linjasaneeraus, maalämpö, sähköautojen lataaminen, pihavalaistus (Osittainen linjasaneeraus meneillään, tämän asunnon osalta tehty) 2027 Sähköautojen latauspaikkojen lisääminen, pihavalaistus, tutkitaan maalämpömahdollisuutta. 2027 Alkuperäisten pohjoispuolen ovien ja ikkunoiden uusiminen.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 1995 Ilmalämmityskojeet peruskunnostus. 1996 kattojen vesieristeet uusittu. 1999 eteläpuolen ikkunat uusittu, a-talon pihan pihaovet ja toisen makuuhuoneen ikkunat uusittu, lämmönsiirrin uusittu. 2002 Käyttölämpölaite ja käyttövesisulut uusittu. Ilmalämmityslaitteet perushuollettu. 2003 kiinteistön kuntoarvio, kunnostettu pesuhuoneet A 3, B 1, C 16 ja C 18. 2004 liittyminen HTV-Welhon kaapeliverkkoon, antenniverkon kunnostus. 2005 pesuhuoneiden kuntoarvio. 2006 Kunnostettu pesuhuoneet D 22, D 25, E 33. 2008 Julkisivujen ja ulkorakenteiden uusimisurakka: piha-aidat, ulkovarastot, jäterakennukset ja eteläpuolen puupaneloinnit uusittiin, - pohj. puoleiset ikkunat ja paneloinnit maalattiin, sokkelit kunnostettiin ja sokkelien vierustoille sorastukset, A-talon ympärille asennettiin salaojaputkisto, huoneistojen betoniset ulkoportaat uudistettiin, elementtisaumat uusittiin. 2009 uusittu postilaatikot, vesikattojen läpiviennit tarkastettu ja tarvittaessa korjattu tai tiivistetty, B 10 ulko-ovi ja teknisten tilojen ulko-ovet (3 kpl) uusitiin. 2010 tontin ylärajan puuaita uusittiin, Ilmanvaihtokanavien ja lämmityslaitteiden puhdistus sekä ilmamäärien perussäätö 2011 leikkivälineiden sekä matto- ja kuivaustelineiden kunnostukset, f-talon alustatilaan asennettiin tuuletuspuhallin. 2012 C- ja E-talojen päätyjen välissä oleva portaikko uusittiin. 2013 alaparkkipaikan autopaikkojen leventäminen. 2014 Alaparkkipaikan asfaltointi, uudet sadevesikaivot (A/B, A/F), muut asfalttikorjaukset. 2015 Asfaltin reuna-alueen kivetys (A1-A5) 2016 Ulko-ovien ja lukitusjärjestelmän uusiminen. Vesijohtojen kuntotutkimukset. Päävesimittari liitetty etäseurantaan. 2017 Betonikaivon korjaus. Asunnon D 25 vesikaton korjaus ja suunnittelu. 4 Asunnon lämmitysjärjestelmien korjaukset. 2018 Runkovesijohtojen kannakointeja korjattu. As D 25/26 välisen ulkoseinän korjaus. Puustoa ja pensaita karsittu. 2020 Asuntopihojen lauta-aitojen päälilautojen uusiminen 2020 Vesikatteen kermin ja osan kattokupujen uusiminen C ja D-talot 2021 Alapohjien rakenteiden tiivistys uretaanilla 2022 Ilmalämmitysjärjestelmän saneeraus 2023 Pihan- ja sokkelin korjauksia 2023 C 20 huoneiston kosteusvaurio korjaukset 2023 Leikkipaikan tarkastus 2024 Kuntotarkastus 2024 Ongelma puiden kaatoja Yhtiössä on meneillään kylpyhuoneiden ja saunojen kunnostusurakka, joka on valmistunut asunnon C16 osalta
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Saunan ja kylpyhuoneen remontti valmistunut huhtikuussa 2026. Sauna, uusi kiuas, iso suihkukaappi, peili- ja allas kaapisto, saunan yhteydessä pieni vilpola. . sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Lippulaivan ostoskeskus. Espoon rantaraitti, venelaiturit ja säilytys, urheilupuisto ja sen monipuoliset palvelut, uimahalli, hevostallit, kuntosali lähellä, talviuimapaikka Suokan-Laurinlahden uimarannoilla. Koulut: Espoonlahden koulu ja lukio, Storängenin koulut, Laurinlahden koulu.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
368 000 €
Myyntihinta
366 577,63 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 944 € / m²
Velkaosuus
1 422,37 €
Lisätietoa velkaosuudesta
POV1 Js-korjaukset

Vastikkeet

Hoitovastike
500 € / kk
Pääomavastike
54 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
554 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Hallituksella valtuudet periä enintään kaksi ylimääräistä hoitovastiketta.

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Osittaisen putkistoremontin kulut eivät vielä ole selvillä, mutta myyjältä saadun tiedon mukaan tämän asunnon osalta kustannusarvioksi on arveltu n. 40000 - 46000 euroa. Vesivastike (ennakko) 0,17 € / m²/ kk Autopaikka 5,00 €/autopaikka/kk Kotivakuutus henkilökohtaisten sopimusehtojen mukaan.  Käyttösähkö kulutuksen mukaan suoraan sähköntoimittajalle tekemänsä sähkösopimuksen mukaisesti. Ostaja maksaa varainsiirtoveron 1,5 % velattomasta kauppahinnasta kaupantekotilaisuudessa. Osakekirja on paperinen. Yhtiön osakeluettelo on siirretty Maanmittauslaitoksen huoneistotietojärjestelmään, ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista mahdollisista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Kustannustiedot perustuvat viimeisimpään vahvistettuun tilinpäätökseen. Kevään yhtiökokousta ei ole vielä pidetty, joten vastikemäärät saattavat muuttua yhtiökokouksessa.

Rakennusvuosi
1980
Huoneistojen lukumäärä
37
Kerroksia
3
Rakennusmateriaali
puu, betoni
Kattomateriaali
Huopa
Kattotyyppi
Harja
Energialuokka
C2018 Voimassa 22.11.2033 asti.
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1,06 ha
Kiinteistönhoito