368 000 €103 m²

Riimukallio 9 E, Suna, Espoo4h, k, kph, s, wc, khh, parveke, terassi

Velaton hinta
368 000 €
Hoitovastike
370,80 € / kk
Asuinpinta-ala
103 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2008
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Suna
Kaupunki
Espoo

Aivan ihastuttava paritalokoti Keskuspuiston kupeessa!

Sisään tultaessa avautuu upea, taulumainen näkymä vastapäiseen metsään, jossa vuodenaikojen vaihtelu tarjoaa kaunista katseltavaa ympäri vuoden. Luonto on tässä kodissa aidosti läsnä.

Alakerrassa yhdistyvät toimivuus ja avaruus: vaalea keittiö, hurmaavan korkea ruokailutila sekä valoisa olohuone muodostavat kodin sydämen. Lisäksi arkea helpottavat erillinen kodinhoitohuone ja kylpyhuone – kuraiset tassut ja ulkoiluvaatteet on helppo puhdistaa sujuvasti.

Uudistettu keittiö tarjoaa laadukkaat puitteet ruoanlaittoon. Varusteluun kuuluu tilava Festivon kylmäkeskus sekä helppohoitoiset kivitasot. Keittiön vieressä oleva näyttävä ja korkea ikkunakulmaus tuo ruokailutilaan persoonallisuutta, valoa ja tyylikkyyttä.

Olohuone on avaraa ja korkeaa tilaa, jossa koko perhe viihtyy yhdessä. Kesäisin oleskelu jatkuu luontevasti laajennetulle terassille – täydellinen paikka grillaamiseen, yhdessäoloon ja auringosta nauttimiseen.

Yläkerrassa sijaitsee kolme tilavaa makuuhuonetta, joista yhdestä on käynti katetulle parvekkeelle. Viihtyisä ja tilava saunaosasto kutsuu rentoutumaan päivän päätteeksi.

Arjen sujuvuutta lisäävät tämän kodin kaksi erillistä kylpyhuonetta sekä oma kodinhoitohuone. Auton saa kätevästi parkkeerattua aivan asunnon viereen ja autopaikassa on latausmahdollisuus. Lenkkipolut alkavat lähes kotiovelta ja erinomaiset palvelut, koulut sekä päiväkodit löytyvät kävelyetäisyydeltä. Liikkuminen eri puolille pääkaupunkiseutua sujuu joko omalla autolla tai julkisilla, juna-asemalle on matkaa reilu puolitoista kilometriä.

Vuonna 2008 rakennetussa ja hyvin hoidetussa yhtiössä asuminen on huoletonta, eikä suurista remonteista tarvitse kantaa huolta pitkään aikaan.

Ota yhteyttä ja tule tutustumaan: Oili Rosti-Räty 0400 550508 I oili.rosti-raty@roof.fi Roof Espoo LKV

Get a Roof!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Riimukallio 9 E, 02760 Espoo
Kaupunginosa
Suna
Kohdenumero
80497386
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
103 m²
Tontin pinta-ala
1,41 ha
Kokonaispinta-ala
103 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, s, wc, khh, parveke, terassi
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Keittiön välitilan kapeassa ikkunassa särö, keittiön kaapin ovessa naarmu.
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan, 2 kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Vaalea Novart-keittiö, jossa kivitasot. Kulmakaapeissa LeMans-hyllyt. Festivon kylmiö/pakastin, AEG:n erillisuuni (grilli, kiertoilma), induktioliesitaso,mikroaaltouuni, integroitu astianpesukone, Savon liesituuletin. Lattia laataa, lattialämmitys. Keittiön hana vaihdettu 2/2026.
Keittiön yhteydessä ruokalutila, jossa korkeat ikkunat.
Parveke
Kyllä
Terassin kuvaus
Tilava terassi lounas-etelä suuntaan, Profideck-komposiittilaudoitus.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Alakerrassa kylpyhuone/wc, jossa peilikaappi, allas, allaskaappi, lattia ja seinät laatoitettu. Lattialämmitys.
Yläkerrassa kylpyhuone/wc, jossa suihku, suihkuseinä, peilikaappi, allas, allaskaappi. Seinät ja lattia laatoitettu. Lattialämmitys. Erillisten WC:n lukumäärä: 2.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto, kaapistot ja häkkivarasto
Näkymät
Olohuoneesta ja kahdesta makuuhuoneesta metsänäkymät.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaisia: 2025: Asfalttipinnoitteiden korjaukset (siirtyy 2026), märkätilat pintakosteuskartoitus (siirtyy 2027), vesikattojen ja yläpohjan tarkistaminen (tehty), IV-koneiden puhaltimien uusimisia (tehty), mediamuuntimen uusinta (tehty), puuosien huoltomaalaus (huoltorakennus maalattu). 2026: IV-koneiden puhaltimien uusimisia, kylpyhuoneiden korjaussuunnitelman tekeminen 2027: Kaukolämmön vaihdin, linjasäätö- ja sulkuventtiilien uusiminen ja säätö, patteri- ja säätöventtiilien uusiminen ja säätö 2028: Vesikaton huoltomaalaus tarkistuksen mukaan, IV-kanavien puhdistus ja säätö 2029: Kylpyhuoneiden peruskorjaus kartoituksen mukaan Lukijan on huomattava, että kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvityksessä mainitut toimenpiteet saattavat aikaistua tai myöhentyä. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapitotarpeista tai niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
Tehdyt remontit
2024: Kiinteistöautomaation uusinta 2023: Sähkölatausvalmiuden rakentaminen, ulkovalaisimet uusittu LED-toimisiin 2022: Alapohjan tarkistaminen, puuosien kuntokartoitus, parvekkeiden tarkastus 2021: IV-kanavat puhdistettu ja säädetty, väestösuojan tarkastus ja tiiveyskoe, salaojat huuhdeltu ja kuvattu, LTO laitteet huollettu 2020: Vedenkulutuksen etälukujärjestelmän korjaus, 6 sähköauton latauspisteen rakentaminen 2019: Lämmitysverkosto tasapainotettu ja huuhdeltu, ilmastointikanavat nuohottu, leikkimökin maalaus, VSS lankaliittymän purku ja GSM vahvistin, palovaroittimien uusiminen 2018: Kuntoarvio ja PTS, salaojien huuhtelu ja kuvaus 2016–2017: Puuosien maalauksia, varastot ja aidat 2014: Keittiöremontti (huoneisto E 20)
Rannan omistus
Ei rantaa
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Ikkunallinen sauna. Seinät paneelia, lattia laattaa.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Espoon keskuksen kattavat palvelut n. 2 km Koulu: Saarnilaakson koulu n. 0,9 km, Sunan koulu n. 0,5 km,
Hösmärin puiston koulu n. 0,8 km, lukio n. 1 Päiväkoti: Hösmärin päiväkoti n. 0,7 km, Luhtaniityn
päiväkoti n. 1 km, Honey Monsters - englannin kielinen päiväkoti n. 1,5 km. Bussipysäkki n. 400 m, juna-asema n. 1,6 km. Espoon keskuspuistossa runsaasti ulkoilureittejä, liikuntavälineitä ja levähdyspaikkoja, uimahalli n. 3 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
49-40-374-1
Postitoimipaikka
Espoo
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10M, Taloyhtiölaajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
368 000 €
Myyntihinta
366 116,12 €
Neliöhinta
3 572,82 € / m²
Velkaosuus
1 883,88 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
370,80 € / kk
Pääomavastike
43,36 € / kk
Tontin vuokravastike
335,78 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
749,94 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 24 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: 10,00 €/kk (avopaikka) Sähköauton latauspaikka 20,00 €/kk/paikka. Lataaminen edellyttää sopimusta osakkaan ja yhtiön välillä.
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Riimuniitty
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Ylimääräisessä yhtiökokouksessa 30.10.2018 päätettiin, että hyväksytään ilmalämpöpumppujen asennus yhtiöön ja hyväksyttiin sopimus muutoksella: sijoitettavan ulkoyksikön paikasta on kuultava seinänaapuria/seinänaapureita. Yhtiöllä on luotollinen limiittiluotto Uudenmaan Osuuspankissa, limiitti 30 000 euroa. Yj 20 § Korjaus- ja kunnossapitovastuu: Yhtiön huoneistojen ja osakashallinnassa olevien muiden tilojen rakentamisvaiheen aikaisiin rakennussuunnitelmiin kuulumattomien osakkeenomistajien asentamien tai asennuttamien rakenteiden ja rakennelmien osalta on korjaus-, kunnossapito-, huolto-, vahinko- ja muu vastuu kyseisen huoneiston hallintaan oikeuttavien osakkeiden omistajalla. Yj 19 § Tulisija: Kukin osakkeenomistaja vastaa hallitsemaansa huoneistoon liittyvän mahdollisen tulisijan ja siihen liittyvien asennusten ja tekniikan aiheuttamista korjaus-, kunnossapito- sekä huoltokustannuksista. Osakkeenomistaja vastaa lisäkustannuksista, jotka aiheutuvat tulisijan purkamisesta, takaisin asentamisesta tai yhtiölle syntyvästä muusta vahingosta. Mikäli osakkeenomistaja laiminlyö 1 momentissa mainitun velvoitteen, voi yhtiö saattaa tulisijaan liittyvän vian tai puutteen sen alkuperäiseen tasoon osakkeenomistajan kustannuksella.