196 000 €91,5 m²

Maininkitie 2 F, Kivenlahti, Espoo4h+k+kph/wc+wc+vh+las.p

Velaton hinta
196 000 €
Hoitovastike
497,66 € / kk
Asuinpinta-ala
91,5 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1983
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kivenlahti
Kaupunki
Espoo

Tilava läpitalon perheasunto lähellä Espoonlahden monipuolisia palveluita ja liikenneyhteyksiä. Lyhyt kävelymatka kauppakeskus Lippulaivaan, metrolle ja merenrantaankin. Mainingin koulu (1-9 luokat) ja päiväkoti on turvallisesti ihan lähellä näköetäisyydellä. Asunto sijaitsee ylimmässä 3. asuinkerroksessa (kahdet portaat), ei hissiä.

Asunnossa on kolme tilavaa makuuhuonetta, viihtyisä olohuone, josta on käynti lasitetulle parvekkeelle sekä hyvin varusteltu keittiö. Tilavan kylpyhuoneen yhteydessä on wc ja lisäksi asunnossa on erillinen wc. Hyvin hoidettu vuonna 1983 valmistunut taloyhtiö, jossa on tehty kunnostuksia mm. parvekkeet, ikkunat ovat uusitut. Taloyhtiöstä löytyy myös saunatilat.

Alue tarjoaa loistavat puitteet arkeen ja vapaa-aikaan. Upeat rantaraitit kutsuvat ulkoilemaan.

Tervetuloa tutustumaan tähän viihtyisään perheasuntoon - myös yksityisesittelyt järjestyvät joustavasti.

Tiedustelut, esittelyt ja myynti: Kai Saarinen, LKV, KTM kai.saarinen@omakotilkv.fi puh. 050 5001544

Mikäli nykyisen asunnon myynti on vielä edessä niin tulen mielelläni maksuttomalle arviokäynnille sitoumuksetta ja saatte samalla parhaat vinkit kodinvaihtoon yli 15 vuoden kokemuksella ja 10 vuoden kokemuksella rahoitusalalta.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Maininkitie 2 F, 02320 Espoo
Kaupunginosa
Kivenlahti
Kohdenumero
80499136
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
91,5 m²
Tontin pinta-ala
6 117 m²
Kokonaispinta-ala
91,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Pinta-alaa ei ole mitattu standardin SFS 5139 mukaisesti. Pinta-ala voi siis olla ilmoitettua suurempi tai pienempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+kph/wc+wc+vh+las.p
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiössä on vaaleat kaapistot, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone, jääkaappi ja pakastin. Tilaa ruokailuryhmälle.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Pesutilat on varusteltu peili- ja allaskaapilla, WC-istuimella, pesukoneliitännällä ja suihkulla. Ikkuna. Lattia ja seinät laatoitetut. Erillisen WC:n kuvaus: Erillisessä WC:ssä allaskaappi ja WC-istuin. Lattia ja seinät laatoitetut.
Tulevat remontit
KUNNOSSAPITOTARVE VUOSILLE 2026-2029 -Perustukset ja runko E-portaan pääty, maan muoto johtaa pintavedet kohti taloa, veden ohjauksen suunnittelu ja toteutus 2026 -Talojen vesikattojen kunnon seuranta jakson aikana 2026 (uusittu 2012) -Huoneistojen märkätilojen kuntoa seurataan kuntotutkimuksessa 2015 tehtyjen havaintojen mukaisesti. Kunnostus tarvittaessa v. 2026–2029 -Vesi- ja viemärijärjestelmän sekä salojien toimivuuden selvitys, kuntokartoitus ja kuntotutkimus tarvittavilta osin v. 2026
Tehdyt remontit
2025 Yhtiön vastuulle siirtyvät huoneistokohtaiset palovaroittimet. D- ja E-portaan porraskäytävien seinien maalaus. Verkkokellareiden valaistuksen uusiminen. 2024 Julkisivujen tiilipintojen pesu ja punajäkälän poisto. 2023-2024 Parvekkeiden kunnostuksen toteutus. 2022 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen. Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö. 2012 Vesikattojen uusiminen. Pyydä kattava lista tehdyistä peruskorjauksista ja huomattavista parannuksista välittäjältä.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Lähellä kävelyetäisyyden päässä mm. kauppakeskus Lippulaivan monipuoliset palvelut.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Espoo

Hinta

Velaton hinta
196 000 €
Myyntihinta
190 393,72 €
Neliöhinta
2 142,08 € / m²
Velkaosuus
5 606,28 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
497,66 € / kk
Pääomavastike
44,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
542,36 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Maininkitupa
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 956 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1983
Huoneistojen lukumäärä
46
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1983
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 04.08.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
6 117 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Isännöinti Oy, Marja-Leena Arhima-Oinonen, marja-leena.arhima-oinonen@kontuoy.fi
Kaavoitustiedot
Espoon kaupunki/kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Linja-autopysäkki lähellä. Lisäksi kävelymatkan päässä Espoonlahden metroasema kauppakeskus Lippulaivan yhteydessä.

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikkoja 33 kpl. Autopaikkarasite Isännöintiväylä Oy:n omistamalla tontilla n:o 6 korttelissa 34058.