175 000 €62 m²

Honkavaarantie 3 C, Viherlaakso, Espoo2h+k+s (yhtiöjärjestyksessä 2h+k)

Velaton hinta
175 000 €
Hoitovastike
297,60 € / kk
Asuinpinta-ala
62 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1984
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Viherlaakso
Kaupunki
Espoo

RAUHALLINEN SIJAINTI, OMA PIHA JA TOIMIVA POHJA, TOTEUTA TÄSTÄ OMA UNELMAKOTI!

Tässä 62 m² rivitaloasunnossa on erinomainen mahdollisuus luoda juuri omannäköinen koti. Huoneiston pohjaratkaisu on onnistunut ja arkjessa hyvin toimiva. Kokonaisuuden kruunaavat oma sauna, varaava takka sekä sopivan kokoinen piha. Asunto vaatii remonttia, joten uusi omistaja pääsee toteuttamaan tilat, materiaalit ja tunnelman täysin omien toiveidensa mukaan.

Kodissa on paljon käytännöllisiä vahvuuksia. Sisäänkäynnin yhteydessä sijaitsee hyvän kokoinen ulkovarasto, ja aivan asunnon edessä on tilaa kahdelle autolle. Sähkölämmityksen tukena toimiva varaava takka tuo asumiseen viihtyisyyttä ja auttaa pitämään lämmityskustannuksia kurissa.

Taloyhtiöstä on pidetty hyvää huolta vuosien varrella. Hiljattain uusitut salaojat ja vesikatto kertovat siitä, että kunnossapitoon on panostettu. Valkoinen tiilijulkisivu on näyttävä ja kestävä, ja myös uusittu tiilikatto korostaa rakennuksen laadukasta kokonaisilmettä.

Viherlaakso on pidetty ja vehreä asuinalue, jossa arki toimii sujuvasti. Lippajärven läheisyys, rauhallinen ympäristö, koulut ja päiväkodit sekä kattavat lähipalvelut tekevät sijainnista houkuttelevan. Lisäksi liikenneyhteydet Helsingin, Leppävaaran ja Espoon keskuksen suuntaan ovat erinomaiset, ja alueella on myös hyvät pyöräily- ja ulkoilureitit.

Esittelyt joustavasti sopimuksen mukaan. Tervetuloa katsomaan!

Perustiedot

Sijainti
Honkavaarantie 3 C, 02710 Espoo
Kaupunginosa
Viherlaakso
Kohdenumero
614920
Kerroksia
1
Kerroksen lisätiedot
Alin kerros
Asuinpinta-ala
62 m²
Tontin pinta-ala
5 738 m²
Kokonaispinta-ala
62 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+k+s (yhtiöjärjestyksessä 2h+k)
Huoneita
2
Kunto
Välttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Keittiö remontoitavassa kunnossa. Nykyiset varusteet: jääkaappipakastin, lattialiesi, liesituuletin, kaapistot, kiinteät valaisimet välitilassa.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone remontoitavassa kunnossa. Nykyiset varusteet: sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, suihku, suihkukulma, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä sekä kiinteät valaisimet katossa ja saunassa.
Säilytystilat
Vaatehuone, ulkovarasto
Näkymät
Makuuhuone ja sisäänkäynti etelään ja olohuone ja keittiö pohjoiseen.
Tulevat remontit
Suunnitellut: Hallituksen kunnossapitotarve selvitysseuraavalle viidelle vuodelle: 2025 Vesikattojen korjaukset (tehty), palovaroittimien ylläpito yhtiölle 2.000 Kassa 2026 Salaojien kuvaus ja huuhtelu (1.000 kassa), vesikalusteet ja viemärit: kartoitus ( 2.000 kassa) 2027 Ilmanvaihtokanavien puhdistus (1.500 kassa) 2028 Lämminvesivaraajien (8) uusinta (15.000 vastikekorotus) 2029 Lukitusten uusinta (5.000 kassa) Asunto-osakeyhtiölain mukaisen hallituksen kirjallisen selvityksen yhtiön rakennusten ja kiinteistön kunnossapitotarpeista seuraavan viiden vuoden aikana tarkoitus on, että hallitus esittää arvionsa kunnossapitotöitä, jotka voivat vaikuttaa osakehuoneiston käyttämiseen tai siitä aiheutuviin kustannuksiin. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään aina yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvitys päivitetään vuosittain
Tehdyt remontit
2019 Katto (Kattocenter), A-C-talon väliaita, ilmanvaihtojärjestelmä puhdistus 2020 Valesokkelin kosteuskartoitus, salaojat ja hulevedet (Molarum), as. C5 valesokkelikorjaus 2021 As. B1 takkamuurin kosteuskorjaus ja as. B1-B2 ulkoseinät (salaojavaurio) 2022 C1-C2 vesikouru, pihalaatat 2023 Puuosien huoltomaalaus-1 , katon eläinverkkojen kunnostus 2024 Puuosien huoltomaalaus-2 2025 Vesikattojen korjaukset, palovaroittimien ylläpito yhtiölle
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Ruokakauppa Alepa n. 200m, postin pakettipiste Alepalla n. 200m, itsepalvelukirjasto n. 200m, terveysasema Kilossa sekä Leppävaarassa. Koulut: Ala-aste ja yläaste n. 300m. Päiväkoti: Alepan vieressä yksi ja muitakin ihan lähellä. Apteekki n. 200m, sekä useita suurempia ja pienempiä kauppakeskuksia kohtuullisen matkan päässä.

Velaton hinta
175 000 €
Myyntihinta
158 479,23 €
Neliöhinta
2 822,58 € / m²
Velkaosuus
16 520,77 €

Vastikkeet

Hoitovastike
297,60 € / kk
Pääomavastike
183,52 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
481,12 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
15,00 € / hlö / kk Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Vesimaksu 15,00 €/hlö/kk, sähkölämmitys 8500 kWh/v, 100,00 €/kk. Vesimaksu on ennakko. Huoneistokohtaiset vesimittarit, laskutus suoritetaan kulutuksen mukaan, kylmä vesi 4,45 €/m3. Mahdollisten ylimääräisten tasauslaskujen osalta mm. osakasmuutosten yhteydessä, tulee osakkaan tilata veden tasauslaskutus isännöinnin verkkokaupasta. Yhtiökokous 26.5.2025: valtuutettiin hallitus perimään enintään kolmen kuukauden ylimääräinen hoitovastike taloustilanteen niin vaatiessa. Valtuutus on voimassa seuraavaan yhtiökokoukseen asti. Huoneiston osakelukumäärä on 62 ja pinta-ala on 62 m2. Huoneiston C 6 huoneistotunnus voimassa olevassa yhtiöjärjestyksessä on C 2, osakelukumäärä 62 kpl, osakkeet 548-609. (osakirjassa C002, osakkeet 62 kpl, 548-609). Äänimäärä on 62. Vastikkeet muodostuvat todellisen neliömäärän mukaan.

Rakennusvuosi
1984
Huoneistojen lukumäärä
11
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1984
Kerroksia
1
Tontin koko
5 738 m²
Liikenneyhteydet
Turuntie lähellä ja monet muutkin isot väylät lähellä. Bussipysäkki ihan lähellä n. 100m.
Lämmitys
Sähkö
Lämmönjakelu
Sähköpatterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Sähkö. + varaava takka
Kunnan numero
49

Yhteiset tilat
Urheiluvälinevarasto, yhteisantennijärjestelmä
Pintamateriaalit
Keittiö: parketti. Olohuone: parketti, seinät maalattu ja paneelikatto. Makuuhuone 1: muovimatto, seinät maalattu ja paneelikatto. Sauna: lattia laatoitettu, seinät paneloitu. Kylpyhuone: lattia- ja seinät laatoitettu, paneelikatto. Eteinen: parketti eteisessä, tuulikaapissa muovimatto.