318 900 €54 m²

Niittytaival 9 B, Niittykumpu, Espoo2h+kt+s

Velaton hinta
318 900 €
Hoitovastike
297 € / kk
Asuinpinta-ala
54 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
2014
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Niittykumpu
Kaupunki
Espoo

Tämä valoisa ja tilava 54 m2:n kaksio sijaitsee Espoon Niittykummussa, rauhallisella ja kehittyvällä alueella. Vuonna 2014 valmistunut asunto on hyvässä kunnossa ja tarjoaa mukavaa asumista modernissa ympäristössä. Asunnossa on yksi makuuhuone, kylpyhuone saunalla, avara olohuone/keittiö sekä lasitettu parveke. Asunto sijaitsee hissitalon viidennessä kerroksessa. Lämmitys hoidetaan kaukolämmöllä ja ilmanvaihto on koneellinen, mikä takaa miellyttävän sisäilman. Taloyhtiössä on myös autohalli, mistä on mahdollisuus ostaa autopaikka. Niittykummun alueella on kattavat palvelut, hyvät julkiset liikenneyhteydet sekä sujuvat yhteydet autolla. Lähistöltä löytyvät myös koulut ja päiväkodit, mikä tekee alueesta ihanteellisen lapsiperheille. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän asuntoon, joka tarjoaa modernia asumista loistavalla sijainnilla. Huoneisto myydään vuokrattuna. Lisätiedot välittäjältä.

Lisätiedot ja yksityiset esittelyt: Peppi Martas, 040 867 8166, peppi.martas@vendo.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Niittytaival 9 B, 02200 Espoo
Kaupunginosa
Niittykumpu
Kohdenumero
80502735
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
54 m²
Tontin pinta-ala
3 997 m²
Kokonaispinta-ala
54 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+kt+s
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, astianpesukone ja liesituuletin
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peili ja lattialämmitys.
Säilytystilat
Kellarikomero
Tulevat remontit
KUNNOSSAPITOTARPEET SEURAAVALLE VIIDELLE VUODELLE 2025: Muurivalaisinten kiinnitys – 2.000 € Parvekelasien huolto – 10.000 € Maakylmän ilmastusventtiilit uusittava – 1.000 € 2026: Porraskäytävien ja yleisten tilojen pintavaurio- ja halkeamakorjaukset ja seinäosien ylimaalaus tarvittaessa – 3.000 € A-talon IV-VAK:n uusiminen – 2.000 € Ilmanvaihtokanavien puhdistus sekä ilmamäärien mittaus ja säätö – 10.000 € Huoneisto-ovien ovilehtien tiiveyden tarkistaminen ja ovien sovitussäädöt (paloluokkavaatimus EI30) – 2.000 € 2027: Yleisten tilojen, UV-varastojen ja teknisten tilojen lattioiden huoltomaalaus – 4.000 € Ikkunoiden ja parvekeovien kuntoarvio – 2.500 € 2028: Eristämättömien lämpöjohtojen kartoitus – 1.000 € Ilmanvaihtokoneiden huolto- ja korjaustyöt elinkaaren pidentämiseksi – 40.000 € 2029: Kiinteistöautomaatiikan uusiminen – 20.000 € Viemäreiden kuvaus ja huuhtelu tarvittaessa – 5.000 € Huoneistokohtaisten vesimittareiden uusiminen – 25.000 €
Tehdyt remontit
HALLITUKSEN SELVITYS AIEMPINA VUOSINA TEHDYISTÄ KUNNOSSAPITO- JA MUUTOSTÖISTÄ: 2024: Skanska toteutti 10v. takuutarkastuksessa havaittujen puutteiden korjauksia Vesivahinkokorjaus B porras 4. krs B-talon ilmanvaihdon puhallinmoottorin uusiminen Väestönsuojan tiiveyskoe Palovaroittimien uusiminen 2023: Kuntoarvio, 10 vuotistarkastus ja märkätilakartoitukset toteutettiin Caverion Suomi Oy Lämmönjakohuoneen uudelleen pinnoitus Skanskan takuukorjauksena VSS väestönsuojan purku- ja käyttöönottosuunnitelma Siivous- ja kuivaushuoneen rättipatterivuodon kuivaus- ja korjaustyö Lämmönjakohuoneen ohjaustabletin uusinta ja korjattu verkkoyhteys ilmanvaihtokonehuoneeseen 2022: Biiliparkin autolataus toteutettu Väestönsuojaa tarkastettu 2020: Maalämmön/kylmän ilmastusventtiilit uusittu Parvekelasistusten huolto ja säätötöitä Patteriverkoston säätötöitä 2019: Kylpyhuoneiden lattialämmityksen tarkastus Ilmanvaihtokanavien nuohous
Kiinteistötunnus
0049-0015-0052-0016
Postitoimipaikka
Espoo

Hinta

Velaton hinta
318 900 €
Myyntihinta
193 121,95 €
Neliöhinta
5 905,56 € / m²
Velkaosuus
125 778,05 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
297 € / kk
Pääomavastike
1 232,72 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 529,72 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Espoon Suulperi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 16 031 015 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2014
Huoneistojen lukumäärä
50
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2014
Kerroksia
5
Hissi
Kyllä
Rakennusmateriaali
Betoni
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 07.06.2031
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Tontin koko
3 997 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Helsingin Seudun Isännöitsijät Oy, Joanna Hattunen, joanna.hattunen@hsi.fi, 040 774 7270
Liikenneyhteydet
Sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvät pyöräilytiet, hyvä kulkuyhteys ja bussipysäkki lähellä

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Mahdollisuus ostaa autohallipaikka yhtiöstä.
Yhteiset tilat
Kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kellarikomero ja kaapeli-tv