295 000 €75,5 m²

Visamäki 5, Pohjois-Tapiola, Espoo3h, k, s, kph, parveke

Velaton hinta
295 000 €
Hoitovastike
339,75 € / kk
Asuinpinta-ala
75,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pohjois-Tapiola
Kaupunki
Espoo

Kaunis ja valoisa läpitalon asunto v. 1982 rakennetun talon 2/3 krs. Keittiön yhteydessä tilaa ruokapöydälle. Olohuoneesta käynti lasitetulle parvekkeelle, josta vehreät näkymät taloyhtiön pihalle. Oma sauna ja erillinen wc lisäävät asumismukavuutta. Jokaiselle huoneistolle on varattu 1 sähköpistokepaikka. Tule tutustumaan ja uuteen kotiisi!

Perustiedot

Sijainti
Visamäki 5, 02130 Espoo
Kaupunginosa
Pohjois-Tapiola
Kohdenumero
1412646
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
75,5 m²
Tontin pinta-ala
4 181,4 m²
Kokonaispinta-ala
75,5 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
3h, k, s, kph, parveke
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 2 kk kaupanteon jälkeen
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, erillisuuni- ja keraaminen liesitaso, liesikupu, astianpesukone
Tulevat remontit
2026 Vesikaton kuntotarkastus 2026 Sähköpääkeskuksen lämpökuvaus 2026 Kaukolämpökeskuksen uusinta 2027 Asuinhuoneistojen ulko-ovien ja lukkosarjojen uusiminen 2028 Taloyhtiön saunan lauteiden uusiminen 2029 Putkiston kuntotukimus
Tehdyt remontit
- ikkunoiden tekninen kuntotarkastus 2015. - ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja säädöt 2015. - korvausilmaventtiilien asennus asuntojen huoneisiin (paitsi keittiöihin) 2016. - rakennusten vesikattojen maalaus 2016. - ikkunoiden (paitsi parvekkeiden) huoltomaalaus 2016. - parvekkeiden ja betonijulkisivujen peruskunnostus 2018. - vanhojen parvekelasitusten kunnostaminen ja uusien lasitusten hankinta, jos lasitukset puuttuneet 2018. - porrashuoneiden ja kellaritilojen maalauskunnostus 2018. - asuntojen poistoilmaventtiilien puutteiden korjaus 2019. - SmartLiving-järjestelmän käyttöönotto 2020. - Rakennuksen kuntoarvio 2020. - Ikkunoiden ja parvekeovien kuntoarvio 2021. - Palovaroittimien asennus porrashuoneisiin 2021. - Huippuimurien uusiminen, säätö ja ilmanvaihtojärjestelmän tasapainotus 2022. - Lämpöjohtoverkoston patteri- ja linjaventtiilien uusimistyöt sekä perussäätötyöt 2022. - Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2023. - Sähköautojen latausinfran rakentaminen parkkiyhtiön urakkana, jossa taloyhtiö osakkaana 2024.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Sepon koulu ala-aste (etäisyys n. 0.7 km), Pohjois-Tapiolan yläaste (etäisyys n. 0.7 km), Pohjois-Tapiolan päiväkoti (etäisyys n. 0.8 km), Alepa Mankkaa (etäisyys n. 1.2 km), Lidl Mankkaa (etäisyys n. 1.3 km), Kauppakeskus Ainoa (etäisyys n. 2.1 km)
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Ei
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä
Tiedustelut
Leena Pennanen
040 706 3756

Hinta

Velaton hinta
295 000 €
Myyntihinta
281 914,67 €
Neliöhinta
3 907,28 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
339,75 € / kk
Pääomavastike
174,41 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
514,16 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Saunan kustannukset
10,00 EUR/kk
Vesimaksun lisätiedot
20 €/hlö/kk
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Rakennusvuosi
1982
Rakennusvuoden lisätiedot
1982
Huoneistojen lukumäärä
63
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
3
Energialuokka
D2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV liittymä
Tontin koko
4 181,4 m²
Liikenneyhteydet
Bussit (etäisyys n. 0.1 km)

Pysäköintitilan kuvaus
piha-autopaikkoja: 63, lisätietoa: Tapionleppä omistaa parkkipaikkayhtiö Tapioraita Oy:n osakkeita 63/220. Sähkölataus lisätiedot yhtiökokouspöytäkirjasta.
Yhteiset tilat
Ullakko, kylmäsäilytystilat, askarteluhuone, ulkoiluvälinevarasto, pesutupa, mankeli, sauna, väestönsuoja, kerhohuone, kaapeli-TV
Ominaisuudet
Sälekaihtimet
Lainalaskuri