395 000 €85 m²

Madekuja 4 B, Haukilahti, Espoo3h, k, kph/wc, wc, lasitettu parveke

Velaton hinta
395 000 €
Hoitovastike
510 € / kk
Asuinpinta-ala
85 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1967
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Haukilahti
Kaupunki
Espoo

Valoisa ja hyväkuntoinen ylimmän kerroksen koti, jonka 1960-luvun tunnelma, suuret ikkunat, asunnon levyinen suuri lasitettu parveke ja rauhalliset, vehreät näkymät kutsuvat viihtymään.

Huomaathan, että talossa ei ole hissiä.

Huoneiston toimiva ja muunneltava pohjaratkaisu tarjoaa tällä hetkellä kaksi makuuhuonetta, ja pohjassa on hyvin tilaa kolmannelle huoneelle. Alapuolella samassa linjassa olevat huoneistot ovat yhtiöjärjestyksen mukaan 4h+k. Ratkaisu sopii hyvin niin avaria oleskelutiloja arvostaville kuin perheillekin.

Asunnon tilava ja ikkunallinen kylpyhuone, sekä erillinen wc on uudistettu linjasaneerauksen yhteydessä perustasoa laadukkaammilla materiaaleilla.

Hyvin hoidettu taloyhtiö on rakennettu vuonna 1967 omalle tontille. Suuria remontteja on jo paljon takana, esim. linjasaneeraus on valmistunut vuonna 2024, vesikatto uusittu 2025, sähköautojen latausinfra rakennettu 2024, maalämpöön siirrytty 2017.

Ylin kerros, isot ikkunat ja vehreä ympäristö tuovat kotiin omaa rauhaa. Taloyhtiön autopaikoilla on sähköauton latausmahdollisuus.

Haukilahti on rauhallinen ja pidetty asuinalue, jossa luonto ja kaupunkiasuminen nivoutuvat sujuvasti yhteen. Metrolle on matkaa noin 1 km kävellen, Haukilahden paikallispalvelut ovat lähellä ja Iso Omena sijaitsee noin 5 minuutin ajomatkan päässä.

Tervetuloa tutustumaan!

Lisätiedot ja esittelyt:

LKV, KTM Petri Ehrstén 040 680 7714 // petri.ehrsten@bo.fi

Perustiedot

Sijainti
Madekuja 4 B, 02170 Espoo
Kaupunginosa
Haukilahti
Kohdenumero
20855262
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
85 m²
Tontin pinta-ala
3 028 m²
Kokonaispinta-ala
85 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph/wc, wc, lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
2 kk kaupanteosta/sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen, erillisuuni. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, lattialämmitys, suihku, peilikaappi, kylpyhuonekaapisto.
Näkymät
Vehreät näkymät sisäpihan suuntaan
Tulevat remontit
2025 Julkisivun elementtisaumojen uusiminen 2025 Parvekkeiden kattoikkunoiden korjaus 2026-2027 Piipun purku 2027 Lukitusuudistus 2026-2028 Julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimuksen perusteella tehtävät mahdolliset korjaukset
Tehdyt remontit
Kph ja wc remontoitu linjasaneerauksen yhteydessä. TALOYHTIÖSSÄ: 2000 Yhtiö siirtyi osakasomistukseen Tapiola-yhtiöltä,. 2001 Ulko-ovien panelointi ja maalaus, talon elementtisaumojen uusinta, seinien ja autokatoksen, Lukkojen uusiminen. 2002 Kylmäkellari poistettiin käytöstä, linjasulku- ja säätöventtiilit uusittiin, patteriventtiilit uusittiin, ilmanvaihtokanavien nuohous. 2003 Parvekkeiden ulosheittäjien asentaminen, kattojen ja pintojen uusiminen 2004 Yläpohjan lisälämmöneristäminen 40cm selluvillaa 2004 Vesimittarin, pääsulun ja lämpimän veden kiertopumpun uusiminen 2004 Rakennuksen länsipuolen pintavesien piston parantaminen 2004 Itäpuolen ikkunoiden uusiminen 2004 Päätyhuoneistojen kylpyhuoneiden ikkunoiden uusiminen 2005 Paineenalennusventtiilin asentaminen 2005 Lämmönsiirtimen uusiminen 2007 Länsipuolen ikkunoiden ja parvekeseinien maalaus 2008 Parvekkeiden lasittaminen 2010 Sadevesiviemäröinnin uusiminen 2011 Molok syväkeräysjärjestelmän asentaminen 2013 Hiekkalaatikon uusiminen 2013 Katon paikkakorjaus ja maalaus 2014 Pyöräkellarin kunnostaminen 2014 Julkisivun paikkamaalaus ja sokkelin maalaus 2016 Saunan osittainen kunnostaminen 2016 Rakennuksen pohjoispäädyn maalaus 2016 Autokatoksen ulkoseinien maalaus 2017 Maalämpöön siirtyminen 2017 Asennettu uusi huippuimuri A ja B portaaseen 2018 Suoritettu putkistojen kuntotutkimus 2019 Leikkialueen uusiminen 2019 Katon läpivienti tiivistykset 2019 Valaistus uudistus 2020 Yhden huoneiston ja kellarin kosteusvaurion korjaustyö 2020 Parvekkeiden kuntokartoitus 2021 Märkätilakartoitus 2022 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu 2022 Autokatoksen korjaus. 2024 Sähköauton latausinfran rakentaminen ja latauslaitteiden asennus 2023-2024 Hormikartoitus ja korvausilman riittävyyden arviointi 2023-2024 Linjasaneeraus 2025 Vesikaton uusiminen

Velaton hinta
395 000 €
Myyntihinta
390 356,91 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 647,06 € / m²
Velkaosuus
4 643,09 €

Vastikkeet

Hoitovastike
510 € / kk
Pääomavastike
86,70 € / kk
Erityisvastike
51,00 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
647,70 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
24 € / kk
Saunan kustannukset
15,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksu on ennakko, tasaus mittarin mukaisesti. Kylmävesivastike, kulutus 4,85 euroa/m³, Lämminvesivastike, kulutus 17,19 euroa/m³ Autokatosvuokra 30 €/kk, autopaikkavuokra 15 €/kk

Rakennusvuosi
1967
Huoneistojen lukumäärä
18
Liiketilojen pinta-ala
51,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
3
Energialuokka
Energiatodistus vanhentunut 31.10.2025.
Energiatodistus
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
3 028 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Selco Oy asiakaspalvelu@selco.fi Olarinluoma 16 02200 Espoo
Isännöinti
Kontu Espoo Neilikkatie 17 01300 Vantaa 0107398990 Hannele Hanen / 010 739 8990 / hannele.hanen@kontuoy.fi
Kaavoitustiedot
Lisätiedot Espoon kaupunki, kaupunkisuunnittelu, p. 09 8162 5000
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
2018 Putkiston kuntotutkimus 2020 STIO Oy Parvekkeiden kuntokatselmus 2021 Raksystems märkätilojen massakosteuskartoitus 2026 Julkisivun ja parvekkeiden kuntotutkimus

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 1. autokatoksia: 10. piha-autopaikkoja: 10.